Kamery live
prognoza pogody

Oświadczenie MMKS Podhale Nowy Targ w sprawie jednego z artykułów prasowych

Prezes MMKS Podhale Nowy Targ w liście skierowanym do naszej redakcji odpowiada na artykuł jednego z lokalnych portali informacyjnych. W oświadczeniu Zdzisław Zaręba przekonuje, że w publikacji pojawiły się nieprawdziwe informacje.

Oświadczenie MMKS Podhale Nowy Targ w sprawie jednego z artykułów prasowych

Fot. MMKS Podhale Nowy Targ

To list jaki trafił dziś do naszej redakcyjnej skrzynki. Poniżej cytujemy pełną treść oświadczenia (pisownia oryginalna):

 

W odpowiedzi na artykuł pt. “Rodzice hokeistów MMKS Podhale mają dosyć samowolki prezesa i zdesperowani proszą o interwencje władze miasta!” autorstwa Macieja Zubka, który ukazał się na portalu podhaleregion.pl w dniu 14.02.2020 – oświadczam, że tekst jest pełen nieprawdziwych informacji. Nie chcąc wchodzić w obszerną polemikę, odniosę się do najistotniejszych kwestii wymagających koniecznego sprostowania i wyjaśnienia.

Zanim jednak odniesienia do tekstu, to chciałbym odnieść się bezpośrednio do Pana Redaktora, autora artykułu. Jeśli Pan Redaktor nawiązuje do etyki na własnym profilu na Facebooku i próbuje sprostować swoje działania, to chciałbym przypomnieć, że dziennikarz ma “obowiązek zachować szczególną staranność i rzetelność przy zbieraniu i wykorzystaniu materiałów prasowych, zwłaszcza sprawdzić zgodność z prawdą uzyskanych wiadomości lub podać ich źródło”. W przeciwnym wypadku można to uznać jako świadomą próbę manipulacji.

Idąc za tekstem:

“Szóstka rodziców, reprezentująca każdą z grup młodzieżowych” – bez podania nazwisk uczestników spotkania, nie możemy zweryfikować, czy oby na pewno reprezentowane były wszystkie grupy. Jeżeli rodzice nie mieli skrupułów, aby na spotkanie, które nie było publiczne ani otwarte w Urzędzie Miasta zaprosić dziennikarza, to dlaczego nie mogą podać swoich nazwisk?

“W 2019 roku była to łączna kwota 191 tysięcy złotych (167 tysięcy na sekcję hokeja i 24 tysiące na sekcję unihokeja)” – z otrzymanych środków z Urzędu Miasta jesteśmy zobligowani się rozliczyć. Dotychczas wszystkie sprawozdania z realizacja zadań były przez Miasto przyjmowane oraz zatwierdzane. 

“Pan prezes traktuje nas jak intruzów. Odcina nas od każdej informacji, która tak naprawdę dotyczy przecież naszych dzieci.”– stowarzyszenie jakim jest MMKS Podhale Nowy Targ jest zobowiązane do składania regularnych sprawozdań finansowych i zawsze się z tego obowiązku wywiązuje. 

Podajemy daty przeprowadzonych Walnych:
28.06.2019 r. Walne Sprawozdawcze Zebranie Członków Klubu MMKS Podhale Nowy Targ 
28.06.2018 r. Walne Sprawozdawcze Zebranie Członków Klubu MMKS Podhale Nowy Targ
21.06.2018 r. Walne Sprawozdawcze Zebranie Członków Klubu MMKS Podhale Nowy Targ 
23.06.2017 r. Walne Sprawozdawcze Zebranie Członków Klubu MMKS Podhale Nowy Targ 
26.04.2017 r. Nadzwyczajne Walne Wyborcze Zebranie Członków Klubu MMKS Podhale Nowy Targ 

