Kamery live
prognoza pogody

Strefa żółta na terenie całego kraju!

8 października 2020 14:27

Nakaz zasłaniania ust i nosa od soboty będzie obowiązywał na terenie całego kraju – poinformował dziś premier Mateusz Morawiecki. Wprowadzone zostały także inne, dodatkowe restrykcje jak np. maksymalna liczba 75 osób na weselach. Nie dotyczy to powiatów objętych czerwonym alertem, czyli m.in. powiatu nowotarskiego – u nas obowiązują najsurowsze zasady, adekwatne do czerwonych stref.

Strefa żółta na terenie całego kraju!

O nowych obostrzeniach związanych z pandemią koronawirusa poinformowały dziś władze Polski na specjalnie zwołanej konferencji prasowej.

Siedem miesięcy odkąd wdrożyliśmy pierwsze obostrzenia, które pomogły nam z pierwszą falą koronawirusa. Dzisiaj, jesienią, druga fala koronawirusa do nas dotarła i musimy się z nią zmierzyć kategorycznie i zdecydowanie – mówił premier RP Mateusz Morawiecki. Tłumaczył, że przygotowane obostrzenia zostały oparte o rozwiązania w innych krajach dotkniętych pandemią.

Od 10 października strefa żółta wprowadzona jest na cały kraj. Zasłanianie ust i nosa dotyczy każdej części Polski – Już dzisiaj w strefie żółtej mamy ponad 100 powiatów, czyli jedna trzecia kraju – mówił Mateusz Morawiecki. – Moglibyśmy wprowadzić obostrzenia na terenie całego kraju albo ograniczyć ruch. Zdecydowaliśmy się na to rozwiązanie, które komunikacyjnie jest łatwiejsze dla wszystkich Polaków.

To jednocześnie oznacza, że na terenie całej Polski m.in. w imprezach masowych bądź na weselach będzie mogło wziąć udział maksymalnie 75 osób. W restauracjach i lokalach gastronomicznych będzie mogła znajdować się tylko jedna osoba na 4 metry kwadratowe, natomiast w wydarzeniach kulturalnych w przestrzeniach zamkniętych uczestniczyć będzie mogło 25 procent maksymalnej możliwej liczby osób, jaką dopuszcza dany obiekt, oraz 100 osób w plenerze.

Premier Polski mówił również o sytuacji seniorów, którzy znacznie bardziej narażeni są na zakażenie wirusem SARS-CoV-2. Obecnie wśród osób starszych śmiertelność na koronawirusa wynosi 25 procent. Mateusz Morawiecki zachęcał Polaków do zadbanie o starszych członków własnej rodziny, aby uchronić ich przed zakażeniem.

Jednocześnie potwierdził, że druga fala epidemii dotarła nad Wisłę i w następnych dniach liczba nowych zakażeń będzie rosnąć. Co więcej, premier zapowiedział nowe zasady bezpieczeństwa w tę w sobotę.

– Widzieliśmy szturm na szpitale i oddziały zakaźne. I ich dostępność stanęła pod znakiem zapytania – mówił Adam Niedzielski, minister zdrowia. – Głównym naszym zadaniem jest eskalacja, chodzi o liczbę zachorowań. Jednocześnie zmieniamy naszą strategię co do działania szpitali.  

Nowa strategia to więcej łóżek, więcej respiratorów, personel medyczny w znacznie większym stopniu będzie musiał zaangażować się z pandemią – co oznacza przestawienie części personelu z dotychczasowych zadań na zwalczanie COVID-19. 

Musimy poprawić naszą koordynację, przewożenie pacjenta karetką ale także tego pacjenta, który musi dostać się dopiero do szpitala. Trzeci element to zwiększenie opieki nad pacjentem chorym na koronawirusa. Lekarze rodzinni zadeklarowali chęć opieki nad pacjentami “covidowymi” – czego dotyczy także “pacjentów bezobjawowych”. 

– Lekarze będą kierować na izolację domową, czy udzielać teleporad po siódmym lub ósmym dniu po zachorowaniu – informował szef resortu zdrowia.

