Kamery live
prognoza pogody

Uroczystości 40. rocznicy wizyty Jana Pawła II w Nowym Targu – za nami

10 czerwca 2019 01:43
Wyciszenie Włącz dźwięk

Uroczysta msza święta na nowotarskim rynku, wspaniałe występy artystyczne, świetna organizacja – wydarzenia przygotowane w mieście z okazji 40. rocznicy wizyty Jana Pawła II w Nowym Targu cieszyły się dużym powodzeniem mieszkańców miasta regionu i były godne tak podniosłego, okrągłego jubileuszu. Dla jednych był to dzień przywoływania wspomnień sprzed czterech dekad, dla innych – próba przeżycia choćby namiastki tego, czego świadkami byli ich rodzice, czy dziadkowie – szczególnie, że homilia abp. Marka Jędraszewskiego również odnosiła się wyraźnie do tej z 1979 roku. 

W uroczystej, dwugodzinnej mszy św. na rynku w Nowym Targu wzięło udział kilka tysięcy mieszkańców miasta i okolic, samorządowcy – również z sąsiedniego powiatu tatrzańskiego – i parlamentarzyści, liczne poczty sztandarowe, wojsko, przedstawiciele ważnych instytucji i organizacji oraz rzesze duchownych. Nie brakło obecności dzieci, również tych najmniejszych. Z powodu silnego słońca, część uczestników zamiast płyty rynku, wybrała cień kamienic, kawiarnianych parasoli, ratusza, a nawet strażackich wozów. Organizatorzy zadbali jednak o darmową wodę i parasolki przeciwsłoneczne.

Księdza arcybiskupa Marka Jędraszewskiego przywitał ks. Stanisław Strojek, proboszcz parafii NSPJ w Nowym Targu.

– Nic nie jest w stanie zamazać tamtej pieczęci w sercach ludzi tej pięknej, ale zarazem trudnej ziemi. Powrócili dziś świadkowie tamtego wydarzenia, przyszli też ich następcy, ale nie po to, aby wspominać, lecz zaczerpnąć z dziedzictwa Papieża Polaka – mówił ks. prałat, witając wyjątkowego gościa.

Trwa 40. Rocznica Wizyty Jana Pawła II w Nowym Targu

W homilii wygłoszonej na nowotarskim rynku, ks. arcybiskup Marek Jędraszewski odnosił się do obchodzonego w tym dniu święta zesłania Ducha Świętego, ale też do wydarzeń z czerwca 1979 roku i słów, jakie wygłosił wówczas papież. Jan Paweł II w Nowym Targu mówił m.in. o pięknie górskiego krajobrazu, które kieruje ludzką uwagę w stronę Boga-Stwórcy. Arcybiskup podkreślił, że człowiek potrzebuje piękna, które jest drugą stroną wolności.

– Zwracając się do Was, ludzi polskich gór i okolic podgórskich, ludzi wolnych i pięknych, ludzi kochających wolność i piękno – co słyszymy w waszej niezwykłej, tak oryginalnej muzyce i co można podziwiać w waszych wspaniałych góralskich strojach, proszę was słowami Jana Pawła II, abyście całe to duchowe dziedzictwo, któremu na imię Polska, raz jeszcze przyjęli z wiarą, nadzieją i miłością – apelował ks. arcybiskup przypominając też, że właśnie do wolnych ludzi, zamieszkujących podhalańską ziemię przybył 40 lat temu Jan Paweł II “z orędziem o Chrystusie, który przynosi nam wolność ducha i bez którego nie jesteśmy w stanie się zrozumieć ani jako poszczególni ludzie, ani jako naród polski”. 

Znaczna część homilii poświęcona była tematowi rodziny, co również miało odniesienie do słów, jakie wypowiedział papież na nowotarskim lotnisku, kiedy podkreślił, że rodzina jest podstawową komórką życia społecznego, a małżeństwo związane jest z przekazywaniem Bożego daru życia i otaczaniem go największą miłością i najbardziej przejmująca troską. 

