PILNE

Proboszcz ukarany, ale Sanepid – pod presją uczestników Mszy. Policja będzie sprawdzać i prowadzić postępowanie

POWIAT NOWOTARSKI. Największa z administracyjnych kar nałożonych do tej pory przez Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Nowym Targu dotknęła ks. proboszcza parafii p.w. Św. Stanisława w Sromowcach Wyżnych. Ale ta historia ma swój dalszy ciąg. Mail przysłany do Powiatowej Stacji stał się wczoraj powodem zgłoszenia dokonanego przez nią na policję.  

Proboszcz ukarany, ale Sanepid – pod presją uczestników Mszy. Policja będzie sprawdzać i prowadzić postępowanie

10 tys. zł będzie proboszcza kosztowało odprawienie w Niedzielę Palmową Mszy św. z udziałem ok. 60 osób. Decyzja o nałożeniu kary nie była łatwa i jest kontrowersyjna.

Kara została nałożona na podstawie informacji przekazanej przez policję  – mówi Jolanta Bakalarz, Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny. – Zastosowałam najmniejszy możliwy wymiar, gdyż w takich przypadkach maksymalny wymiar to 30 tys. zł. Dziennikarze, którzy dzwonili do mnie w tej sprawie, wyrażali zdziwienie, że kara jest tak niska.

Policja, która otrzymała zgłoszenie o sytuacji, jaka miała miejsce w sromowieckim kościele w Niedzielę Palmową, przybywszy na miejsce pouczyła proboszcza o obowiązujących ograniczeniach, lecz sama nie wymierzyła kary i przekazała sprawę do Sanepidu. Mogłaby bowiem nałożyć tylko 500-złotowy mandat. Sanepid natomiast w takich sytuacjach kieruje się rozporządzeniem ministra zdrowia, które przewiduje kary znacznie wyższe. Za winnego został uznany organizator religijnego zgromadzenia, czyli proboszcz, kara natomiast nie dotyka (bezpośrednio) wiernych uczestniczących w Mszy.

Ukarany proboszcz ma możliwość odwołania się od decyzji PPIS do Wojewódzkiej Stacji – wprost lub za pośrednictwem Powiatowej Stacji. 

Efekt nałożenia kary był natomiast taki, że na adres nowotarskiej Stacji Sanepid (włącznie z działem epidemiologii) został wysłany mail o treści:

Komuna nie wyrugowała nas od kościoła i wy też tego nie zrobicie!!!

Podczas żadnej pandemii kościoły nie były zamykane i teraz też nie będą!!!

Każdy wie, że w kościele jest 10-krotnie mniejsze ryzyko zakażenia niż w markecie!!!

 

Będziemy chodzić do kościoła i żaden ateistyczny urzędas nam tego nie zabroni!!!

Wczoraj o mailu i zawartej w nim zapowiedzi została przez Powiatową Stację zawiadomiona nowotarska Komenda Powiatowa Policji.

– Na pewno będą prowadzone działania sprawdzające – mówi mł. asp. Dorota Garbacz, rzeczniczka KPP. – Będzie też prowadzone postępowanie w kierunku wykroczenia.

Sprawa jest kontrowersyjna o tyle, że w opinii Rzecznika Praw Obywatelskich Adama Bodnara (wyrażonej w wystąpieniu do premiera już końcem marca), minister zdrowia nie miał podstaw do ograniczenia praktyk religijnych i wskazywania liczby osób znajdujących się podczas religijnego zgromadzenia.

Cyt. za “Gazetą Prawną” z 28. marca br.:

Zdaniem RPO, minister zdrowia nie miał także podstaw do ograniczenia praktyk religijnych i wskazywania, ilu członków może w danym momencie liczyć kongregacja religijna. “Wolność praktyk religijnych można ograniczyć, ale znów – na podstawie ustawy. Specustawa mówi tylko o zakazywaniu organizowania zgromadzeń ludności, a to nie daje podstaw do wprowadzania ograniczeń w realizacji konstytucyjnej wolności uzewnętrzniania religii. Żaden organ władzy wykonawczej, w tym minister zdrowia, nie ma prawa regulowania granic wolności uzewnętrzniania religii”.

