Kamery live
prognoza pogody

Rak piersi nie musi być podstępnym zabójcą

23 lutego 2020 19:57
Wyciszenie Włącz dźwięk

Jak wykonać samodzielnie badanie piersi? Jaka jest szansa wykrycia i całkowitego wyleczenia nowotworu złośliwego piersi wśród kobiet? Jak wyglądają badania profilaktyczne w Polsce i dlaczego warto zwrócić szczególną uwagę na tego typu nowotwory – o tym mówimy w przygotowanym przez nas materiale edukacyjnym poświęconym tej tematyce.

Rak piersi to najczęstszy i najgroźniejszy nowotwór złośliwy wśród kobiet. W ciągu ostatnich 30 lat zapadalność na niego wzrosła ponad trzykrotnie. Obszarami, gdzie ryzyko jego występowania jest największe, są Ameryka Północna i Północna Europa. W Azji i Afryce są rzadsze. Co ciekawe, emigranci z krajów o mniejszej zachorowalności po przybyciu do Ameryki bądź Europy chorują na równi z miejscową populacją. Tragedii związanych z rakiem piersi można jednak uniknąć.

 – Generalnie Polska jest na pierwszym miejscu jeżeli chodzi o ilość zachorowań na raka piersi. Umieralność u nas jest ogromna bo jest to około siedem tysięcy osób rocznie, a zapadalność jest około 19 tysięcy zachorowań na rok. Niestety perspektywy są przytłaczające, bo oczekujemy że w ciągu dwóch lat przekroczy 21 tysięcy – mówi dr Beata Kleber, specjalistka chorób wewnętrznych. – Cały problem polega na tym, że pacjentki nie badają się, nie wykonują badań samodzielnie. Jest to proste badanie, wymagające poświęcenia 10, 15 minut raz w miesiącu. Jest to szansa na wykrycie raka wielkości 1,5 – 2 centymetry, a jest to szansa na całkowite uratowanie zdrowia i całkowite wyleczenie. 

Zmianie tej sytuacji służą programy profilaktyczne. Badanie mammograficzne pozwala np. wykryć zmiany wielkości ziarnka pieprzu – a jest to stadium tak wczesne, że chorobę można wyleczyć praktycznie całkowicie.

Więcej na temat nowotworu złośliwego piersi wśród kobiet, badań profilaktycznych, samobadania piersi oraz zaleceń specjalistów mówimy w specjalnie poświęconemu tej tematyce materiałowi edukacyjnemu, który znajdziecie poniżej. Zapraszamy do oglądania!

/as, opr. ps/

Piotr Starmach 23.02.2020
Komentarze

Napisz komentarz

Komentarze muszą najpierw zostać zaakceptowane przez administratora. Redakcja nowytarg24.tv nie odpowiada za treść komentarzy internautów.

Zobacz również