Właśnie tę prawdę z wielką mocą podkreślał Ojciec Święty czterdzieści lat temu tutaj, w Nowym Targu. Odwołując się do jednego z haseł Wielkiej Nowenny przed Millennium Chrztu Polski, powiedział bowiem: Rodzina Bogiem silna. Bogiem silna. W tym stwierdzeniu słowo „Bóg” jest słowem fundamentalnym. (…) Zamach na życie małżeńskie i rodzinne sięga dziś jeszcze bardziej głęboko. Usiłuje się bowiem podważyć samą instytucję małżeństwa jako wspólnoty kobiety i mężczyzny. Co więcej, podważanie to pragnie się zaczynać już od edukacji, a właściwie: deprawacji, dzieci i młodzieży poprzez wprowadzanie do szkół przez niektóre polskie samorządy tzw. karty LGBT. Stoi za tym, jak wiadomo, ideologia gender, według której sprawa płci człowieka nie jest związana przede wszystkim z jego strukturą biologiczną, ale ma głównie charakter kulturowy i zależy od jego osobistej decyzji.

Metropolita podczas wygłoszonej w Nowym Targu homilii, odniósł się też do profanacji symboli religijnych, jakie mają ostatnio miejsce, m.in. podczas parad równości: – Pytam zatem wszystkich odpowiedzialnych za nasze życie społeczne i narodowe: gdzie w tych paradach jest jeszcze miejsce na tolerancję, którą ich organizatorzy mają nieustannie na ustach i której domagają się dla siebie? Czy tolerancja polega na tym, aby bezkarnie móc wyszydzać ludzi wierzących i publicznie sobie z nich kpić i ich poniżać?

Kończąc homilię, arcybiskup podkreślił, że wszystkie sprawy małżeństwa i rodziny trzeba nieustannie polecać Panu Bogu za przyczyną Matki Najświętszej, która na Podhalu gazduje w trzech niezwykłych sanktuariach: w Ludźmierzu, na Rusinowej Polanie i na Krzeptówkach. Prosił również, aby nigdy nie odcinać się od swoich chrześcijańskich korzeni i być dumnymi z Polski.

W uroczystej procesji z darami uczestniczyli przedstawiciele zespołów regionalnych Hyrni i Mali Śwarni, Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego, podhalańskiej młodzieży, Związku Podhalan, Ochotniczej Straży Pożarnej z Nowego Targu, mieszkańców i władz miasta oraz młodzieży nowotarskiej Oazy. Burmistrz Grzegorz Watycha przekazał egzemplarz świeżo wydanego albumu “Nowotarski krajobraz z Janem Pawłem II”. 

Po zakończeniu mszy św., abp. Marek Jędraszewski przedefilował wśród wiernych do nowotarskiego ratusza, gdzie obejrzał muzealną wystawę, przygotowaną specjalnie na tę okoliczność. Metropolita chętnie pozdrawiał uczestników spotkania, błogosławił dzieci, które mijał po drodze. Niezwykle wzruszającym momentem dla zebranych na rynku nowotarżan było pożegnanie figury Matki Boskiej Ludźmierskiej.  

Wkrótce po zakończeniu części stricte religijnej, na scenie rozpoczęły się występy artystyczne. Pojawiły się zespoły Mali Śwarni, Hyrni, Studio Piosenki Septyma oraz chór Uniwersytetu Trzeciego Wieku – wszyscy z repertuarem dedykowanym wyjątkowej rocznicy. O godzinie 16:30 tłum na rynku zgęstniał ponownie, a to za sprawą głównej gwiazdy muzycznej, czyli 140-osobowego zespołu Mała Armia Janosika, który zjednał serca nowotarskiej publiczności. W repertuarze grupy, nie zabrakło “Barki” oraz dedykowanego Janowi Pawłowi II utworu “Siła jest w jedności”.

Dwie godziny później scena znów zaroiła się od wykonawców, a nowotarżanie mieli okazję być świadkami nowotarskiej premiery Kantaty dla Papieża pt. “Samotni jak gwiazdy”, skomponowanej przez Edwarda Zawilińskiego do słów Adama Ziemianina. Dla wielu osób to właśnie był muzyczny “gwóźdź programu” jubileuszowych obchodów. 

Uroczystości zakończyła projekcja dokumentalnego zapisu homilii wygłoszonej przez Jana Pawła II na nowotarskim lotnisku.

źródło (fragmenty homilii): Archidiecezja Krakowska

/os

fot. os/pk

Na finał jubileuszu – Kantata dla Papieża

Mała Armia Janosika skradła show

os 10.06.2019
Komentarze

Napisz komentarz

Komentarze muszą najpierw zostać zaakceptowane przez administratora. Redakcja nowytarg24.tv nie odpowiada za treść komentarzy internautów.

Zobacz również