Kamery live
prognoza pogody

II Młodzieżowa Rada Miasta – z dużymi nadziejami

2 marca 2023 13:21

NOWY TARG. Są ambitni, pełni zapału, pomysłów i nadziei, że wiele rzeczy w mieście da się zmienić na lepsze. Mają swoje zdanie i chcą, żeby ich głos był słyszalny. Ukonstytuowała się i zaczyna działanie II Młodzieżowa Rada Miasta w 11-osobowym składzie.

II Młodzieżowa Rada Miasta – z dużymi nadziejami

Na jej czele stanął wybrany zgodnie z procedurą Kacper Kraj z II klasy II LO im. Świętej Jadwigi Królowej, jeszcze z mandatem posła na Sejm Dzieci Młodzieży. Jego zastępczyni to Iga Żarnecka z Zespołu Szkół Ekonomicznych, a sekretarzować będzie Gabriela Maciaś. Kadencja młodzieżowego samorządu, który ma w sowim składzie reprezentantów szkół podstawowych i średnich, będzie trzyletnia. Posiedzenia maja się odbywać nie rzadziej niż raz na kwartał.

Gościem na pierwszym, wyborczym posiedzeniu był burmistrz Grzegorz Watycha. Pałeczkę przekazał młodym przewodniczący dorosłej Rady Miasta – Grzegorz Luberda. Wybory pomagali przeprowadzić sekretarz miasta – Zbigniew Strama oraz pani naczelnik wydziału obsługi mieszkańców i przedsiębiorców – Edyta Garb. Kibicował też młodszym kolegom dorosły już i pracujący wiceprzewodniczący poprzedniej Rady – Tomek Mikołajczyk. Podziękowania od burmistrza i przewodniczącego Rady odebrali dyrektorzy szkół i opiekunowie młodych aktywistów.

„Kuźnią radnych” okazała się nowotarska „dwójka”, którą reprezentuje aż trzech uczniów. Pełny skład Młodzieżowej Rady Miasta to: Martyna Brynczka z Zespołu Szkół Technicznych i Placówek, Paulina Bryniarska z Zespołu Szkół Kształcenia Rolniczego, Jakub Gromczak ze Szkoły Podstawowej Nr 6, Kacper Kraj z Zespołu Szkół Ogólnokształcących Nr 2, Julia Krauzowicz z I Liceum Ogólnokształcącego, Aleksander Lasota ze Szkoły Podstawowej Nr 1, Gabriela Maciaś ze Szkoły Podstawowej Nr 2, Milena Marek ze Szkoły Podstawowej Nr 4, Stanisław Przesławski ze Szkoły Podstawowej Nr 5, Jan Zaremba ze Szkoły Podstawowej Nr 11, Iga Żarnecka z Zespołu Szkół Ekonomicznych.

Nim została wniesiona urna i młodzi radni oraz kandydaci na przewodniczącego dokonali prezentacji, Artur Kasperek za ich pośrednictwem zachęcał szkolną młodzież, by dołączyła do grona wolontariuszy w obsłudze Igrzysk Europejskich Małopolska – Kraków 2023.

Z ramienia dorosłej Rady Miasta opiekunką tej Młodzieżowej jest radna Ewa Garbacz. Jej też rolą będzie przedkładanie koleżankom i kolegom z miejskiego samorządu pomysłów, opinii i inicjatyw młodszego grona. Za jej pośrednictwem świeżo ukonstytuowany samorząd nawiąże też kontakt z radami młodzieżowymi niemieckiego Radevormald, słowackiego Kieżmarku, może też włoskiej Roverbelli.

Przystępujących do działania młodych radnych i ich opiekunkę już łączy grupa założona na Messengerze. Wkrótce mają założyć również facebookowy profil.

Pierwsza Młodzieżowa Rada Miasta w Nowym Targu nie dokończyła swojej kadencji, gdyż aktywność członków osłabła. Druga kadencja przypadła już na pandemiczny czas i nie wszystkie szkoły przeprowadziły wybory, skutkiem czego brakło członków. Aktualnej – życzymy więcej szczęścia i fajnych pomysłów!

(asz)

 

 

 

 

Anna Szopińska 02.03.2023
Komentarze

Napisz komentarz

Komentarze muszą najpierw zostać zaakceptowane przez administratora. Redakcja nowytarg24.tv nie odpowiada za treść komentarzy internautów.

Zobacz również