PILNE
Kamery live
prognoza pogody

Testy antygenowe już w Małopolsce

Jednym z usprawnień wprowadzonych przez polski rząd w ramach walki z epidemią jest decyzja o poszerzeniu możliwości diagnostycznych. Do tej pory głównym narzędziem stosowanym do potwierdzania zakażenia koronawirusem był test PCR. Teraz dodatkowo do testowania będą wykorzystywane testy antygenowe.

Testy antygenowe już w Małopolsce

Dlaczego to tak istotne? Wynik testu antygenowego jest znany już po kilkunastu minutach. Przyspieszy to testowanie pacjentów z podejrzeniem COVID-19, a tym samym ewentualne decyzje dotyczące hospitalizacji. Tego typu test pozwala wykryć obecność białka wirusa u pacjentów z wysoką liczbą cząsteczek wirusa w nabłonku dróg oddechowych. Wprawdzie wynik ujemny nie może być traktowany jako wykluczenie zakażenia SARS-CoV-2, ale wynik dodatni oznacza infekcję COVID-19. 

W oparciu o decyzję ministra zdrowia Adama Niedzielskiego rozpoczęła się dystrybucja tego typu testów do wybranych podmiotów leczniczych. Tylko w Małopolsce blisko 30 tysięcy testów antygenowych trafi do 42 placówek. 

Niezależnie od tego testy dostarczane są też do wojewodów jako dysponentów ratownictwa medycznego. Z 16 tys. testów, które otrzymaliśmy, blisko 4,4 tys. sztuk przekazaliśmy do Krakowskiego Pogotowia Ratunkowego, dysponującego największą liczbą zespołów ratownictwa medycznego. Blisko 1,7 tys. sztuk trafiło do Sądeckiego Pogotowia Ratunkowego, a ponad 1,5 tys. do PSPR w Tarnowie. 

– Częściej niż kiedyś będziemy korzystać także z testów antygenowych. Dzięki temu testowanie będzie mogło przebiegać szybciej, co ma szczególne znaczenie z punktu widzenia dalszych usprawnień w systemie ratownictwa medycznego. Dodatni wynik testu antygenowego – otrzymany nawet już w karetce – znacząco przyspieszy decyzję o hospitalizacji w oddziale covidowym. To kolejny element sukcesywnie rozbudowywanej i uzupełnianej o kolejne elementy strategii w walce z epidemią – podsumowuje wojewoda małopolski Łukasz Kmita.

/źródło: Biuro Prasowe UW w Krakowie/

Piotr Starmach 23.11.2020
Komentarze

Napisz komentarz

Komentarze muszą najpierw zostać zaakceptowane przez administratora. Redakcja nowytarg24.tv nie odpowiada za treść komentarzy internautów.

1 komentarz
Lolka 12:23 28.12.2020

Testy antygenowe to testy głownie dla osób, które miały kontakt z osobami zakażonymi, u których widoczne sa objawy. Wynik pozytywny jest już traktowany na równi z wynikiem testu PCR. Testy mozna kupowac online przez esklep diagnostyki również w wersji z zaświadczeniem lekarskim

Zobacz również