Kamery live
prognoza pogody

W Zakopanem trwa Międzynarodowy Festiwal Folkloru Ziem Górskich (zdjęcia)

20 sierpnia 2019 22:35

W Zakopanem trwa 51. Międzynarodowy Festiwal Folkloru Ziem Górskich. Dziś w ramach pokazów konkursowych w kategorii I tradycyjnej zaprezentował się Zespół Regionalny “Śwarni” z Nowego Targu, przedstawiając program zatytułowany “Po kośbie”. Poza występem polskich górali, festiwalowa publiczność miała dziś okazję podziwiać  również występ zespołów z Bułgarii i Słowacji. MFFZG to wyjątkowe wydarzenie, które z powodzeniem popularyzuje kulturę ludową górskich rejonów Polski i całego świata, prezentując całe bogactwo góralskiej tradycji, muzyki, śpiewu, tańca, strojów, sztuki ludowej i kuchni. Potrwa do 24 sierpnia br.

W Zakopanem trwa Międzynarodowy Festiwal Folkloru Ziem Górskich (zdjęcia)

Słynny, zakopiański festiwal, który właśnie jest na półmetku, potrwa w tym roku łącznie dziewięć dni. Niemal w całym mieście czuć wyjątkową atmosferę wielkiego święta góralskiego folkloru, szczególnie, że festiwal to także wiele wydarzeń towarzyszących.

– Festiwal tak naprawdę ma dwa oblicza, które nawzajem się uzupełniają. Z jednej strony to wspaniałe widowisko i rozrywka, a z drugiej strony kładziemy duży nacisk na walory etnograficzne. Dbamy o zachowanie wypracowanej przez wiele lat formuły konkursowej, o wysoki poziom występów i profesjonalny skład jury – mówi Zastępca Burmistrza Miasta Zakopane Agnieszka Nowak-Gąsienica. 

W wiosce festiwalowej na Dolnej Równi Krupowej, po raz drugi zorganizowany został Jarmark Świętej Cecylii, gdzie można zobaczyć na własne oczy, a także zakupić wiele ciekawych, regionalnych instrumentów muzycznych, przyglądając się wcześniej procesowi ich powstawania. Poza muzycznym jarmarkiem i namiotem, gdzie odbywają się wszystkie główne pokazy, na terenie wioski festiwalowej umiejscowiona jest plenerowa scena oraz strefa rękodzieła z licznymi stoiskami. W programie tegorocznego Festiwalu nie brakuje także akcentów związanych ze 100-leciem Związku Podhalan i 115 -leciem powstania Związku Górali.

Wśród zespołów prezentujących góralski folklor i rywalizujących o „Złote Ciupagi”, znajdują się grupy z Bułgarii, Ukrainy, Słowacji, Węgier, Macedonii, Serbii, Włoch, Turcji i Nepalu. Do udziału w festiwalu zakwalifikowały się także cztery polskie zespoły wytypowane przez jury 50. Festiwalu Folkloru Górali Polskich w Żywcu: Zespół Regionalny Śwarni z Nowego Targu, Zespół Pieśni i Tańca Wierchy im. Józefa Szczotki z Milówki, Łemkowski Zespół Pieśni i Tańca Kyczera z Legnicy i Zespół Regionalny Skalnik z Kamionki Wielkiej. Wszyscy uczestnicy oceniani są przez międzynarodowe jury pod przewodnictwem dr Bożeny Lewandowskiej. 

Zaprezentowany przez Śwarnych w ramach pokazów konkursowych (kategoria I tradycyjna) program „Po kośbie”, opracowany został na podstawie opisów Wincentego Pola, Ludwika Zejsznera, Oskara Kolberga oraz Wandy Jostowej. Opowiada o wędrówce górali za pracą – mowa o XIX wieku, kiedy to grupy mężczyzn i kobiet wyruszały w głąb kraju, a nawet poza jego granice. Zatrudniano ich do prac polowych, zwłaszcza przy żniwach. Szczególnie cenieni byli jako kosiarze. Na nizinach zwani byli bandochami, dlatego, że zbierali się w bandy, czyli grupy z jednej wsi. Sami nazywali siebie kośbiarzami. 

Festiwalowa publiczność gorąco oklaskiwała obfitujący w elementy muzyczno-taneczne program nowotarżan. Szczególnie wymowne okazały się sceny wieczornej modlitwy (wspólny śpiew “Wszystkie nasze dzienne sprawy”) i samej pracy przy żniwach, gdzie dzięki zaskakującemu, choć prostemu zabiegowi “ożywa” scenografia – jeden z “kośbiarzy” wykasza łan zboża, dotychczas stanowiący element dekoracji, następnie jest ono przenoszone i układane w snopki. 

Przed Śwarnymi, w tej samej kategorii zaprezentował się na festiwalowej scenie zespół Breznichanki, pochodzący z muzułmańskiej miejscowości Breznitsy, położonej w paśmie wysokich gór Piryn w Bułgarii. Program przygotowany przez Bułgarów dotyczył obrzędów weselnych z lat 60. i oparty był na tradycji Pomaków, czyli grupy etnicznej zamieszkującej bułgarskie góry, wyznającej islam, a jednocześnie posługującej się językiem bułgarskim. Dla polskiego odbiorcy jest to kultura egzotyczna i nieznana, a możliwość obejrzenia jej zwyczajów na zakopiańskiej scenie – unikatowa, szczególnie, że w skład zespołu wchodzą w dużej mierze starsze osoby.

Trzecią z grup, jakie można było zobaczyć dziś w ramach pokazów konkursowych, był niezwykle energetyczny, pełen młodzieńczej żywiołowości zespół Ocovan ze Słowacji, pochodzący z Ocovy w kraju bańskobystrzyckim. Duża grupa, złożona przede wszystkim z młodych ludzi, żywiołowy układ choreograficzny oparty na szalonych tańcach i szybkim tempie, mocno rozbawiły festiwalową publiczność. Zespół wystąpił w kategorii III stylizowanej. 

Koncert finałowy “Górale świata” wraz z ogłoszeniem wyników konkursu i ceremonią wręczenia nagród, zaplanowano na piątek, 23 sierpnia na godzinę 17:00.

Za organizację MFFZG odpowiada powołana przez Burmistrza Rada Artystyczna, w skład której wchodzą instruktorzy zakopiańskich zespołów regionalnych (Maria Frączysta, Katarzyna Stachoń Groblowy, Tomasz Galica – Zespół Giewont, Zofia Kubiniec Stanuch – Zespół im. Klimka Bachledy, Szymon Bafia) wraz z Dyrektor Festiwalu Joanną Staszak. Festiwal otrzymał Honorowy Patronat Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy oraz Małżonki Prezydenta Pani Agaty Kornhauser-Dudy.

mat. prasowe

/os

os 20.08.2019
Komentarze

Napisz komentarz

Komentarze muszą najpierw zostać zaakceptowane przez administratora. Redakcja nowytarg24.tv nie odpowiada za treść komentarzy internautów.

Zobacz również