PILNE
Kamery live
prognoza pogody

XIX Dzień Papieski na lotnisku

13 października 2019 23:05

Jak w każdą niedzielę poprzedzającą rocznicę wyboru Karola Wojtyły na papieża, także i dziś w całej Polsce świętowano tzw. Dzień Papieski. Organizowany już od 19 lat, w tym roku odbywał się pod hasłem “Wstańcie, chodźmy!”. Nowotarskie obchody Dnia Papieskiego tradycyjnie skoncentrowały się wokół pomnika Jana Pawła II na nowotarskim lotnisku – w miejscu pamiętnej wizyty Ojca św. sprzed 40 lat. Ich organizatorem była społeczność Szkoły Podstawowej nr 3 na Kowańcu – placówki, której patronuje Papież Polak. 

XIX Dzień Papieski na lotnisku

Podobnie jak w latach poprzednich, w programie nowotarskich obchodów Dnia Papieskiego znalazł się program artystyczny w wykonaniu uczniów “trójki”, wspólne nieszpory i symboliczne złożenie wiązanek oraz zapalenie zniczy pod pomnikiem św. Jana Pawła II. Dla społeczności szkoły, jest to szczególny dzień uczczenia pamięci swojego patrona, dlatego obchodzony jest tłumnie i uroczyście, zawsze z elementami regionalnymi. Tym razem nieszpory prowadził ks. Kazimierz Kubat w asyście organisty Piotra Augustyna i ministrantów.

Po tłumnych czerwcowych obchodach 40-lecia papieskiej wizyty w Nowym Targu, dzisiejsza uroczystość na lotnisku była kameralna i skromna. Ale była dowodem wiernej i wdzięcznej pamięci. Były flagi w barwach papieskich, maryjnych i narodowych, były gitara i skrzypce, byli uczniowie i harcerze, była też grupa ok. 200 wiernych. Harcerze rozdawali wśród przybyłych 40 czerwonych róż, by ci mogli je złożyć u stóp pomnika.

W nowotarskich kościołach – podobnie jak w świątyniach w całej Polsce – zbierano dzisiaj do puszek ofiary na stypendia dla zdolnej młodzieży z ubogich rodzin. 

fot. asz

os 13.10.2019
Komentarze

Napisz komentarz

Komentarze muszą najpierw zostać zaakceptowane przez administratora. Redakcja nowytarg24.tv nie odpowiada za treść komentarzy internautów.

Zobacz również