Kamery live
prognoza pogody

HALA WIDOWISKOWO-SPORTOWA „ARENA PODHALA” – szansa dla regionu, kamień milowy dla Nowego Targu (art. sponsorowany)

Jako Wasz Burmistrz, od początku mojej kadencji stawiałem sobie za cel realizację projektów, które dla wielu wydawały się niemożliwe do osiągnięcia. Geotermia, Miejskie Centrum Kultury, wschodnia obwodnica miasta – to wszystko przykłady wyzwań, które podjęliśmy razem i które dziś stanowią dowód na naszą odwagę, determinację i działanie na rzecz rozwoju naszego miasta. Nie boję się podejmowania trudnych zadań, szczególnie gdy są one odzwierciedleniem naszych wspólnych marzeń. W życiu ważne jest, aby mieć odwagę marzyć i jeszcze większą odwagę, aby te marzenia realizować. To właśnie marzenia napędzają nas do działania, inspirują do poszukiwania nowych rozwiązań i otwierają drogę do niezwykłych osiągnięć.

HALA WIDOWISKOWO-SPORTOWA „ARENA PODHALA”  –  szansa dla regionu, kamień milowy dla Nowego Targu (art. sponsorowany)

Nie ma wątpliwości, że Miasto Nowy Targ stoi właśnie przed ogromną szansą – jedną z tych, jakie zdarzają się raz na kilkadziesiąt lat. To właśnie tu, w Nowym Targu, jako jedynym mieście w tej części Polski, ma szansę stanąć hala widowiskowo-sportowa z prawdziwego zdarzenia, mogąca pomieścić kilka tysięcy widzów.

Śmiałe marzenie? Tak! Ale czy nie o takie właśnie warto zabiegać? Kiedy nasi poprzednicy przed wielu laty decydowali o budowie lodowiska w niewielkim wówczas, miasteczku, również postrzegane to było jako odważny, może nawet zbyt ambitny projekt. Jednak po latach okazało się, że to właśnie dzięki tej decyzji, Nowy Targ stał się prawdziwą, zimową stolicą Polski z najbardziej utytułowaną drużyną hokeja w kraju.

Przyjęło się, że duże widowiska sportowe, koncerty z kilkutysięczną widownią, czy większe eventy biznesowe – to domena dużych miast. I choć zapotrzebowanie na organizację tego typu wydarzeń jest ogromne, na południe od Krakowa próżno szukać przestrzeni, w której byłoby to możliwe.

ARENA PODHALA – to nie tylko zapewnienie godnych warunków dla dalszego rozwoju nowotarskiego hokeja, wiele nowych miejsc pracy dla nowotarżan ale i znaczące poszerzenie oferty spędzania czasu wolnego dla turystów przebywających w naszym regionie. ARENA PODHALA – to prawdziwy kamień milowy dla rozwoju miasta i inwestycja, która będzie dowodem na to, że nie jesteśmy, jak niektórzy uważają tylko „miastem przy drodze”.

Przełomowe inwestycje wymagają czasu

…szczególnie, jeśli napotykają na niespodziewane przeszkody. A te pojawiły się na etapie opiniowania i uzgadniania miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla obszaru, w którym zaplanowano budowę obiektu. Kierownik nowotarskiej delegatury Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków dwukrotnie odmawiał uzgodnienia projektu planu – i to pomimo uchylenia jego decyzji przez samego Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego (!). Te trudności zatrzymały całą procedurę na blisko dwa lata. Dopiero w sierpniu 2019 roku, ministerstwo wydało długo oczekiwaną decyzję i wówczas można było rozpocząć przygotowania do planowania inwestycji.

Celowość powstania w Nowym Targu obiektu o tej skali potwierdziła, wykonana przez firmę Evolutio w grudniu 2021 roku, analiza zasadności budowy i sposobu funkcjonowania wielofunkcyjnej hali widowiskowo-sportowej. Raport opracowali specjaliści, którzy wcześniej skutecznie doradzali przy uruchamianiu takich gigantów, jak Stadion Narodowy, czy Arena Gliwice. To właśnie o ich wytyczne opiera się powstały w ostatnich miesiącach Program Funkcjonalno – Użytkowy obiektu, za który odpowiada firma Strukton.

Imponujący obiekt z widokiem na Tatry

Główną funkcją obiektu ma być obsługa i organizacja wydarzeń dla dużej liczby gości. Trybuny hali głównej zaprojektowano w taki sposób, by pomieściły około 5000 osób (z 27 lożami VIP), do tego dochodzi ok. 600 miejsc na trybunach hali treningowej i ok. 2 tysięcy dodatkowych miejsc stojących na płycie głównej. Niezwykle istotna jest możliwość jednoczesnego wykorzystania obu hal na niezależne od siebie aktywności oraz szybka zmiana funkcji hali głównej.

Wiele funkcji to większe możliwości

Wszystko to stwarza niespotykaną dotąd w tej części kraju możliwość profesjonalnej obsługi dużych wydarzeń: sportowych (turnieje krajowe i międzynarodowe, rozgrywki, obozy dla dzieci i młodzieży, zawody sportowe niemal wszystkich dyscyplin), rozrywkowych (koncerty, rewie na lodzie, widowiska kulturalne) i biznesowych (targi, kongresy, konferencje).

Bez zadłużania miasta

– Chcę podkreślić, że naszym priorytetem jest realizacja tej inwestycji bez zadłużania miasta na kolejne pokolenia – Dlatego budowa „ARENY PODHALA” będzie możliwa tylko i wyłącznie w przypadku pozyskania zewnętrznych środków finansowych. Dzięki naszym staraniom, pojawiła się już dzisiaj realna szansa na uzyskanie takiego wsparcia, które pozwoli nam na zrealizowanie projektu bez nadmiernego obciążania budżetu miasta. Chcemy budować przyszłość w sposób odpowiedzialny i zrównoważony.

Aby miasto się rozwijało, trzeba myślę, patrzeć i działać perspektywicznie. ARENA PODHALA – to propozycja godna Nowego Targu. To szansa, na którą Nowy Targ jako historyczna Stolica Podhala i kolebka polskiego hokeja – po prostu zasługuje i po którą powinno się odważnie sięgnąć.

 – Dziękuję Wam za dotychczasowe zaufanie i wiarę w nasze projekty. Dzięki wspólnemu działaniu, nasze marzenia są w zasięgu ręki. Wierzę, że kolejne lata przyniosą nam jeszcze wiele powodów do dumy i radości z inwestycji, które zrealizujemy. Wierzę, że ARENA PODHALA to obiekt, który będzie źródłem dumy dla nas i dla przyszłych pokoleń.

Burmistrz

Grzegorz Watycha

 

Andrzej Lach 28.03.2024
Komentarze

Napisz komentarz

Komentarze muszą najpierw zostać zaakceptowane przez administratora. Redakcja nowytarg24.tv nie odpowiada za treść komentarzy internautów.

1 komentarz
Ania 18:50 31.03.2024

Mega temat ! Brawo

Zobacz również