“W taki sposób, bez ustawowej podstawy, władze ograniczyły trzy ważne wolności obywateli – wolność (art. 30 konstytucji), wolność poruszania się po terytorium Rzeczypospolitej (art. 52 konstytucji) oraz wolność sumienia i wyznania (art. 53 konstytucji). Konstytucja zaś mówi tu jasno: to zbyt ważne prawa, by decydował o nich minister”.

Jak argumentuje RPO, tak przyjęte przepisy nie pozwolą karać tych, którzy je łamią, bo odpowiedzialność można ponosić tylko na podstawie prawidłowo wydanych przepisów; jeśli nie, kara nie ostoi się przed sądem.

Są też prawnicy, którzy nie podzielają opinii Rzecznika Praw Obywatelskich. A precedensowych wyroków sądu w takich sprawach jeszcze nie ma. Epidemia to nie czas na spory prawne, więc służby kierują się rozporządzeniami i wytycznymi szefów swoich resortów.

(asz)

Anna Szopińska 18.04.2020
Komentarze

Napisz komentarz

Komentarze muszą najpierw zostać zaakceptowane przez administratora. Redakcja nowytarg24.tv nie odpowiada za treść komentarzy internautów.

28 komentarzy
Harty 13:11 22.04.2020

Zglupieliscie do końca nie ma żadnego wirusa ściągajcie maski nikt od ogłoszenia wirusa nie zachorował ani nie umarł na grypę to są kłamcy teraz jest 8tys chorych i trzeba maski s jak będzie 12 tys to pewnie wprowadza ze nie ma obowiązku noszenia masek ...zniewolili tępy narod niech codziennie dają nam po 30tys kary po dziesięć razy na dzień każdemu do sądu to my jesteśmy Polakami a oni tylko naszym okupantem tyle więzień nie maja dla nas przestańcie się bac

Poli 09:57 22.04.2020

Ale jakiego wykroczenia dopuścił się autor maila? Nikomu tam przecież nie groził. Po co coś takiego w ogóle zgłaszać na policję?

marta steinmetz 09:43 22.04.2020

Jestem za proboszczem,ktory ma wiare i nie boi sie jej pokazywac.Winni sa wszyscy duchowni,ktorzy pochowali sie w swoich plebaniach!!Zabraklo im odwagi pojscia za Jezusem.Bog zaplac ks.proboszczowi.

Radzikowski 07:31 22.04.2020

Przecież należy przyjąć określone konstytucyjnie kryteria by stwierdzić stan pandemi zarazy i wówczas nakładać ograniczenia ściśle jak śmiertelność drastycznie wzrasta to nie ma miejsca a izolacja od praktyk religijnych szczególnie bolesna.koronavirus nie mieści się chyba nawet w 10tce przyczyn zgonów społeczeństwo zauważa że o co innego chodzi i decydenci tego stanu rzeczy powinni ponieść konsekwencje prawne .Obywatele nie mogą być karani za niekonstytucyjne i bezprawne działania władzy że szczególnym uwzględnieniem miejsc kultu religijnego

*ANONIM* 17:10 21.04.2020

Tez jestem katoliczka i brakuje mi tego wszystkiego , ale uważam ze czasowo możemy się powstrzymać zachowując umiar i dostosowanie się do zasad i przepisów które nam nakazują władze , czy to rzadowe czy katolickie .

Praktykujący katolik 12:21 21.04.2020

Jeśli nie urząd, to dekret biskupa miejsca powinien tym ludziom otworzyć oczy. Z tego co wiem, biskupi wydali stosowne dekrety, i takie nipodporządkowanie się przez ludzi to grzech, i to ciężki. A jeśli nadal będą w sprzeczności ze swoim biskupem to nie ma to nic wspólnego z nauczaniem Kościoła. Uparciuchy.

Dowalić kary wszystkim 05:38 21.04.2020

Dowalić jeszcze uczestnikom kary to się opamietają, Watykan jednoznacznie wydał opinie na ten temat... Tylko jak zwykle Polacy muszą coś zrobić po swojemu. Żałosne

Polak 18:55 20.04.2020

Ma racje. Nie zamykano kościołów w trakcie epidemii. Ale potem płakali bo całe wsie wymierały

Któż jak Bóg 08:29 22.04.2020

O biedny człowieku... Współczuję Ci... Twoja sfera duchowa jest zerowa...