Na tym jednak nie poprzestajemy. Dodatkowo od dwóch lat organizujemy spotkanie sprawozdawcze dla rodziców, gdzie szczegółowo przedstawiamy na co zostały przeznaczone dane środki, jakie były wpływy, co zostało osiągnięte oraz co planujemy na kolejny rok. Na to spotkanie zawsze zapraszamy rodziców i organizujemy je dla nich w sali obrad Urzędu Miasta Nowy Targ.  Informację rozsyłamy poprzez SMS do wszystkich rodziców, publikujemy informację w mediach społecznościowych – tak, by dotarła ona do jak najszerszego grona. W ostatnich 2 latach na tych spotkaniach frekwencja wynosiła każdorazowo poniżej 20 rodziców. Nie potrafię lepiej odpowiedzieć rodzicowi, który przychodzi do klubu i pyta na co idą jego pieniądze, jak po prostu odesłać go do tych źródeł, które są jawne i stale dostępne nawet w Internecie. Ponadto w roku 2019 r. klub przedstawił sprawozdanie z działalności na Radzie Miasta Nowy Targ. 

Jak chodzi o kwoty jakie zbieramy na wyjazdy na mecze lub turnieje – każdorazowo rodzice dostają SMS od kierownika drużyny z informacją o wysokości składki i wyliczeniem, co się na nią składa. Przypomnę, że była propozycja ze strony Zarządu, aby zwiększyć składkę członkowską i nie pobierać opłat za wyjazdy jednak została odrzucona przez rodziców.

“Nawet za turniej organizowany w Nowym Targu musimy płacić po 200 zł.” – te informacje są prawdziwe, jednak tu chciałbym wyjaśnić. Liga Karpacka to 8 turniejów w dwóch kategoriach wiekowych – U14 i U16. Jest dobrowolnym uzupełnieniem rozgrywek krajowych i nie była w całości planowana w budżecie.  Turnieje są bardzo prestiżowe i mają charakter międzynarodowy. Udział w nich pozwala zebrać zawodnikom cenne doświadczenie. Koszty uczestnictwa w każdym turnieju są znaczne, ponieważ koszt wyjazdu na jeden z nich to około 450 złotych za zawodnika w zależności od ilości uczestników. 

Na chwile obecna zostały zorganizowane już dwa takie turnieje w Nowym Targu. Po jednym dla U14 i U16. Koszt jednego takiego turnieju to dla klubu 9500 zł. Koszt udało nam się pokryć. Otrzymaliśmy jednak dodatkowe zapytanie, czy chcemy zorganizować jeszcze jeden turniej dla grupy U14 w Nowym Targu lub przyjechać do Michalivec. Pochopnie odpowiedziałem (bez konsultacji z rodzicami), że oczywiście zorganizujemy w Nowym Targu. Wszystko po to, by uniknąć kosztów 450 złotych przypadających dla rodzica. Przedstawiłem stanowisko trenerowi oraz poinformowałem rodziców na jednym ze spotkań, iż koszt udziału w dodatkowym turnieju organizowanym w Nowym Targu dla U14 to 200 zł do pokrycia przez rodzica. Wówczas nikt nie wnosił sprzeciwu. Resztę kosztów miał w zamiarze pokryć klub, co dawało dodatkowo ponad 5 000 zł. Wydawało mi się to dobrym pomysłem, lecz jak wynika z cytowanych opinii rodziców – myliłem się. W obecnej sytuacji prawdopodobnie wycofamy się z organizacji turnieju.

“Za wszystko każe nam się płacić: za sprzęt, wyjazdy, obiady, trenerów, kierowników, kierowców busa.” – rodzic pokrywa sprzęt oraz wyjazdy zawodników co jest zapewne znacznym kosztem, lecz całość pozostałych kosztów jest pokrywana przez Klub. Wchodzą w to trenerzy, obsługa biurowa oraz księgowa, obsługa medyczna, sędziowie, koszty wynajęcia obiektu wraz z lodem, media, zaplecze techniczne, partycypowanie w kosztach zakupu koszulek lub w kosztach wpisowych na turnieje, a co stanowi ogromny koszt a nie miało to miejsca wcześniej – to koszt utrzymania CLJ / 1 Liga, który wraz z całościowym kosztem wyjazdów pokrywa Klub.  CLJ/ 1 Liga to koszt to około 90 tyś. zł na sezon. Jest to duże obciążenie dla nas, ale wierzę ze warto.

