Kamery live
prognoza pogody

“To moment przełomu. Wychodzimy z trzeciej fali”

30 kwietnia 2021 21:49

Liczba pacjentów z COVID-19 spadła poniżej 2000 – dziś wynosi ona 1993. To o ponad 1000 mniej od rekordu, który padł w Małopolsce 6 kwietnia, kiedy to mieliśmy 3051 pacjentów covidowych. O 111 zmniejszyła się liczba zajętych łóżek respiratorowych. 13 kwietnia wynosiła ona 413, dziś – 302. – Czujemy oddech ulgi. Jesteśmy w zupełnie innym punkcie walki z trzecią falą epidemii. Ale nawet jeśli sytuacja epidemiczna się poprawia, nikt nie może czuć się zwolniony z odpowiedzialności. Apeluję o dyscyplinę. To moment przełomu. Wychodzimy z trzeciej fali, a zarazem – jeśli dostawcy szczepionek dotrzymają zobowiązań – przyspieszymy ze szczepieniami – mówi wojewoda małopolski Łukasz Kmita.

Poprawie uległy wszystkie dane charakteryzujące trzecią falę epidemii. Jednym z obszarów, który jest monitorowany ze szczególną uwagą, jest dobowe zużycie tlenu. Maksymalna wartość wyniosła w tym przypadku 63 tony na dobę. Według ostatniego raportu liczba ta spadła już do 44 ton na dobę.

Widać stopniowe uspokojenie, także jeśli chodzi o wyjazdy karetek. W czasie ostatniej doby było ich 646 (średnia z ostatnich 5 dni: 651), podczas gdy np. 6 kwietnia było ich 863. Spośród tych 646 wyjazdów 43% stanowiły wyjazdy okołocovidowe (do osób w kwarantannie i izolacji, a także pod kątem zgłoszeń osób, u których wykonywano testy antygenowe). 

Zmniejszyła się też zajętość w izolatorium. Ostatni raport mówi o 14 osobach, które korzystają z tego obiektu. U szczytu III fali było to ponad dwukrotnie więcej.

Decyzją wojewody małopolskiego “uwolniono” kolejne łóżka w małopolskich szpitalach.  Łącznie odmrożone zostały 983 łóżka covidowe.

Zakażeń w DPS-ach jest obecnie 6. Maksymalnie w ostatnim okresie zakażonych było 28 mieszkańców DPS-ów.

– Stopniowa droga do stabilizacji przekłada się też na „uwalnianie” łóżek dla pacjentów z COVID-19. Liczby mówią same za siebie. Już wydałem decyzje dotyczące „odmrożenia” blisko tysiąca łóżek covidowych do 10 maja. W tej liczbie są 84 łóżka OIOM/respiratorowe. To niezwykle ważne. Zabiegi u pacjentów niecovidowych będą mogły być wykonywane w jeszcze szerszym zakresie, choć na każdym etapie epidemii robiliśmy wszystko, aby zachować w tym zakresie równowagę – dodaje wojewoda.

źródło: Małopolski Urząd Wojewódzki w Krakowie

  •  
os 30.04.2021
Komentarze

Napisz komentarz

Komentarze muszą najpierw zostać zaakceptowane przez administratora. Redakcja nowytarg24.tv nie odpowiada za treść komentarzy internautów.

Zobacz również