Kamery live
prognoza pogody

Drogowe inwestycje za prawie 6 milionów

27 marca 2020 15:03
Wyciszenie Włącz dźwięk

NOWY TARG. Ostatni już chyba zimowy epizod nie przerwał przebudowy dwóch ulic – Ogrodowej i Bohaterów Tobruku. Oba te zadania można realizować dzięki dofinansowaniu pozyskanemu z Funduszu Dróg Samorządowych.

W przypadku ul. Ogrodowej przebudowa trwa na bez mała 300-metrowym odcinku od skrzyżowania z ul. Orkana do skrzyżowania z osiedlem Bereki. Na nowej podbudowie zostanie wylana nowa nawierzchnia z asfaltobetonu. Wymienione będą krawężniki, powstaną chodniki z kostki betonowej. Przebudowa obejmie również sieci: wodociągową, sanitarną, elektroenergetyczną, teletechniczną, deszczową oraz oświetlenie uliczne. Prace wykonuje wybrana w przetargu firma z Ratułowa.

Do tej pory została rozebrana nawierzchnia jezdni i chodników, remontowane są sieci wodociągowa i kanalizacyjna, wymieniane lub wykonywane są przyłącza do budynków. 

Koszt całego zadania sięga prawie 1 miliona 600 tys. zł brutto, a dofinansowanie z Funduszu Dróg Samorządowych wynosi bez mała połowę tej sumy. Termin ukończenia przebudowy to koniec lipca.

Znacznie większe są koszty, ale też i zakres robót wykonywanych na osiedlu im. Bohaterów Tobruku. Rozbudowane zostaną tam dwa odcinki dróg o łącznej długości 550 metrów – od skrzyżowania z ul. Nadmłynówka do skrzyżowania z „zakopianką”. Osiedle doczeka się wreszcie asfaltowej jezdni z chodnikami o szerokości 2 metrów lub 1,5 metra, wyłożonymi kostką brukową. Do tej pory bowiem jezdnia była tylko wyrównywana drogowym destruktem. Przebudowane, rozbudowane lub wykonane będą zjazdy do posesji. Powstanie także szeroka na 2,5 metra ścieżka rowerowa o asfaltowej nawierzchni.

Zadanie obejmuje również przebudowę wszystkich sieci i oświetlenia. Remont przejdzie istniejący przepust. Koszt całej inwestycji na osiedlu Bohaterów Tobruku wynosi prawie 4 miliony 200 tys. zł   brutto. Prawie połowę tej kwoty pokryje rządowa dotacja. Roboty, które wykonuje Podhalańskie Przedsiębiorstwo Drogowo-Mostowe, będą sfinalizowane do końca sierpnia. Na razie są to prace ziemne, połączone z budową kanalizacji deszczowej.

Te inwestycje to równocześnie okazja, by mieszkańcy decydowali się na przyłączenie do sieci gazowej, bo później uzyskać zezwolenie na naruszenie nowej jezdni będzie trudno.

(asz)

 

 

 

 

Anna Szopińska 27.03.2020
Komentarze

Napisz komentarz

Komentarze muszą najpierw zostać zaakceptowane przez administratora. Redakcja nowytarg24.tv nie odpowiada za treść komentarzy internautów.

Zobacz również