Kamery live
prognoza pogody

Udział Muzeum Podhalańskiego w obchodach 40. rocznicy wizyty Jana Pawła II w Nowym Targu

12 czerwca 2019 00:28
Wyciszenie Włącz dźwięk

W obchody jubileuszu 40. rocznicy wizyty Jana Pawła II w Nowym Targu włączyło się również Muzeum Podhalańskie im. Czesława Pajerskiego w Nowym Targu. W ratuszu miejskim znajduje się jedno z najważniejszych miejsc związanych z Ojcem Świętym – wystawa stała zatytułowana: „Miasto Nowy Targ – Jan Paweł II: przeszłość i obecność’. Powstała w październiku 2011 roku i gromadzi ona szereg cennych pamiątek, niejednokrotnie o wysokich walorach artystycznych oraz szereg relikwii drugiego stopnia – czyli przedmiotów, z którymi Święty miał fizyczny kontakt ciągle lub przez dłuższy czas. W dniu jubileuszu wystawę odwiedził sam abp. Marek Jędraszewski.

W roku jubileuszowym dzięki środkom przyznanym Muzeum przez Burmistrza Miasta Grzegorza Watychę, Sala Papieska została gruntownie odnowiona i zmodernizowana, zostały dodane również elementy systemów do wieszania obrazów, sala odzyskała swój pierwotny blask. Ekspozycja uzupełniona został również o nowe cenne pamiątki, jakie przez blisko dekadę jej funkcjonowania przekazywane były do Muzeum Podhalańskiego przez mieszkańców, artystów i ludzi kultury. To wszystko można było bezpłatnie obejrzeć przez całą niedzielę.

Warto w tym miejscu wspomnieć, iż dwa dni przed uroczystościami na ręce Burmistrza Miasta Pan Arkadiusz Waloch, legendarny pedagog szkoły Kenara, artysta związany z Zakopanem przekazał akwarelę z podobizną Jana Pawła II. To wyjątkowe dzieło sztuki znalazło godne miejsce w Sali Papieskiej nowotarskiego muzeum.

Muzeum Podhalańskie przygotowało ponadto cztery wystawy czasowe, które niewątpliwie wzbogaciły uroczystości, a mieszkańcom i gościom umożliwiono obcowanie z dotychczas nieprezentowanymi ciekawymi muzealiami. Do współpracy w obchodach muzeum zaprosiło Pan Marka Borowicza z Nowego Targu, który przygotował wystawę filatelistyczną pt. „Święty Papież Jan Paweł II w filatelistyce polskiej i zagranicznej ze zbiorów Marka Borowicza. W 40. rocznicę pobytu Jana Pawła II w Nowym Targu (1979-2019)”. Wystawę można oglądać do 15 czerwca w Sali Papieskiej.

Drugim kolekcjonerem niezwykłych pamiątek, który przyjął zaproszenie muzeum był Pan Julian Boroń z Zaskala. Kolekcjoner pamiątek o Świętym Janie Pawle II udostępniał przez dwa dni w niedzielę i poniedziałek wspaniałą kolekcję medali, monet, plakatów, afiszy oraz walorów filatelistycznych pochodzących z niemal wszystkich zakątków świata.

Równie cenne materiały historyczne przekazał do Muzeum nowotarżanin -Pan Wojciech Malinowski. Z wybranych i opracowanych przez Panią Barbarę Wiśniowską materiałów przygotowana został ekspozycja zatytułowana „Jan Paweł II – Święty Przyjaciel”.

Ostatnią czwartą już wystawę pt. „Wizyta Ojca Świętego Jana Pawła II w Nowym Targu w dokumentach i na fotografii” opracował Robert Kowalski. Na wystawie znalazły się unikatowe zdjęcia, dokumenty związane z pobytem Jana Pawła II w Nowym Targu pochodzące ze zbiorów: Elżbiety Łabuzek, Zofii Sokołowskiej, Jacentego Rajskiego, Jana Sieczki, Polskiego Towarzystwa Historycznego w Nowym Targu, Muzeum Podhalańskiego im. Czesława Pajerskiego w Nowym Targu. Dopełnieniem tej części ekspozycji była drewniana makieta ołtarza papieskiego wykonana skali 1:25 przez Pana Jana Sieczkę z Szaflar z okolicznościową dedykacją: „Z miłości do Ojca Świętego Jana Pawła II w 40. rocznicę pobytu papieża w Nowym Targu dla pokolenia moich dzieci i wnuków.”

Podczas niedzielnych uroczystości wszystkie ekspozycje były tłumnie odwiedzane przez mieszkańców miasta i regionu oraz przybyłych specjalnie na wydarzenie turystów, przedstawicieli władz samorządowych i organizacji społeczno-kulturalnych. Wystawę zwiedził sam Arcybiskup Marek Jędraszewski Metropolita Krakowski, dokonując również wpisu w Księdze Pamiątkowej.

Uroczystości 40. rocznicy wizyty Jana Pawła II w Nowym Targu – za nami

Muzeum Podhalańskie na tę okazję przygotowało również okolicznościowe walory: trzy kartki pocztowe z wizerunkiem Ojca Świętego oraz zaprojektowany przez Gabriela Wolskiego pamiątkowy stempel czy pamiątkowe bezpłatne bilety wstępu. Wystawiona została również Księga Pamiątkowa. Przez cały czerwiec Sala Papieska dostępna jest bezpłatnie dla wszystkich zwiedzających. Wystawie towarzyszą warsztaty edukacyjne odbywające się w każdy piątek zatytułowane: „Pocztówka z podróży ze Świętym Janem Pawłem II”, na które można zapisywać się w Muzeum Podhalańskim oraz wtorkowe projekcie filmów dokumentalnych poświęconych związkom Jana Pawła II z miastem i regionem.

mat. prasowe 

/os

 

os 12.06.2019
Komentarze

Napisz komentarz

Komentarze muszą najpierw zostać zaakceptowane przez administratora. Redakcja nowytarg24.tv nie odpowiada za treść komentarzy internautów.

Zobacz również