Kamery live
prognoza pogody

TOPR ostrzega przed trudnymi warunkami w górach

18 stycznia 2022 10:53

Powyżej 1700 m n.p.m. ogłoszono trzeci stopień zagrożenia lawinowego. – Pokrywa śnieżna na wielu stromych stokach jest związana umiarkowanie bądź słabo – informują ratownicy TOPR w komunikacie.

TOPR ostrzega przed trudnymi warunkami w górach

Ostatnie opady śniegu w Tatrach sprawiły, że warunki do uprawiania turystyki znacznie się pogorszyły. Do 1700 m n.p.m. obowiązuje drugi stopień zagrożenia lawinowego. Powyżej tej granicy TOPR ogłosił trzeci stopień zagrożenia lawinowego.

– Wyzwolenie lawiny jest możliwe nawet przy małym obciążeniu dodatkowym, w szczególności na stromych stokach wskazanych w komunikacie lawinowym. W pewnych sytuacjach duże, a w nielicznych przypadkach także bardzo duże lawiny mogą schodzić samoistnie – informują ratownicy Tatrzańskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego.

Ratownicy warunki panujące w Tatrach określają jako w znacznej mierze niekorzystne do uprawiania turystyki. – Poruszanie się wymaga bardzo dużego doświadczenia i umiejętności oraz posiadania bardzo dużej zdolności do oceny lokalnego zagrożenia lawinowego – informują w komunikacie ratownicy TOPR. – Należy unikać stromych stoków, szczególnie wskazanych w komunikacie lawinowym jako niekorzystnych pod względem wystawy lub wysokości. Konieczne jest zachowanie elementarnych środków bezpieczeństwa – czytamy dalej w komunikacie.

W Tatrach prognozowane są dalsze opady śniegu, którym towarzyszyć ma silny wiatr osiągający w porywach do 85 km/h. Opad świeżego śnieg na twardy i zmrożony przy silnym wietrze spowoduje odkładanie się depozytów oraz deskowanie warstw śniegu.

Redakcja 18.01.2022
Komentarze

Napisz komentarz

Komentarze muszą najpierw zostać zaakceptowane przez administratora. Redakcja nowytarg24.tv nie odpowiada za treść komentarzy internautów.

Zobacz również