Kamery live
prognoza pogody

Rząd dofinansuje transport do punktów szczepień

13 stycznia 2021 11:52

Samorządy włączą się w akcję informacyjną, a rząd dofinansuje gminom transport osób, które nie będą mogły samodzielnie udać się na szczepienie przeciwko COVID-19 – takie są ustalenia rozmów strony rządowej i samorządowej. O szczegółach poinformowali dwa dni temu na konferencji prasowej Michał Dworczyk, szef KPRM, Paweł Szefernaker, wiceszef MSWiA oraz Michał Kuczmierowski, prezes Agencji Rezerw Materiałowych. Natomiast wojewoda małopolski Łukasz Kmita odbył cykl wideokonferencji, na których przekazał samorządom ustalenia dotyczące transportu do punktów szczepień.

Rząd dofinansuje transport do punktów szczepień

Szef KPRM poinformował, że nasz kraj zakontraktował 60 milionów dawek szczepionki, co wystarczy dla 30 milionów Polaków. Do tej pory zostało zaszczepionych prawie 178 tys. osób, a ponad 204 tys. dawek szczepionki trafiło do punktów szczepień.

– Rząd będzie finansował dowóz osób z niepełnosprawnościami i mających problem z dojazdem do punktów szczepień w wysokości 80% średnich kosztów dowozu. Transport powinien być dostępny dla osób z orzeczeniem o niepełnosprawności w stopniu znacznym oraz m.in. seniorów, mających problemy z dotarciem do punktów szczepień na terenach wiejskich i w miastach poniżej 100 tys. mieszkańców – przekazał Paweł Szefernaker.

– Chciałbym podziękować za zaangażowanie w te kwestie, o których tu mówimy, stronie samorządowej. Jestem przekonany, że współpraca w tym ponadpartyjnym temacie powinna być na najwyższym poziomie – zwrócił się do samorządowców wiceminister Paweł Szefernaker.  

– Każdy z samorządów będzie organizował dowóz swoich Mieszkańców do punktów szczepień, a urzędy wojewódzkie przekażą środki na organizację transportu. Zachęcamy jednostki samorządu terytorialnego, by w pierwszej kolejności skorzystały z dostępnych środków – busów urzędowych, autobusów szkolnych oraz samochodów pozostających w gestii OSP. Mam nadzieję, że dzięki tej akcji wszystkie osoby, które będą chciały się zaczepić, skorzystają z takiej możliwości. Dziękuję samorządom za dotychczasową współpracę, prosząc jednocześnie o pełne włączenie się w akcję szczepień. To nasz wspólny cel, aby zaszczepiło się jak najwięcej osób – mówi wojewoda małopolski Łukasz Kmita.

Samorządy do końca tygodnia uruchomią w swoich urzędach dedykowane linie telefoniczne, na które będą mogły zgłaszać się osoby potrzebujące pomocy w dotarciu do punktów szczepień.

– W gminach zostaną uruchomione infolinie dla Mieszkańców. Podczas dzisiejszej wideokonferencji z przedstawicielami samorządów poprosiliśmy włodarzy miast, gmin i powiatów, by od najbliższego  piątku w godzinach 8.00 – 16.00 funkcjonowały infolinie, które umożliwią rejestrację chętnych do skorzystania ze zorganizowanego transportu – dodaje wojewoda Łukasz Kmita.

Wyliczone przez rząd stawki za przewóz jednej osoby niepełnosprawnej wynoszą: 75 zł w miastach powyżej 100 tys. mieszkańców, w gminach poniżej 100 tys. mieszkańców 65 zł. Stawka za przewóz osoby sprawnej ruchowo to 30 zł (tylko w gminach poniżej 100 tys. mieszkańców).

Rząd i strona samorządowa ustaliły też, że samorządy aktywnie włączą się w akcję informacyjną o szczepieniach przeciwko COVID-19. Do seniorów zostaną wysłane m.in. informacje, a w lokalnej prasie pojawią się ogłoszenia o szczepieniach.

W ciągu najbliższych tygodni w każdym województwie odbędą się spotkania powołanych przez wojewodów pełnomocników ds. szczepień z samorządowcami (wójtami, burmistrzami, przewodniczącymi rad gmin, powiatów).

Źródło: www.gov.pl/web/mswia/rzad-dofinansuje-transport-do-punktow-szczepien/MUW w Krakowie

os 13.01.2021
Komentarze

Napisz komentarz

Komentarze muszą najpierw zostać zaakceptowane przez administratora. Redakcja nowytarg24.tv nie odpowiada za treść komentarzy internautów.

Zobacz również