Kamery live
prognoza pogody

W górnych rejonach Babiej Góry nadal zima

16 maja 2021 13:31

W rejonie masywu Babiej Góry nadal panują warunki zimowe. Pracownicy parku narodowego apelują do turystów o rozwagę i odpowiednie przygotowanie się przed wyjściem na szlak.

W górnych rejonach Babiej Góry nadal zima

Fot. archiwum

Na terenie Babiogórskiego Parku Narodowego szlaki turystyczne są otwarte z wyjątkiem Akademickiej Perci. Wszyscy wybierający się na Babią Górę muszą zachować ostrożność – czym wyżej, tym więcej śniegu, a same szlaki bywają bardzo śliskie.

Szlak żółty na odcinku od schroniska na Markowych Szczawinach na Diablak – czyli tzw. Perć Akademicka – został zamknięty dla ruchu turystycznego już na początku stycznia. Ponadto, w związku z zniszczeniem kładki pomostowej na szlaku niebieskim Zawoja Rybna – Sulowa Cyrhel, szlak zostaje zamknięty na odcinku Zawoja Policzne – Sulowa Cyrhel. Nieczynna jest również wystawa stała w dyrekcji Babiogórskiego Parku Narodowego, funkcjonuje jedynie sprzedaż wydawnictw w kiosku przy wystawie.

 – Wybierając się na Babią Górę pamiętajmy: na górską wycieczkę nie wybieramy się samotnie, a o planowanej trasie i terminie wycieczki powiadamiamy znajomą osobę; na babiogórskich szlakach trzeba zachować szczególną uwagę, zwłaszcza przy schodzeniu; trzeba zorientować się jakie mogą panować warunki atmosferyczne i warunki na szlakach, najlepiej opierając się na aktualnej prognozie pogody – przypominają pracownicy parku narodowego.

Leśnicy dodają, że na terenie parku – ze względu na ochronę gatunkową głuszca (Tetrao urogallus) – w okresie od 1 lutego do czasu zejścia śniegu obowiązuje zakaz poruszania się na nartach. Podobnie ograniczenia obowiązują na Słowacji w CHKO Horna Orava w strefie A na Babiej Górze.

/źródło: Babiogórski Park Narodowy/

redakcja 16.05.2021
Komentarze

Napisz komentarz

Komentarze muszą najpierw zostać zaakceptowane przez administratora. Redakcja nowytarg24.tv nie odpowiada za treść komentarzy internautów.

Zobacz również