PILNE
Kamery live
prognoza pogody

Wojewódzki program “Kapliczki Małopolski” – szansa na renowację obiektów

19 lutego 2017 22:09

Właśnie ruszyła tegoroczna edycja cieszącego się ogromną popularnością programu Kapliczki Małopolski. W tym roku samorząd województwa na remonty i renowacje tych obiektów przeznaczy 250 tys. zł. Dawny blask będą mogły odzyskać także te kapliczki, które nie są wpisane do rejestru zabytków, ale posiadają wartość artystyczną lub historyczną. 

Wojewódzki program

To kolejna szansa dla gmin i powiatów, na terenie których niszczeją kapliczki – zarówno te zabytkowe, jak i te nie wpisane do rejestru, ale ważne dla lokalnych społeczności z innych względów.

– Kapliczki przez wieki stały się nieodłącznym elementem kulturowego krajobrazu Małopolski. To nie tylko świadectwo religijności mieszkańców, ale też pamiątka po ważnych wydarzeniach, bo często wznoszono je jako wota dziękczynne lub przebłagalne. Te często niepozorne krzyże czy figury ogrywają również nieprzecenioną rolę w budowaniu lokalnej tożsamości, łączą przeszłość z teraźniejszością – podkreśla Leszek Zegzda z zarządu województwa.

Samorządy mają miesiąc, żeby przygotować wniosek o wsparcie robót budowlanych, konserwatorskich lub renowacyjnych kapliczek, które znajdują się na ich terenie. O tym, która kapliczka zostanie finalnie wybrana do dofinansowania decyduje jej stan techniczny.

Już wiadomo, że na tegoroczną edycję Kapliczek Małopolski województwo przeznaczyło do podziału 250 tys. zł. Warto przypomnieć, że w zeszłym roku na kapliczki województwo przekazało 300 tys. zł, co pozwoliło dofinansować prace konserwacyjne przy 50 obiektach.

Jedna gmina czy powiat może zgłosić maksymalnie dwa obiekty ze swojego terenu. Co ważne, samorządy mogą zgłosić także prace prowadzone przy kapliczkach, które są własnością prywatną – pod warunkiem, że nawiążą współpracę z ich właścicielami.

Wnioski w ramach Kapliczek Małopolski_2017 można składać do 15 marca osobiście lub za pośrednictwem poczty – na adres: Departament Kultury i Dziedzictwa Narodowego Urzędu Marszałkowskiego Województwa Małopolskiego, ul. Racławicka 56, 30-017 Kraków. Uwaga: decyduje data wpływu. Dodatkowe informacje, w tym wszystkie ważne dokumenty, można znaleźć tutaj.

 źródło: Biuro Prasowe UMWM

NT24TV 19.02.2017
Komentarze

Napisz komentarz

Komentarze muszą najpierw zostać zaakceptowane przez administratora. Redakcja nowytarg24.tv nie odpowiada za treść komentarzy internautów.

Zobacz również