Omniasol 09:21 20.04.2020

Ależ niech sobie chodzą do kościoła, tylko niech potem tam zostaną i nie roznoszą tego g*wna, niech odchorują lub nie, nie obciążając służby zdrowia. Żałosny przykład braku jakiejkolwiek odpowiedzialnosci

UfnyBogu 07:50 21.04.2020

Tak mi się zdaje że niektórzy traktują świątynie nie jako możliwość zarażenia przez kontakt z drugim człowiekiem ale jako absolutną pewność. Kościół jest siedliskiem koronawirusa bez względu na to czy jest tam msza czy nie, czy jest tam 200 osób czy pójdę tam sam. Tylko przekroczę bramy kościoła i z automatu jestem chory i roznoszę...

Jan Baszak 17:00 19.04.2020

Ja uważam że jeżeli były ustawowo odstępy od wiernych o nie powinien być ukarany s tą pchła ktora doniosła to powinna wstąpić do ormo

Janusz Leśniak 11:22 19.04.2020

To przykre w Kraju Katolickim że są Równi i Równiejsi. W kościele mogło być 5 osób czy to mały kościółek czy dużą bazylika jak Lagiwniki czy Świątynia Opacznosvi Bożej. Od jutra może być 1 osoba na 15m. Dlaczego od jutra nie od dzisiaj...? Komu na tym zależało aby pozbawić tysiące Polaków Komunii świętej. W Sanktuarium Łagiewnickim dzisiaj było 5 osób a moglo być ...200. Gdzie tu logika... jakoś w marketach nikt nie widzi zagrożenia. Ufam że Jezus Miłosierny da siły na przemianę Serc Naszych.

Katolik 06:39 22.04.2020

Przecież bez obecności Pana Boga nic na tym świecie się nie dzieje, czyli za jego zgodą ta epidemia przyszła i kiedy on będzie chciał to ją zakończy, a że Pan Bóg jest wszędzie to można się pomodlić w domu w pracy, na polu i słuchać głosu papieża a nie widzimisię jakiegoś nieposłusznego stolicy Piotrowej księdza.

Prawda 09:44 19.04.2020

Powinien dostać dla przykładu 50.000zł i tak to nie jego pieniądze.

MH 09:40 21.04.2020

Pytam się za Co?

Prawda 09:40 19.04.2020

Się znaleźli katolicokaczyńscy zaś.....

Czytelniczka 08:35 19.04.2020

Do Kościoła ludzie chodzili i będą chodzić trzeba regulaminu się podporządkować ale co robią w Sejmie też widać ich się nikt nie czepia to jest trochę nie tak

*ANONIM* 08:34 19.04.2020

Do Kościoła ludzie chodzili i będą chodzić trzeba regulaminu się podporządkować ale co robią w Sejmie też widać ich się nikt nie czepia to jest trochę nie tak

*ANONIM* 21:01 20.04.2020

A katolicy wszyscy powinni słuchać zaleceń papieża a ten wypowiedział się bardzo jasno i jednoznacznie i tyle w temacie.

STARY PIERNIK 22:10 22.04.2020

Katolicy mają obowiązek słuchać jedynie PANA BOGA - nie papieża.

[email protected] 00:16 19.04.2020

...zaciskam zęby kiedy kiedy głupi gada.

[email protected] 23:08 18.04.2020

Róbcie co chcecie. Ale na kogo później winę przelozycie? To nie żarty albo wszyscy dbamy o zahamowanie wirusa albo żegnamy się z tym światem. Cuda były, są i będą. Jednak w tej sytuacji nie ma co na to liczyć. Błagam używajmy mózgu!

STARY PIERNIK 22:07 22.04.2020

Myślenie nie boli i ma kolosalną przyszłość - jest jednak pewien warunek - jeśli wyssiesz z mlekiem matki niewolnictwo to już nic ci nie pomoże. I tak właśnie się stało. Tyś już przepadł.

Trzeźwy 21:33 20.04.2020

Więc go użyj i nie wypisuj głupot zastraszony człowieku

*ANONIM* 21:31 20.04.2020

Więc go użyj i nie wypisuj głupot

Spokojny 05:47 20.04.2020

W miarę coraz to nowych restrykcji lawinowo rośnie liczba nowych zachorowań tak samo jak na Białorusi gdzie nie ma restrykcji. Wirus ma gdzieś restrykcje .Restrykcje muszą być fachowe a nie złośliwo amatorskie.

Jacek leśny 22:37 18.04.2020

A kto doniusł do policji

Zobacz również