Kamery live
prognoza pogody

Smog sprzyja przenoszeniu się koronawirusa

27 maja 2020 12:32

Według badań naukowców z Uniwersytetu Harvarda, mikrocząsteczki pyłów, z których złożony jest smog, mają ścisły związek z aktywnością koronawirusa. W rejonach USA o dużym stężeniu smogu zanotowano także zwiększoną o ok. 15% liczbę śmiertelnych przypadków Covid – 19. 

Smog sprzyja przenoszeniu się koronawirusa

Naukowcy z Harvardu, po przeanalizowaniu danych z kilku tysięcy jednostek administracyjnych USA, doszli do wniosku, że na obszarach od wielu lat narażonych na smog, ryzyko śmierci przy infekcji koronawirusem wzrasta o ok. 15 procent. Wyniki tych badań podał portal RMF24.

Konsultant wojewódzki ds. alergologii prof. Ewa Czarnobilska tłumaczy: – Są badania, które mówią, że smog może nie tylko zaostrzać istniejącą astmę, ale prowadzić to rozwoju astmy przewlekłej i obturacyjnej choroby płuc. A to są jednostki, które zwiększają ryzyko ciężkiego przebiegu Covid 19.

– Destrukcyjny wpływ mikrocząsteczek pyłów zawieszonych w smogu na nasze organizmy jest oczywisty. Stąd intensywne, wieloletnie działania Samorządu Województwa Małopolskiego na rzecz poprawy jakości powietrza – mówi wicemarszałek Małopolski Tomasz Urynowicz – Zarówno kampanie edukacyjne, jak kompleksowe rozwiązania, zawarte w uchwale antysmogowej i Programie ochrony powietrza. Ten ostatni jest właśnie aktualizowany, także pod kątem nowej rzeczywistości, jaką niesie życie po obecnej epidemii Covid 19 i w czasie jej ewentualnych nawrotów. Dlatego wierzę, że nowe fakty są po prostu kolejnym argumentem za wymianą przestarzałego pieca. Zwłaszcza, że po uproszczeniu zasad rządowego programu Czyste Powietrze coraz łatwiej o dotację – podkreśla wicemarszałek.

Więcej o małopolskim Programie ochrony powietrza, szkodliwym wpływie smogu oraz wymaganiach uchwały antysmogowej można przeczytać tutaj: https://powietrze.malopolska.pl/aktualizacja-programu-ochrony-powietrza/

źródło: Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego

malopolska.pl

fot. nowytarg24.tv

/os

 

os 27.05.2020
Komentarze

Napisz komentarz

Komentarze muszą najpierw zostać zaakceptowane przez administratora. Redakcja nowytarg24.tv nie odpowiada za treść komentarzy internautów.

Zobacz również