Bardzo krzywdzącą i nieprawdziwą informacją w cytowanej wypowiedzi jest ta mówiąca, że rodzice płacą za kierowników. Kierownicy to osoby pracujące bezpłatnie!  Wkładają mnóstwo pracy i energii w funkcjonowanie Klubu, poświęcają swój prywatny czas – również w weekendy.

Jako rodzic i Prezes jestem im bardzo wdzięczny za postawę i zaangażowanie. Bez pracy tych ludzi ten Klub nie mógłby funkcjonować. Dlatego z tego miejsca dziękuję rodzicom zaangażowanym w funkcjonowanie klubu. Przede wszystkim kierownikom, którzy nieodpłatnie pomagają na każdym meczu oraz wielokrotnie na turniejach, w tym nawet tych kilkudniowych, opiekując się naszymi zawodnikami.

“Nie możemy przelać pieniędzy na klubowe konto” – to kolejna bzdura. Przecież składka członkowska jest płacona na konto. W kwestii płatności za wyjazdy jest natomiast łatwiej przyjąć gotówkę, bo płacimy też gotówką za jedzenie w trakcie wyjazdu, wpisowe w siedzibie klubu, gdzie odbywa się mecz/turniej lub np. nocleg, który też trzeba uiścić od razu na miejscu. Transporty są zazwyczaj płacone na podstawie faktur po wykonaniu usługi, stąd reszta pieniędzy jest wpłacana na konto skąd są przelewane. Zawsze można wpłacić pieniądze na konto, ale w tym przypadku jest to gorsze rozwiązanie i taki sposób funkcjonujemy już od wielu lat, przyjęty jeszcze przez poprzednie władze Klubu. 

Chciałbym też przy tej okazji nadmienić, że mamy ogromne problemy z regularnością i terminowością wpłat składek członkowskich w wysokości 70 zł przez niektórych rodziców, co znacznie utrudnia funkcjonowanie Klubu.  Nie chcemy nachalnie upominać się o te wpłaty, nie ma na to nawet czasu, a nie chcemy generować dodatkowych kosztów w celu ściągania takich płatności. Apeluję do tych, których to dotyczy o sumienność we wpłatach.

Przytoczona w tekście wypowiedź, że “są problemy z wypłatą środków” jest dodatkowym argumentem w tej sprawie. Rachunkowość Klubu jest prowadzona na zasadach pełnej księgowości – polecam zgłębienie tematu osobom chętnym – natomiast krótko to ujmując, nie można wypłacać pieniędzy z konta jak w firmie prywatnej. Każdy wypływ, wypłata nawet 1 grosz musi być udokumentowany.

“W ogóle ten zarząd nie ma prawa funkcjonować.”  to kolejne nieprawdziwe informacje bardzo uderzające w wizerunek Klubu i jego Zarządu. Nastąpiły zmiany w składzie Zarządu.  Natomiast drodzy czytelnicy, czy dziwicie się, że nie ma chętnych do podjęcia się tej funkcji? Wystarczy jeden taki artykuł, jak ten do którego się dzisiaj odnoszę, żeby zniechęcić do zaangażowania w MMKS Podhale Nowy Targ nawet największych optymistów i entuzjastów hokeja. Bo po co poświęcać nieodpłatnie swój prywatny czas i przyjmować na siebie ogromną odpowiedzialność, narażając się na taki hejt? Przy tej okazji ponowię moje wcześniejsze zaproszenie do współpracy i zaangażowania się w sprawę MMKS. Zapraszam serdecznie wszystkich miłośników hokeja mających chęć i energię do działania.

“Nikt nie potrafi nam też wytłumaczyć na jakich zasadach, w trakcie godzin za które my płacimy na lodowisku odbywają się indywidualne treningi za które klub inkasuje 80 zł” – za treningi bramkarskie w całości płaci klub. Nie było to wcześniej praktykowane i nie rozumiem za co płacą rodzice? Są to treningi prowadzone przez Przemysława Odrobnego oraz Gabriela Samoleja – osoby, których chyba nie trzeba przedstawiać. W trakcie treningu na niewykorzystanej połowie są też prowadzone treningi indywidualne odpłatne po 65 zł za lekcje, co daje możliwość dopracowania braków bezpośrednio w 3-4 osobowej grupie.

