Kamery live
prognoza pogody

“Nowy Targ zyskuje najlepszego partnera w branży ochrony środowiska”. Miasto i MPEC podpisały umowę inwestycyjną z NFOŚiGW

24 października 2022 16:03
Wyciszenie Włącz dźwięk

W sali obrad Urzędu Miasta w Nowym Targu podpisano dziś umowę inwestycyjną  między Miejskim Przedsiębiorstwem Energetyki Cieplnej a Narodowym Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Tym samym, od dziś NFOŚiGW staje się blisko 40% udziałowcem nowotarskiej spółki ciepłowniczej, wspierając ją kwotą 18 mln zł. “To znaczący zastrzyk finansowy dla spółki, pozwoli nam to kontynuować inwestycje, które już rozpoczęliśmy, ale również będziemy intensywnie działali w zakresie źródeł wytwórczych, przygotowując je nie tylko pod zmiany związane z odchodzeniem od węgla, ale również przygotowując się pod ciepło geotermalne, które w ciągu najbliższych lat popłynie do Nowego Targu” – mówi Grzegorz Ratter, prezes MPEC Nowy Targ sp. z o.o. Wiceprezes NFOŚ Artur Michalski gratulował mieszkańcom miasta: “Nowy Targ zyskuje najlepszego partnera w branży ochrony środowiska” – podkreślił. Burmistrz Grzegorz Watycha powiedział, że jest to wyjątkowy dzień dla Nowego Targu: “Jest to dla naszego miasta historyczny moment, że do współpracy, do współdecydowania o zasilaniu i produkcji energii na terenie naszego miasta i regionu będziemy rozmawiać już w szerszym gronie”. 

Podczas podpisania umowy przez wiceprezesa NFOŚ i GW Artura Michalskiego, prezesa MPEC Nowy Targ sp. z o.o. Grzegorza Rattera i burmistrza Nowego targu Grzegorza Watychę, obecni byli także m.in. parlamentarzyści – poseł Anna Paluch, senator Jan Hamerski, prezes WFOŚiGW w Krakowie Kazimierz Koprowski, prezes Geotermii Podhalańskiej Wojciech Ignacok, przedstawicielki Banku Ochrony Środowiska, szerokie grono pracowników MPEC-u, Rady Miasta i Urzędu Miasta, starosta nowotarski Krzysztof Faber i wójt gminy Szaflary Rafał Szkaradziński. 

-Chwila jest dla naszego samorządu bardzo wyjątkowa – mówił burmistrz Nowego Targu Grzegorz Watycha – Jesteśmy na finale negocjacji i tuż przed zawarciem umowy inwestycyjnej, którą nasza miejska spółka ma wykorzystać na działania proekologiczne związane zarówno z redukcją niskiej emisji w Nowym Targu, jak i modernizacją mocy wytwórczych spółki. Podjęte działania sprawią, że MPEC będzie zasilany z kilku źródeł energii, produkując jednocześnie energię cieplną i elektryczną. Kogeneracja na tym etapie jest optymalną działalnością, która może spowodować, że lokalnie będziemy wytwarzać energię elektryczną, a przy okazji zużywać wytworzoną energię cieplną na ogrzewanie naszych budynków usługowych, mieszkalnych i rozbudowę sieci ciepłowniczej na terenie całego miasta. Wymaga to środków  finansowych, modernizacji całego systemu dystrybucji energii cieplnej i dostosowania tego systemu do odbioru energii pozyskiwanej ze źródeł geotermalnych. To jest kolejny etap w rozwoju naszego przedsiębiorstwa, na który bardzo liczymy. 

Wiceprezes NFOŚiGW Artur Michalski pogratulował przede wszystkim mieszkańcom Nowego Targu:

-Nowy Targ zyskuje najlepszego partnera w branży ochrony środowiska, czy też rozwiązań energetycznych ściśle powiązanych z ochroną środowiska. Tym bardziej gratuluję tej decyzji Nowego Targu, że wchodzimy w rozwiązania najlepsze, czyli geotermalne. To najlepsza możliwość, jeśli chodzi o rozwiązania energetyczne. Nie ma lepszego źródła ciepła – nawet energia atomowa – ponieważ to jest źródło odnawialne. To dobra decyzja, ponieważ jesteśmy  partnerem pożądanym, pewnym, stabilnym. Nie chcemy dominować w tym przedsiębiorstwie, my chcemy pomagać. Mamy zapisane w ustawie, że jesteśmy od finansowania ochrony środowiska i zrównoważonego rozwoju. Mieszkańcy stają się beneficjentami Narodowego Funduszu – wejście kapitałowe jest tą formą finansowania zwrotnego, która nie powoduje obciążenia wskaźników miasta. 

