Kamery live
prognoza pogody

W powiecie nowotarskim – coraz mniej zaszczepionych dzieci

27 kwietnia 2017 18:16

Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Nowym Targu, pani mgr inż. Jolanta Bakalarz przedstawiła podczas dzisiejszej Sesji Rady Powiatu ocenę stanu sanitarnego Powiatu Nowotarskiego za 2016 rok. Generalnie, sytuacja epidemiologiczna kształtuje się podobnie jak w poprzednich latach. Niepokój budzi jednak obniżenie stanu uodpornienia dzieci w powiecie nowotarskim.

W powiecie nowotarskim - coraz mniej zaszczepionych dzieci

W minionym roku odnotowano w powiecie więcej zachorowań na ospę wietrzną, świnkę, gruźlicę, WZW i krztusiec. Tendencja jest niepokojąca – wg danych, coraz więcej osób odmawia szczepienia dziecka po urodzeniu, jeszcze na terenie szpitala. Rodzice coraz częściej nie stosują się też do późniejszego kalendarza obowiązkowych szczepień dla dzieci, ustalonego przez Główny Inspektorat Sanitarny, a zatwierdzany przez Ministerstwo Zdrowia.

Najwięcej przypadków odmowy szczepień noworodków odnotowano w Lipnicy Wielkiej i w Nowym Targu, choć problem dotyczy właściwie całego powiatu. Są jednak miejsca, gdzie ilość szczepień wzrosła – taki stan rzeczy dotyczy m.in. Szczawnicy i Ochotnicy. 

Nowy Targ ma najniższy w powiecie stopień uodpornienia na choroby zakaźne – wynosi on 71,1 %. Dla porównania, zadowalający poziom stopnia uodpornienia to ok. 95%. 

Źródeł takiego stanu rzeczy upatrywać można w działalności ruchów antyszczepionkowych, strachu rodziców przed szczepieniem dzieci, a zwłaszcza przed niepożądanymi objawami poszczepiennymi. Wśród rodzin z terenu powiatu nowotarskiego, które odmówiły szczepień swoich dzieci panuje duża różnorodność, z całą pewnością rzecz nie dotyczy jednak rodzin dysfunkcyjnych – poinformowała pani Jolanta Bakalarz. 

Kary dla rodziców za niedostosowanie się do obowiązującego kalendarza szczepień mogą wynieść nawet do 50 tys. złotych. 

/os

NT24TV 27.04.2017
Komentarze

Napisz komentarz

Komentarze muszą najpierw zostać zaakceptowane przez administratora. Redakcja nowytarg24.tv nie odpowiada za treść komentarzy internautów.

Zobacz również