Kamery live
prognoza pogody

Szkoły zamknięte do świąt, wprowadzony został stan epidemii w Polsce

20 marca 2020 19:25

Premier Mateusz Morawiecki na specjalnie zwołanej konferencji prasowej ogłosił wprowadzenie stanu epidemii w Polsce. To oznacza dodatkowe restrykcje wobec społeczeństwa, różniące się od tych, które już zostały wprowadzone wraz z stanem zagrożenia epidemicznego. 

Szkoły zamknięte do świąt, wprowadzony został stan epidemii w Polsce

Jedną z najważniejszych zmian, jakie z dniem dzisiejszym zostały wprowadzone, to odwołanie zajęć lekcyjnych w szkołach, placówkach oświatowych oraz uniwersytetach co najmniej do Świąt Wielkanocnych. To oznacza, że zarówno studenci uczniowie nowotarskich szkół podstawowych i liceów, jak i studenci Podhalańskiej Państwowej Uczelni Zawodowej w Nowym Targu będą kontynuować zdalne nauczanie z domu. Jednocześnie władze Rzeczpospolitej Polski stwierdziły, że nie zamierzają wydłużać trwającego obecnie roku szkolnego.

 – Nie przekładamy również terminu egzaminów ośmioklasistów i nie zamierzamy wprowadzać żadnych zmian w terminarzu roku szkolnego – powiedział Dariusz Piontkowski, minister edukacji. 

Podniesiona została również kara za niestosowanie się do zasad kwarantanny. Wszystkie osoby, które mają nakaz odbycia kwarantanny w domu bądź mieszkaniu, a które zostaną przyłapane na łamaniu zakazu wychodzenia na zewnątrz, dostaną karę 30 tysięcy złotych.

 – Musimy ten temat traktować bardzo poważnie – mówił premier Mateusz Morawiecki. – Ponadto wprowadzamy także mechanizmy śledzenia tego, czy dany człowiek przebywa rzeczywiście w domu pod adresem, który zadeklarował. 

To oznacza, że kontrole osób podlegających kwarantannie mogą być znacznie częstsze. Niestety, władze kraju nie doprecyzowały, na czym miałyby polegać owe “mechanizmy śledzenia”.

 – Wprowadziliśmy zmiany doprecyzowujące ograniczenia w branży transportowej czy galeriach handlowych i przedsiębiorstwach. Zostaną otwarte w galeriach handlowych sklepy spożywcze i apteki. Będzie można również kupić środki czystości- dodał minister zdrowia, Łukasz Szumowski.

Wprowadzenie przez ministra zdrowia stanu epidemii w całym kraju może – choć nie musi – oznaczać także ograniczenie określonego sposoby przemieszczania się, ograniczenie lub zakaz obrotu i używania określonych przedmiotów i produktów spożywczych, ograniczenie funkcjonowania określonych instytucji i zakładów pracy czy zakaz organizowania jakichkolwiek widowisk czy zgromadzeń. Czy dotychczasowe pozwolenie na organizowanie zgromadzeń nie większych niż 50 osób zostanie cofnięte na rzecz całkowitego zakazu? Jak na razie Resort Zdrowia w tym temacie milczy.

Wraz z ogłoszeniem kolejnych wytycznych dotyczących zasad i restrykcji obowiązujących w czasie stanu epidemii będziemy informować na bieżąco.

/ps/

Piotr Starmach 20.03.2020
Komentarze

Napisz komentarz

Komentarze muszą najpierw zostać zaakceptowane przez administratora. Redakcja nowytarg24.tv nie odpowiada za treść komentarzy internautów.

Zobacz również