Kamery live
prognoza pogody

Taśmy z górnej półki: 1992 – nowotarska premiera “Nieszporów Ludźmierskich”(fragment)

17 marca 2020 00:00
Wyciszenie Włącz dźwięk

To było wielkie wydarzenie kulturalne, ale i religijne; wielcy krakowscy artyści zgromadzeni w murach nowotarskiego kościoła, wielka muzyka skomponowana przez nowotarżanina – Jana Kantego Pawluśkiewicza. Dziś może nie wszyscy pamiętają, że wielka premiera “Nieszporów Ludźmierskich” odbyła się nie gdzie indziej, a w kościele pw. NSPJ w Nowym Targu, w rodzinnym mieście kompozytora. Po zachwycającym koncercie,jaki odbył się 30 września 1992 roku miała miejsce 20-minutowa owacja na stojąco. Mówi się, że Nieszpory to hołd kompozytora złożony własnym, góralskim korzeniom. 

“Nieszpory Ludźmierskie” – oratorium Jana Kantego Pawluśkiewicza do słów Leszka Aleksandra Moczulskiego. Soliści: Hanna Banaszak, Beata Rybotycka, Elżbieta Towarnicka, Grzegorz Turnau, Jacek Wójcicki, Zbigniew Wodecki.

Akompaniament: Młodzieżowa Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Krakowskiej pod dyrekcją Rafała Jacka Delekty oraz Chór Akademicki “Organum” Bogusława Grzybka.

Nieszpory ludźmierskie składają się z kilkunastu pieśni − psalmów, śpiewanych w partiach solowych i z chórem. Kompozycję cechuje różnorodność – jest to połączenie muzyki poważnej z elementami folkloru góralskiego, muzyki orientalnej oraz tradycyjnej muzyki kościelnej.

os 17.03.2020
Komentarze

Napisz komentarz

Komentarze muszą najpierw zostać zaakceptowane przez administratora. Redakcja nowytarg24.tv nie odpowiada za treść komentarzy internautów.

Zobacz również