nowytarg24.TVPORTAL INFORMACYJNY NOWOTARSKIEJ TELEWIZJI KABLOWEJ
Pogoda
Stan powietrza
Kurs walut
Kamery online
reklama

„Śwarni” walczą o Złotą Ciupagę

„Po kośbie” – to tytuł programu, jaki Zespół Regionalny „Śwarni” z Nowego Targu – jako jeden z czterech polskich zespołów uczestniczących w klasyfikacji konkursowej – zaprezentował w ramach 51. Międzynarodowego Festiwalu Folkloru Ziem Górskich w Zakopanem. Festiwalowa publiczność entuzjastycznie przyjęła występ górali zaprezentowany wczoraj w namiocie festiwalowym, w ramach kategorii I tradycyjnej. O tym, czy Złota Ciupaga po raz kolejny trafi do Nowego Targu, dowiemy się w piątek podczas koncertu finałowego „Górale świata”. 

Zaprezentowany we wtorek na festiwalowej scenie program opowiada o wędrówce górali za pracą – mowa o XIX wieku, kiedy to grupy mężczyzn i kobiet wyruszały w głąb kraju, a nawet poza jego granice. Zatrudniano ich do prac polowych, zwłaszcza przy żniwach. Szczególnie cenieni byli jako kosiarze. Na nizinach zwani byli bandochami, dlatego, że zbierali się w bandy, czyli grupy z jednej wsi. Sami nazywali siebie kośbiarzami. 

Festiwalowa publiczność gorąco oklaskiwała obfitujący w elementy muzyczno-taneczne program nowotarżan, odtwarzający dawną rzeczywistość – jest tam uzgadnianie warunków z gospodarzem, zażynek, wieczorne zabawy i flirty, modlitwa i symboliczne ceremoniały związane ze żniwami. Jest czas rozluźnienia i zabawy, ale i czas wytężonej, ciężkiej pracy.

Śwarni na MFFZG w Zakopanem

Opublikowany przez nowytarg24.tv Wtorek, 20 sierpnia 2019

Szczególnie wymowny okazał się finał programu – ze sceną wieczornej modlitwy (wspólny śpiew „Wszystkie nasze dzienne sprawy”) i pobudki wczesnym rankiem, przygotowywania się do pracy i dalej, ukazujący już samą pracę przy żniwach. Dzięki zaskakującemu, choć prostemu zabiegowi „ożywa” tutaj scenografia – jeden z „kośbiarzy” wykasza łan zboża, dotychczas stanowiący element dekoracji, następnie jest ono przenoszone i układane w snopki. Scenografia niespodziewanie staje się kluczowym rekwizytem i zmienia formę na oczach widzów. Ten prosty zabieg robi duże wrażenie i jak nic innego, dodaje autentyzmu całej inscenizacji.

Zespół regionalny Związku Podhalan Oddział w Nowym Targu „Śwarni” powstał w roku 1973. Jego członkami są mieszkańcy Nowego Targu i okolicznych miejscowości. Zespół ma na swoim koncie wiele sukcesów zdobytych na międzynarodowych i krajowych festiwalach oraz na konkursach folklorystycznych. Kierownikiem zespołu jest Marcin Kudasik.

Program „Po kośbie” opracowany został na podstawie opisów Wincentego Pola, Ludwika Zejsznera, Oskara Kolberga oraz Wandy Jostowej.

„Śwarni” trafili do konkursu MFFZG w Zakopanem po tym, jak  zostali wytypowani  przez jury 50. Festiwalu Folkloru Górali Polskich w Żywcu, jako jeden z czterech polskich zespołów. Poza polskimi zespołami góralskimi nie tylko z Nowego Targu, ale także z Milówki, Legnicy i Kamionki Wielkiej, w rywalizacji o Złote Ciupagi w trzech różnych kategoriach (tradycyjnej, artystycznie opracowanej i stylizowanej), biorą udział zespoły z Bułgarii, Ukrainy, Słowacji, Węgier, Macedonii, Serbii, Włoch, Turcji i Nepalu. 

Przypomnijmy, że jednym z laureatów głównej nagrody i zdobywcą Złotej Ciupagi w zeszłym roku podczas jubileuszowej edycji 50. MFFZG był również pochodzący z Nowego Targu, Uczelniany Zespół Góralski „Młode Podhale”, działający przy PPWSZ.

W Zakopanem trwa Międzynarodowy Festiwal Folkloru Ziem Górskich (zdjęcia)

/os

3 3

Napisz komentarz

Komentarze muszą najpierw zostać zaakceptowane przez administratora

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

1 komentarzy

widz_kieśi zespolon

21 sierpnia, 2019, o 15:40:43

Słowacja przepieknie, jak to godali downiej do cudu. Ogromne brawa Śwarni, ciekawy program, miescanski. Jo tutoj na przyszłość kierwownikom fciłołby pedzieć bo to teroz młodzież co sie ucy a nie tak ze umiom co sami, a do reśty do rzecy : 1. męskie toniec - bardzo słaby , do wypracowania, ani to starodowne ani to wase, po prostu nijaki brak werwy (nie nojgorsy, widzem potenciał i cza doszlifować) 2. babski toniec i śpiew: baby brzytko postawa rynce , zgarbione, śpiew troske dołozyć góralscyzny bo to takie płaskie a i pore słów polskich 3. dowiedzieć sie dokładnie baby po co było wyskanie ! A i się naucyc kie go uzywać a teroz ogrome brawa za: 1. muzyka , połacynie dud ze złubcokami 2. całoc programu ? ciekawy, dość inny 3. scena wypełniono dośc fajne , na festiwalach lubią (choć to tak nie bywało) 4. przedmioty , rekwizyty A do reśty gratuluję, weźcie se te rdy do serca a nie cobyście się gniewali.

Ostatnie nowości

© 2016 Nowotarska Telewizja Kablowa. ul. Józefczaka 1, 34-400 Nowy Targ
projekt i wykonanie: Scepter Agencja interaktywna