Kamery live
prognoza pogody

Po kadencji Wojciecha Gronia – „miastowym” góralom przewodzi Józef Knap

8 maja 2017 11:27

NOWY TARG. Po trzyletniej kadencji, w prezesowaniu nowotarskiemu Oddziałowi Związku Podhalan, Wojciecha Gronia zastąpił Józef Knap. Na pierwszym zebraniu ukonstytuował się też skład Zarządu na najbliższe trzy lata. „Miastowi” górale mówią o kontynuacji i o nowych pomysłach.

Po kadencji Wojciecha Gronia – „miastowym” góralom przewodzi Józef Knap

Nowotarski Oddział jest jednym z największych i najaktywniejszych w całym Związku. Poświadczają to jego wszystkie dokonania i działalność bieżąca tak intensywna, że odczytanie liczącego 25 kartek sprawozdania zajęło Wojciechowi Groniowi prawie godzinę.

Sztandarowe imprezy, których organizatorem jest nowotarski Oddział to Zawody Narciarskie o Puchar Przechodni Związku Podhalan, Sobótki, także udział w Jarmarku Podhalańskim i Wigilia w Mieście. Na jego wizerunek składa sie też udział pocztu sztandarowego w wielu uroczystościach.

Do tego trzeba dodać comiesięczne posiady w Sali Regionalnej MOK-u, z goszczeniem ludowych twórców, ciekawych postaci, autorów ważnych pozycji w literaturze regionalnej. Posiady w świątecznym i przedświątecznym czasie są jeszcze bardziej uroczyste i przeniknięte dawnym „zwykiem”. Docenić trzeba także wysiłek członkiń Oddziału w propagowaniu regionalnej kuchni, która wabi do góralskiego stoiska uczestników dużych miejskich imprez.

Poza tym, że pracowita, kadencja Wojciecha Gronia była spokojna, bez sporów takich jak niegdyś wokół konstruowania list wyborczych.

Zamierzenia jego następcy to przede wszystkim nawiązanie współpracy z Euroregionem „Tatry” i pozyskanie środków unijnych na rozwój Oddziału, także uruchomienie – na razie w jednej z nowotarskich szkół – warsztatów regionalnych, które pomogą rozmiłować młodzież w podhalańskiej tradycji. Do tego dochodzi zamiar organizowania wystaw poświęconych wybitnym postaciom naszego regionu.

Większość planów wykluwa się jednak dopiero podczas rozmów w łonie Zarządu. Nowego prezesa będą w tych dziełach wspierać wiceprezesi w osobach Ewy Skrzypek i Wojciecha Gronia. Sekretarzem Oddziału jest Ewa Garbacz, skarbnikiem – Krystyna Wolska-Ciesielska, chorążym – Jakub Kubowicz, a jego zastępcami – Władysław Broźny i Marek Zubek. Członkowie nowego Zarządu to Tomasz Groń, Zofia Mierzejewska, Ryszard Steskal, Józefa Truta, Andrzej Zając. Wszystkim pozostaje życzyć, aby Oddział rósł w siłę, zyskiwał nowych działaczy i utwierdzał swoja znaczącą pozycję w mieście, w strukturze Związku, na Podhalu i za Wielką Wodą.

/asz

NT24TV 08.05.2017
Komentarze

Napisz komentarz

Komentarze muszą najpierw zostać zaakceptowane przez administratora. Redakcja nowytarg24.tv nie odpowiada za treść komentarzy internautów.

Zobacz również