Kamery live
prognoza pogody

W ciągu miesiąca – wzrost liczby “covidowych” pacjentów o 83%

6 listopada 2020 18:57

Gdy rozpoczynała się walka z COVID-19, zakażeni pacjenci byli hospitalizowani tylko w Szpitalu Uniwersyteckim w Krakowie. Dziś na liście placówek „covidowych” jest blisko 50 szpitali, które stopniowo wdrażały się w te działania, z tygodnia na tydzień dając z siebie coraz więcej. Wczoraj wojewoda małopolski Łukasz Kmita w porozumieniu z dyrektorami szpitali i organami założycielskimi wydał kolejne decyzje zwiększające w małopolskich szpitalach liczbę łóżek dla pacjentów zakażonych koronawirusem.

W ciągu miesiąca - wzrost liczby

– To, co dokonało się w małopolskich szpitalach w ciągu ostatnich miesięcy, to dowód niezwykłej elastyczności i odpowiedzialności. Bardzo cenię sobie to, że szpitale powiatowe, wojewódzkie i resortowe wzięły na siebie odpowiedzialność za pacjentów ze swoich regionów. Za nami wielka lekcja solidarności i wielka mobilizacja, za którą serdecznie dziękuję – zarówno kierownictwu szpitali, jak i każdemu lekarzowi i każdej pielęgniarce czy salowej z osobna. Chylę czoła przed Państwa ciężką pracą i zaangażowaniem – mówi wojewoda małopolski Łukasz Kmita.

W związku ze wzrastającą liczbą zakażeń koronawirusem SARS-CoV-2 rosną też potrzeby w zakresie liczby łóżek „covidowych”. 5 października w Małopolsce było 442 pacjentów z COVID-19, zaś 5 listopada ta liczba wzrosła do 2538, czyli o blisko 83%.

Do rozwoju epidemii dostosowywana jest baza łóżek dla zakażonych pacjentów. Na przestrzeni ostatniego miesiąca zwiększyła się ona z 712 (5 października) do 3244 (5 listopada), czyli o ok. 78%. Podkreślamy, że dla zachowania stabilności systemu przyjęliśmy zasadę „suwaka”, tzn. stopniowego poszerzania bazy łóżek i dostosowywania jej do wzrastających potrzeb.

Wczoraj, po wideokonferencjach z dyrektorami szpitali, a także w uzgodnieniu z Małopolskim Oddziałem Wojewódzkim Narodowego Funduszu Zdrowia, wojewoda małopolski Łukasz Kmita zdecydował o kolejnym zwiększeniu bazy łóżek „covidowych”. Na początku listopada na podstawie wydanych decyzji było ich ok. 3000, zaś z początkiem nadchodzącego tygodnia będzie ich ponad 3800, zaś w okolicach połowy listopada liczba ta wyniesie około 4000.

Liczba ta zwiększy się jeszcze o łóżka w szpitalach tymczasowych po skompletowaniu kadry. Dzięki sprawnej współpracy wojewody Łukasza Kmity ze szpitalami w Małopolsce jest dostępna największa pula łóżek dla pacjentów COVID-19 w Polsce.

os 06.11.2020
Komentarze

Napisz komentarz

Komentarze muszą najpierw zostać zaakceptowane przez administratora. Redakcja nowytarg24.tv nie odpowiada za treść komentarzy internautów.

Zobacz również