“Podobnie jest z obsługą biura. Są zatrudnione dwie sekretarki, ale kiedy by nie przyjść do biura jest tylko jedna.”  – polityka kadrowa klubu jest tak skonstruowana, aby zapewnić bieżącą obsługę biura i interesantów. Tak jak w każdej instytucji sporadycznie zdarza się chwilowe zamknięcie biura spowodowane wyjściem służbowym. Ponadto ze względu na specyfikę działalności klubu pracę odbywają się też po godzinach pracy biura. Dlatego też praca wykonywana przez pracowników biura odbywa się zgodnie z umową oraz Kodeksem pracy. 

“Jest też kwestia trenerów…. część trenerów robi za “słupa”. Widnieją tylko w papierach. Podobnie jest z obsługą biura…” oraz “Na jakiej więc zasadzie klub pozyskał dotacje i w jaki sposób się z nich rozlicza”, “pan przewodniczący to prawa ręka prezesa” – te słowa to już tak poważne oszczerstwa godzące w wizerunek nie tylko Zarządu ale i Trenerów, pracowników biura MMKS, Komisji Rewizyjnej, a nawet urzędników Urzędu Miasta. Wymagają sprostowań oraz konsekwencji prawnych. 

Artykuł redaktora Zubka uważam już nie po raz pierwszy, że jest napisany niezgodnie z faktami, stronniczo, ujmuje on sukcesom klubu i wpływa niekorzystnie na wizerunek medialny klubu. 

Na zamieszczonej w artykule fotografii widnieją dzieci z reklamą (logo) sponsora. Sponsor po takiej burzy medialnej i takich oszczerstwach, w trosce o swój dobry wizerunek, może się wycofać ze współpracy z Klubem. Wobec oszczerstw w prasie niektórzy kierownicy grup po tak niesprawiedliwym artykule, krzywdzącym ich zaangażowanie i poświęcenie zastanawiają się nad sensem dalszej pomocy charytatywnej przy drużynie. 

Informuję, iż w zawiązku z zaniedbaniem etyki dziennikarskiej klub podjął środki prawne mające na celu przywrócić dobry wizerunek oraz rekompensatę w związku z utraconymi korzyściami.

Jednocześnie Klub prosi miasto Nowy Targ o zorganizowanie spotkania, w trakcie którego chętnie odpowiemy na wszystkie pytania. 

Z poważaniem Prezes MMKS Podhale Nowy Targ,
Zdzisław Zaręba

Piotr Starmach 19.02.2020
Komentarze

Napisz komentarz

Komentarze muszą najpierw zostać zaakceptowane przez administratora. Redakcja nowytarg24.tv nie odpowiada za treść komentarzy internautów.

5 komentarzy
Tatus 19:10 20.02.2020

Najbardziej biedni i naiwni są ci sponsorzy którzy zostali omamieni przez akwizytorów z MMKS a jeżeli chodzi o ścisłość to ciekawe czy Dziecko prezesa i dzieci niektórych kierowników płaca za wyjazdy bo nikt tak naprawdę nie wie ile kosztują obiady i autobus

klasa sama w sobie 18:39 20.02.2020

Portal publikuje sprostowane a nie wiadomo do czego. Tekst napisał przecież wasz kolega redakcyjny - to dlaczego nie ma go na waszej stronie?

Do typowy 15:05 20.02.2020

A co mieli nie publikować aby został jednostronny obraz złego I niegospodarnego Zarządu MMKS ? Dobrze ze publikujecie !

typowy 09:35 20.02.2020

Bzdury i dyrdymały. Po co to publikujecie?

Janosik co bogatym zobieroł i broł dlo siebie 05:51 20.02.2020

Nawet Sabała nie powstydził by się takiej bajki napisać i takich bzdur zastanawiał się tylko co Ździśkiem kieruje i co go tu trzyma żeby za darmo tak się męczyć bo w interesach nigdy nie był bezinteresowny zawsze zaokrągla na swoją korzyść.

Zobacz również