Od soboty wchodzą zmiany również w zasadach dotyczących czerwonych stref. Chodzi tu o zamykanie restauracji, barów i innych lokali gastronomicznych o godzinie 22:00.

Nowości dotyczą również samych szpitali. Dotychczasowe “szpitale poziomu trzeciego” będą nazywały się Szpitalami Koordynacyjnymi. W nich liczba łóżek ma się zwiększyć o około 4000 miejsc. Taki szpital ma pojawić się w każdym województwie. U nas – według prezentacji rządowej – będzie znajdował się w Krakowie.

Postanowiliśmy również o zwiększeniu zakresu zadań wojewódzkich zespołów zarządzania kryzysowego, ale również o wzmocnieniu ich składu. DO tych zespołów dołączą przedstawiciele NFZ by udrożnić przepływ informacji, dołączy także lekarz szpitala koordynacyjnego i zwróciliśmy się także z takim zaleceniem by te zespoły zwróciły się o pomoc m.in. Okręgowe Izby Lekarskie czy pielęgniarek, by ta współpraca miała naprawdę charakter kompleksowy, nie administracyjny ale medyczny – mówił Adam Niedzielski. Te zadania to bieżąca koordynacja przepływu pacjentów pomiędzy szpitalami, koordynacje ruchu karetek wymazowych, transportowych w zakresie COVID-19 no i dodatkowe zadanie związane z rozbudową izolatoriów.

POZ-y będą kierowały pacjentów do izolacji domowej lub izolatorium. Każdy lekarz rodzinny będzie mógł skorzystać z tych metod.

Jednocześnie szef resortu poinformował o zniesieniu obowiązku spełniania czterech kryteriów (gorączka, suchy kaszel, brak węchu i smaku oraz duszności) kwalifikujących do zlecania testu wymazowego. Tylko w ciągu dwóch dni w całej Polsce wykonano 44 tysiące testów na koronawirusa – poinformował szef resortu zdrowia. 

Co z powiatem nowotarskim? Nowe obostrzenia

Zarówno powiat nowotarski jak i tatrzański pozostały w strefie czerwonej. To oznacza, że mieszkańcy Podhala oraz turyści znajdujący się w naszym regionie muszą stosować się do tych najbardziej restrykcyjnych wymogów: nakaz zasłaniania ust i nosa w przestrzeni publicznej, maksymalnie 50 osób na weselach czy zamykanie lokali gastronomicznych o godzinie 22:00. Zdaniem ministra zdrowia nowe obostrzenia w czerwonych strefach – w przeciwieństwie do żółtych stref – mają wejść dopiero po weekendzie. Jednocześnie Policja będzie legitymować i nakładać mandaty na wszystkie osoby, które będą poruszały się bez maseczki.

– obowiązek osłaniani ust i nosa w środkach transportu publicznego, miejscach ogólnodostępnych, zakładach pracy, budynkach użyteczności publicznej, , w sklepach, miejscach kultu (np. kościołach, cmentarzach);

– zakaz organizowania wydarzeń kulturalnych;

– zakaz organizowania wydarzeń sportowych z udziałem publiczności;

– zakaz organizowania kongresów i targów, zarówno w otwartej przestrzeni, jak i zamkniętej;

– w weselach i innych uroczystościach rodzinnych może brać udział do 50 osób;

– w restauracjach jest obowiązek zachowania odpowiedniego dystansu: 1 osoba ma 4 mkw;

– restauracje, bary i inne lokale gastronomiczne zamykane o 22:00;

– w salonach kosmetycznych i tatuażu może przebywać tylko obsługiwany klient wraz z pracownikami;

– w środkach transportu zbiorowego pasażerowie mogą zajmować do 50 proc. wszystkich dostępnych miejsc;

– ograniczenie liczy osób, które mogą wziąć udział w nabożeństwach i ceremoniach religijnych do 50 proc. wszystkich dostępnych miejsc w świątyni.

redakcja 08.10.2020
Komentarze

Napisz komentarz

Komentarze muszą najpierw zostać zaakceptowane przez administratora. Redakcja nowytarg24.tv nie odpowiada za treść komentarzy internautów.

Zobacz również