nowytarg24.TVPORTAL INFORMACYJNY NOWOTARSKIEJ TELEWIZJI KABLOWEJ
Pogoda
Stan powietrza
Kurs walut
Kamery online
reklama

„Z biało-czerwoną…” – nawet w deszczu. Dużym, plenerowym koncertem zainaugurowano jubileuszowy rok

Deszcz i zbliżająca się burza jedynie na chwilę przeszkodziły w uroczystym koncercie, jaki odbył się w niedzielne popołudnie na samym rynku. Było to pierwsze, duże wydarzenie, dedykowane specjalnie 100. Rocznicy Odzyskania Niepodległości. Frekwencja dopisała, nowotarżanie chętnie przyszli wysłuchać występów innych nowotarżan – często swoich znajomych, dzieci, wujków, babć. Był to bowiem koncert łączący różne pokolenia.

Na scenie pojawiły się zatem zarówno dzieci oraz młodzież z Septymy i Triolek, jak i śpiewający seniorzy z chórów Uniwersytetu Trzeciego Wieku, chóru Gorce i Echo Gorczańskie. Repertuar poszczególnych solistów i zespołów był różnorodny, choć wszystko skoncentrowane było wokół tematu Polski – wybrzmiała Bogurodzica, pieśni patriotyczne, ale i „Dziwny jest ten świat” Czesława Niemena.

Szczególnym momentem całego wydarzenia było wspólne odśpiewanie Mazurka Dąbrowskiego – było to wyjątkowe wznowienie koncertu po przerwie spowodowanej niesprzyjającą aurą, kiedy na scenie pojawiły się wszystkie trzy chóry oraz Miejska Orkiestra Dęta, a do śpiewu włączyli się wszyscy zgromadzeni na Rynku nowotarżanie.

-Pokażmy, że potrafimy jednoczyć się nie tylko w czasie wojny, ale również w czasach pokoju, by wspólnie radować się z tej wyjątkowej rocznicy – mówił ze sceny burmistrz Grzegorz Watycha, otwierając koncert. Jednocześnie zachęcał do wysłania znajomym sms-a, by również przyszli na nowotarski rynek i wzięli udział w tym pierwszym, artystycznym wydarzeniu, które oficjalnie otwiera cały cykl plenerowych eventów zaplanowanych w Nowym Targu z okazji jubileuszowego roku.

Z powodu załamania pogody i konieczności rozstawienia namiotów chroniących przed deszczem, wspólnego poloneza i fotografię „Nowotarżan portret własny” przełożono na inny termin. „To na pewno nam nie ucieknie, będzie jeszcze niejedna okazja” – zapowiadał prowadzący koncert Bolesław Bara.

Koncert galowy „Nowotarżanie dla nowotarżan” był okazją do wielu wzruszeń, ale też zachwytu nad talentem poszczególnych wykonawców, dziś rozsławiających Nowy Targ daleko poza jego granicami. Covery słynnych, polskich utworów – m.in. Seweryna Krajewskiego, Maryli Rodowicz, Marka Grechuty, Stana Borysa, Dżemu – przeplecione narracją przywołującą najważniejsze daty i wydarzenia z ostatniego stulecia historii Polski. Wybór i kolejność prezentowanych utworów nie były tu przypadkowe, a interpretacje dobrze znanych piosenek – zaskakiwały. Koncert wyreżyserowali wspólnie Andrzej Lichosyt i Wiktoria Węgrzyn, poza nimi na scenie pojawili się: Jagoda Kret, Justyna Pustówka, Magdalena Ćwiertnia, Magdalena Panek, Beata „Beti” Bełtowska i Dominik Koralewski. Akompaniowała im kameralna orkiestra Silesian Art Collective pod batutą Mateusza Walacha.

Jako finałową piosenkę koncertu wybrano „Dni, których jeszcze nie znamy” Marka Grechuty. Chcieliśmy zakończyć z nadzieją, której jest w naszych sercach wiele. Mam nadzieję, że zaśpiewacie z nami” – mówiła na koniec Wiktoria Węgrzyn, dziękując władzom miasta za to, że wspierają „artystów tej ziemi”.

Wydarzenie urozmaicała mobilna wystawa zorganizowana przez Muzeum Armii Krajowej z Krakowa oraz wojskowe pojazdy na płycie rynku, prezentowane przez GRH „Breda” z Bielska-Białej (inicjatywa Muzeum Podhalańskiego). Nie brakło smakołyków przygotowanych przez Związek Podhalan, dużym powodzeniem cieszyła się też darmowa „grochówka z wkładką”. 

Wiele filmowych zapisów live z koncertu można obejrzeć na naszym —> Facebooku. Relacja telewizyjna z wydarzenia – w najnowszym „Przeglądzie Tygodniowym”.

/os

 

2 1

Filmy

Napisz komentarz

Komentarze muszą najpierw zostać zaakceptowane przez administratora

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

3 komentarzy

konik pony

Maj 28, 2018, o 15:49:11

Było cudownie, bardzo cudownie !!!!

Mieszkanka.

Maj 28, 2018, o 19:20:12

Wspaniałe wydarzenie!!! Dziękujemy bardzo!!!! :):):)

podhale dwadziescia cztery

Maj 29, 2018, o 17:51:34

a mnie się nie podobało, beznadzieja jak zawsze

© 2016 Nowotarska Telewizja Kablowa. ul. Józefczaka 1, 34-400 Nowy Targ
projekt i wykonanie: Scepter Agencja interaktywna