Pani poseł Anna Paluch podkreślała, jak ważne jest posiadanie lokalnego źródła energii, choćby w kontekście niespodziewanych sytuacji kryzysowych:

-Tak, jak w wypadku projektu zakopiańskiego zakończonego sukcesem, gdzie mamy ponad 40% redukcji emisji dzięki energii geotermalnej, tak szanse na wydatną poprawę jakości powietrza ma Miasto Nowy Targ. Ogromnie się cieszę, że ten projekt dochodzi do skutku. Geotermia jest źródłem bezemisyjnym, dobrym, niezawodnym, które – jeżeli będzie rozsądnie wykorzystane, ma szansę na długie lata zapewnić nam tutaj dostawę energii. Jest takie chińskie powiedzenie “obyś żył w ciekawych czasach” – trzeba brać pod uwagę również aspekt sytuacji kryzysowych, które mogą nas dosięgnąć. W takiej sytuacji lokalne źródło energii jest ogromnym plusem, bo to jest instalacja odporna na przerwy, czy zniszczenia infrastruktury, dużo łatwiej ją bronić. 

Z kolei senator Jan Hamerski podkreślił, jak ważne są tego typu inwestycje dla promocji regionu żyjącego z turystyki. 

Prezes MPEC-u dziękował swojemu zespołowi i współpracownikom: Pawłowi Żukowskiemu, mec. Piotr Zielińskiemu i Adamowi Szkaradzińskiemu zaangażowanym w proces negocjacji; Radzie Miasta za przychylność i “kibicowanie”, pani poseł Annie Paluch, bez której “projekt nie nabrałby takiego tempa i dynamiki”, zarządowi Geotermii Podhalańskiej i wójtowi Gminy Szaflary, krakowskiemu oddziałowi Banku Ochrony Środowiska oraz przedstawicielom Narodowego i Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska, z Tadeuszem Wyrzykowskim na czele – To “lokomotywa” sukcesu, który dzisiaj można wstępnie odtrąbić – dziękował prezes Ratter – Dziękuję tez panu Arturowi Michalskiemu, który tak naprawdę w pierwszej kolejności z panem Piotrem Długoszem i Wojciechem Ignacokiem ten projekt pchnęli na właściwe tory i dzięki temu zaczynamy zupełnie inaczej myśleć o energii w Nowym Targu. 

Podpisana dziś umowa to efekt trzyletnich negocjacji. Kapitałowe wejście NFOŚiGW do miejskiej spółki ciepłowniczej w Nowym Targu – to forma finansowania instytucji publicznej z państwowych środków, która zarówno gminie, jak i przedsiębiorstwu zapewnia bezpieczeństwo, ponieważ Narodowy Fundusz to partner bezpieczny, pewny, stabilny i wypłacalny. Co istotne, miasto nadal zachowa pakiet większościowy i będzie rządzić spółką. 

-Nasze miasto wiąże z podpisaniem umowy duże nadzieje, że ta współpraca z NFOŚ będzie oznaczała też pomoc merytoryczną w pozyskiwaniu nowych środków na realizację kolejnych, proekologicznych projektów, które będą przyczyniać się do poprawy środowiska naturalnego i uniezależnienia się od dostaw energii, która w dzisiejszym czasie jest istotna. Mając lokalne ciepło oparte na złożach geotermalnych, stajemy się jeszcze bardziej niezależni od importu. Jest to dla naszego miasta historyczny moment, że do współpracy, do współdecydowania o zasilaniu i produkcji energii na terenie naszego miasta i regionu będziemy rozmawiać już w szerszym gronie – mówił burmistrz Grzegorz Watycha. 

fot. Paweł Kos

os 24.10.2022
Komentarze

Napisz komentarz

Komentarze muszą najpierw zostać zaakceptowane przez administratora. Redakcja nowytarg24.tv nie odpowiada za treść komentarzy internautów.

Zobacz również