Kulinarne Podhale – czosnianka z pulpetami
Czosnianka - to jeden ze specjałów regionalnej kuchni podhalańskiej, dziś zapomniany i wyparty choćby przez słynną kwaśnicę. Może jednak warto sięgnąć po dawny, mało znany dziś przepis na tę niezwykle zdrową zupę, przygotowaną na bazie czosnku, mięty, cebuli i ziemniaków?

Podhale to region, który przyciąga rzesze turystów nie tylko ze względu na piękne krajobrazy, ale i specyficzną kuchnię, opartą o lokalne specjały. Oscypek, bryndza czy kwaśnica to dobrze znane wyroby i dania, które stanowią jedynie namiastkę tego jak bogaty jest zbiór kulinarny tego regionu Polski. Czosnianka – to jeden ze specjałów regionalnej kuchni podhalańskiej, dziś zapomniany i wyparty choćby przez słynną kwaśnicę.
Może jednak warto sięgnąć po dawny, mało znany dziś przepis na zdrową zupę, przygotowaną na bazie czosnku, mięty, cebuli i ziemniaków? Oto próba wskrzeszenia go, z pomysłowym dodatkiem – wędzonymi pulpecikami, które z pewnością przypadną do gustu miłośnikom aromatycznych dań.
Podhalańska czosnianka z wędzonymi pulpetami i miętą
Składniki:
– Metka cebulowa firmy Gzella 250g
– Szynka z Kociewskiej Wędzarni firmy Gzella 100g
– bulion warzywny lub rosół 2l
– ziemniaki 300g
– cebula 3 średnie szt.
– czosnek 2 główki
– smalec lub olej 3 łyżki
– sól, pieprz do smaku
– mięta świeża 1 pęczek
– jajko 1 szt.
– bułka tarta 1 łyżka
– śmietana kwaśna 1 łyżka na każdą porcję zupy
Wykonanie:
Do bulionu włożyć obrane i pokrojone w kostkę ziemniaki. Dodać pokrojoną w kostkę i zeszkloną na smalcu cebulę wraz z czosnkiem. Doprawić do smaku solą i pieprzem. Gotować, aż wszystko będzie miękkie. Pod koniec gotowania dodać posiekaną miętę, a następnie wszystko dokładnie zmiksować. Do metki cebulowej dodać pokrojoną w drobną kostkę szynkę, jajko i bułkę tartą. Dokładnie wyrobić i uformować pulpeciki wielkości orzecha włoskiego. Ugotować w gotowej zupie na wolnym ogniu ok. 3-4 minuty. Wyłożyć na talerze, na wierzch położyć łyżkę śmietany i udekorować listkami świeżej mięty. Smacznego!
Komentarze