Kamery live
prognoza pogody

“Zostań w domu” – zalecenie, do którego nie wszyscy się stosują

Wyciszenie Włącz dźwięk

Tylko w czwartek w Nowotarskiej Strefie Relaksu pojawiło się kilkuset spacerowiczów. Mimo zaleceń służb sanitarnych, Policji i organów władzy wyszli na zewnątrz, ciesząc się z wiosennego słońca. Spacerowicze tłumaczą swoją postawę zachowywaniem przez nich względów bezpieczeństwa. 

#Zostańwdomu – akcja społeczna jak i zalecenie resortu zdrowia spowodowało, że tysiące polaków w całym kraju postanowiło nie wychodzić z własnych domów. Zarówno w internecie jak i w mediach pojawiają się relacje osób, które przedstawiają swój sposób na spędzenie czasu pandemii w zaciszu domowym. Nie brakuje rodzinnych zabaw, treningów, poświęceniu się muzyce czy kulinarnym eksperymentom.

Na pozostanie we własnych domach zdecydowała się również znaczna część nowotarżan. Opustoszałe ulice miasta to dowód, że mieszkańcy Stolicy Podhala obecną pandemię traktują poważnie. Taką postawę chwalą m.in. Rządzący.

 – Jak dotąd zapobiegliśmy lawinowemu wzrostowi zakażonych. Pustki na ulicach polskich miejscowości to widok daleki od naszych marzeń, jednak w obecnej sytuacji budzi on nadzieję, jest świadectwem mądrości i odpowiedzialności Polaków – mówił w trakcie orędzia Prezydent Rzeczpospolitej Polski Andrzej Duda.

Jednak jest również dużo takich osób, którzy odmiennie do trwającej akcji społecznej, decydują się na spacer po mieście.

 – Siedzieć w czterech ścianach tylko i patrzeć w telewizor czy czytać książki… To jest uciążliwe na dłuższą metę – mówi pan Kazimierz, mieszkaniec Nowego Targu, na pytanie dlaczego postanowił wyjść z własnego mieszkania.

Tylko w tym tygodniu w Nowotarskiej Strefie Relaksu zebrało się setki spacerowiczów cieszących się z wiosennych promieni słońca. Podróżujący samotnie lub w grupach, młodzież jak i seniorzy. Jak mówią, trzeba nacieszyć się świeżym powietrzem, póki jest ono jeszcze zdrowe. Jednocześnie tłumaczą, że  bezpieczeństwo zależy również od tego, czy w przestrzeni publicznej zachowujemy ostrożność.

 – Trzeba zachowywać bezpieczną odległość, nie zbliżać się tam do większych grup osób czy dotykać różnych rzeczy bądź poręczy. I przede wszystkim zachować zdrowy rozsądek, nie ulegać głupocie – mówi nam anonimowo jedna z nowotarżanek.

Tymczasem organy władzy, służby sanitarne oraz Policja apelują – ograniczcie wyjścia na zewnątrz do minimum, a najlepiej nie wychodźcie z domu.

 – Zwracamy się z apelem do mieszkańców, aby stosowali się do tych zaleceń, zwracamy się o rozsądek i odpowiedzialność – mówi asp. Dorota Garbacz, oficer prasowy KPP Nowy Targ. – Apelujemy także do młodzieży, aby nie wychodziła z domów, ten okres nie jest najlepszym okresem na organizowanie spotkań ze znajomymi. Rodziców i opiekunów prosimy o nadzór i wyjaśnianie swoim pociechom dlaczego najlepiej jest pozostać w domu i unikać kontaktu z innymi.

Więcej na temat kontroli Policji osób objętych kwarantanną przeczytacie TUTAJ. Zachęcamy równocześnie do obejrzenia materiału video na temat tego, czy nowotarżanie stosują się do zaleceń pozostania we własnych domach.

Piotr Starmach 21.03.2020
Komentarze

Napisz komentarz

Komentarze muszą najpierw zostać zaakceptowane przez administratora. Redakcja nowytarg24.tv nie odpowiada za treść komentarzy internautów.

1 komentarz
Zrozpaczona 18:18 22.03.2020

A co powiecie na to?nauczyciele w liczbie ok.40 osob na Radzie pedagogicznej ?Czy dyrektor stosuje sie do komunikatu "Zostan w domu"? Bo Ministerstwo Edukacji nakazało?

Zobacz również