Kamery live
prognoza pogody

Piknik Ekologiczny w Ochotnicy Dolnej. Rozdawano sadzonki drzew za plastikowe butelki

26 kwietnia 2022 15:50

Wymiana butelek plastikowych na sadzonki drzew, pokaz mody przyjaznej środowisku, warsztaty ekologiczne i ogrodnicze, zajęcia edukacyjne i występy artystyczne – to tylko część atrakcji, jakie przygotowano dla uczestników zorganizowanego z okazji Międzynarodowego Dnia Ziemi, Pikniku Ekologicznego w gminie Ochotnica Dolna. W wydarzeniu uczestniczył wicemarszałek Józef Gawron i pani poseł Anna Paluch. 

Piknik Ekologiczny w Ochotnicy Dolnej. Rozdawano sadzonki drzew za plastikowe butelki

W piątek 22 kwietnia, w Międzynarodowy Dzień Ziemi, młodsi i starsi pasjonaci ekologii z Gminy Ochotnica Dolna spotkali się na placu przy Zespole Szkolno – Przedszkolnym im. mjra H. Sucharskiego w Tylmanowej, gdzie odbył się Piknik Ekologiczny.

-Bardzo się cieszę, że właśnie dzisiaj, w Światowy Dzień Ziemi mogę być z Wami tutaj, w Ochotnicy Dolnej. Patrząc na mapę Małopolski, to właśnie ta gmina jest jednym z liderów pod względem prowadzonych działań związanych z troską o środowisko. Również dzisiaj promujemy ekologię jako sposób na życie, dzięki któremu możemy osiągnąć to, co najważniejsze – symbiozę między nami, mieszkańcami, a środowiskiem, które nas otacza. Przepiękna przyroda, którą widzimy wokół, tereny w Gorczańskim Parku Narodowym – to jest nasze dobro. To, w jakiej jest kondycji przekłada się na to, w jakiej kondycji będziemy my sami. Musimy dbać o środowisko i troszczyć się, by ten skarb pozostawić dla następnych pokoleń w takim stanie, w jakim znajduje się dziś – powiedział wicemarszałek Józef Gawron.

Piknik był zwieńczeniem Tygodnia Ekologii, podczas którego społeczność lokalna wspólnie sprzątała brzegi rzek i potoków, szlaki turystyczne w Gorcach oraz okolice wież widokowych. W tym czasie w szkołach odbywały się m.in. warsztaty i konkursy ekologiczne, a mieszkańcy mogli wziąć udział w spotkaniach ze specjalistami w zakresie Czystego Powietrza, wymiany pieców oraz paneli fotowoltaicznych.

“Biletem wstępu” na piknik była plastikowa butelka, w zamian za którą można było otrzymać sadzonkę drzewa. O znaczeniu tej symbolicznej transakcji oraz korzyściach płynących z troski o środowisko oraz proekologicznych nawyków opowiadali nie tylko organizatorzy wydarzenia, ale także zaproszeni eksperci – przedstawiciele m. in. Nadleśnictwa Krościenko, Gorczańskiego Parku Narodowego, Zespołu Parków Krajobrazowych, Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska, Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, Przedsiębiorstwa Usług Komunalnych EMPOL, Fabryki Zieleni i Przyjaciele Doliny Dunajca.

Wśród prezentacji przygotowanych z myślą o najmłodszych uczestnikach wydarzenia znalazły się także zorganizowane przez przedstawicieli policji i straży pożarnej pokazy. Na wszystkich gości wydarzenia czekały również inne atrakcje, m.in. warsztaty ekologiczne i ogrodnicze, słodki poczęstunek, malowanie twarzy, wspólna rozgrzewka fitness prowadzona przez Renatę Słowik, czy konkursy z nagrodami, w postaci bonów na sadzonki oraz krzewów, ufundowanymi m. in. przez Fabrykę Zieleni.

Na scenie, z programem artystycznym wystąpili uczniowie szkół podstawowych z Tylmanowej. Następnie uroczyście rozstrzygnięto Gminny Konkurs Ekologiczny „Coś nowego z czegoś starego”.

Tydzień Ekologii w Gminie Ochotnica Dolna wpisał się w promującą oddolne inicjatywy środowiskowe akcję pn. „Posprzątaj z nami Małopolskę!”, zorganizowaną przez Województwo Małopolskie.

źródło: UM WM

os 26.04.2022
Komentarze

Napisz komentarz

Komentarze muszą najpierw zostać zaakceptowane przez administratora. Redakcja nowytarg24.tv nie odpowiada za treść komentarzy internautów.

Zobacz również