Kamery live
prognoza pogody

Szczawnicka rodzina w kwarantannie. To może być drugi przypadek w województwie

W Małopolskim Urzędzie Wojewódzkim odbyła się konferencja prasowa poświęcona przypadkom zakażenia, podejrzenia i zagrożeniu koronawirusem. Wzięli w niej udział wojewoda Piotr Ćwik, dyrektor Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej Jarosław Foremny oraz dyrektor Szpitala im. Żeromskiego  dr Jerzy Friediger. W tej właśnie placówce jest hospitalizowany pierwszy w Małopolsce pacjent z potwierdzeniem koronawirusa. Dyrektor WSSE nie wyklucza, że przypadek szczawnicki może być drugim w województwie.

Szczawnicka rodzina w kwarantannie. To może być drugi przypadek w województwie

Szczawnicka rodzina – z dwójką dzieci – została przewieziona transportem sanitarnym na kwarantannę właśnie do Szpitala im. Żeromskiego. Ojciec rodziny, który wrócił z Włoch do domu, pracuje jako kierowca TIR-ów na włoskich trasach.

– Nie ma powodu do paniki – uspokaja Jolanta Bakalarz, Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny. – Wdrożyliśmy procedury, ponieważ taka potrzeba wynikała nam z wywiadu epidemiologicznego. Tak u mężczyzny, jak i u żony, objawy chorobowe nie występują.

O pierwszym w Małopolsce pacjencie ze stwierdzonym koronawirusem wiadomo natomiast tyle, że jest powyżej 60-tego roku życia i w stanie stabilnym. Przybył z Włoch lotem rejsowym, wylądował na lotnisku Chopina w Warszawie. Własnym samochodem dojechał do Krakowa. Już 1.  marca – bez objawów chorobowych – zgłosił się do właściwej Stacji Sanepid informując, że odbył taką podróż. Mężczyzna otrzymał zalecenie, że musi poddać się obserwacji przez 14 dni.

Pracodawca został poinformowany i pozwolił na wykonywanie pracy zdalnej w warunkach domowych. 6. marca powracający z Włoch poczuł się nieco gorzej i znowu poinformował Sanepid – tym razem o początku dolegliwości. Transportem sanitarnym wkrótce został on przewieziony do najbliższego szpitala zakaźnego. Wyniki badania wymazów były znane w ciągu doby.

W tym przypadku nie ma potrzeby kwarantannowanie innych osób, gdyż pacjent zamieszkuje oddzielnie. Natomiast na lotnisku Chopina Graniczna Stacja Sanepid wdrożyła swoje działania – dla niektórych osób będzie to kwarantanna, a dla innych „z kontaktu” nadzór sanitarny. Chodzi przede wszystkim o współpasażerów lotu.

Aktualnie w Małopolsce w związku z podejrzeniem koronawirusa jest hospitalizowanych 18 osób. To te, u których pojawiły się objawy kliniczne oraz osoby przybyłe z terenów, gdzie występują zakażenia. Na początku akcji związanej z koronawirusem hospitalizowanych osób było 41. 249 osób pozostaje teraz w nadzorze epidemiologicznym.

8 przypadków diagnozuje Szpital Uniwersytecki – Klinika Chorób zakaźnych, 6 przypadków – Szpital im. Żeromskiego, trzy przypadki są w Olkuszu.

– Nie wiemy jeszcze, z czym się mierzymy, ale mamy nadzieję opanować sytuację w Małopolsce i w całej Polsce – mówił wojewoda Piotr Ćwik.

Informował również, że laboratorium do badania próbek dla Małopolski zostanie otwarte na bazie Szpitala im. Jana Pawła II, ponieważ nie da się tego uskutecznić przy Wojewódzkiej Stacji Sanepid z powodu jej remontu. Na razie próbki są wożone do województwa świętokrzyskiego, ale od czwartku Małopolska będzie już miała swoje laboratorium. Badania będą prowadzone całą dobę.

300 łóżek będzie rezerwą na terenie Szpitala Uniwersyteckiego przy ul. Kopernika, w rezerwie pozostają też obiekty Szkoły Aspirantów Pożarnictwa.

Nieustannie zalecane jest, by mieszkańcy starali się unikać dużych skupisk i zaniechano organizowania dużych imprez – z udziałem powyżej 1.000 osób.

Fot. MUW

/asz

Anna Szopińska 09.03.2020
Komentarze

Napisz komentarz

Komentarze muszą najpierw zostać zaakceptowane przez administratora. Redakcja nowytarg24.tv nie odpowiada za treść komentarzy internautów.

1 komentarz
Stefa 06:55 11.03.2020

Zamknąć granice żeby w końcu zarażeni przestali się przemieszczać i zarażać innych :( lgnorują fakt ,że wszystkie kraje już są zainfekowane i nadal podróżują Sama kontrola na granicy nic nie da Nawet jak ktoś nie ma gorączki 38 i więcej to nie znaczy że nie jest już nosicielem

Zobacz również