nowytarg24.TVPORTAL INFORMACYJNY NOWOTARSKIEJ TELEWIZJI KABLOWEJ
Pogoda
Stan powietrza
Kurs walut
Kamery online
reklama

Nie żyje baca z Pienin, który wpadł do ogniska

Mężczyzna, który w czwartek – prawdopodobnie na skutek ataku padaczki – wpadł do ogniska i odniósł poparzenia sięgające 90 procent ciała, zmarł w szpitalu w Krakowie. Niestety, to nie jedyne zdarzenie, jakie w ostatnich dniach miało miejsce w Pieninach. Ratownicy GOPR interweniowali w tamtejszych górach aż czterokrotnie.

Fot. Grupa Podhalańska GOPR

W kronice ratowników Grupy Podhalańskich GOPR czytamy:

„(…) W górach jesień i ruch turystyczny się zmniejszył, mimo to w ciągu ostatniego tygodnia zanotowaliśmy 4 akcje ratownicze.

03.10
Czwartkowy wieczór okazał się nader pracowity dla ratowników.

O godz. 18:12 przychodzi zgłoszenie o ciężkim poparzeniu bacy pod przełęczą Rozdziele w Pieninach. Mężczyzna, prawdopodobnie na skutek ataku padaczki, wpadł do ogniska. Po dotarciu na miejsce okazało się, że poszkodowany ma oparzenia sięgające 90% powierzchni ciała. Ratownicy GOPR wspólnie z ratownikami Pogotowia Ratunkowego udzielili mężczyźnie pomocy i ewakuowali na lądowisko w Krościenku skąd został zabrany śmigłowcem Lotniczego Pogotowia Ratunkowego do szpitala. Niestety w wyniku odniesionych obrażeń mężczyzna zmarł po kilku dniach w szpitalu.

W międzyczasie o godz. 18:37 przychodzi kolejne zgłoszenie również z Pienin. Turyści znaleźli na szczycie Sokolicy plecak z listem pożegnalnym wskazującym na próbę samobójczą. Ratownicy przystąpili do przeszukiwania rejonu urwisk Sokolicy. Niestety poszukiwany został odnaleziony martwy pod ścianą. Ratownikom pozostało jedynie przetransportować ciało do miejsca przekazania do karawanu. Z uwagi na trudny teren transport odbywał się z zastosowaniem technik linowych. Cała akcja zakończyła się około północy.

05.10

O godz. 12:09 ratownicy zostają wezwani w rejon przełęczy Rozdziele w Pieninach gdzie urazu stawu skokowego doznała 16-letnia turystka. Ratownicy ewakuowali poszkodowaną w doliny.

Tego samego dnia ratownicy udzielają jeszcze pomocy turystce, która w wyniku upadku na szlaku w rejonie szczytu Szafranówka nabawiła się urazu stawu łokciowego. Poszkodowana sama zjechała z góry koleją linową, po czym udała się do dyżurki GOPR w Szczawnicy, gdzie ratownicy opatrzyli uraz.

Tego samego dnia część z naszych ratowników brała udział w bazie Lotniczego Pogotowia Ratunkowego w podkieleckim Masłowie w szkoleniu unifikacyjnym do działań ze śmigłowcem przy zastosowaniu technik linowych.

Przypominamy, że jesienią dni są krótsze i szybciej robi się ciemno, a dodatkowo w górach panują niskie temperatury i w wyższych partiach pojawiły się opady śniegu. Należy pamiętać o tym planując nasze wycieczki i zabierać ze sobą odpowiedni ekwipunek”.

/źródło: Grupa Podhalańska GOPR/

/ps/

1 0

Napisz komentarz

Komentarze muszą najpierw zostać zaakceptowane przez administratora

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Jeszcze nikt nie komentował tego arytukłu.
Twój komentarz może być pierwszy!

Ostatnie nowości

© 2016 Nowotarska Telewizja Kablowa. ul. Józefczaka 1, 34-400 Nowy Targ
projekt i wykonanie: Scepter Agencja interaktywna
array(2) { [0]=> int(56) [1]=> int(68) }