Kamery live
prognoza pogody

Nowy Targ świętował stulecie Bitwy Warszawskiej

15 sierpnia 2020 10:30
Wyciszenie Włącz dźwięk

Stolica Podhala świętowała wczoraj stulecie Bitwy Warszawskiej. Na program obchodów składały się wieczorna msza święta w kościele św. Katarzyny, złożenie wiązanek i zniczy pod tablicą pamięci oraz okolicznościowe przemówienie burmistrza miasta. Podniosłość rocznicy podkreślił przemarsz pocztów sztandarowych, obecność przedstawicieli władz samorządowych oraz występ Miejskiej Orkiestry Dętej.  Po części oficjalnej wspólnie odśpiewano pieśni legionowe. Radosne świętowanie odbyło się w szczególnej scenerii ciepłego, sierpniowego wieczoru na rynku w Nowym Targu. 

Pora na świętowanie patriotycznej uroczystości była dość nietypowa, bowiem główne uroczystości rozpoczęły się na rynku dopiero o godzinie 20, jednak wybór tej pory dnia sprawdził się doskonale. Zapadający zmierzch, ciepły, letni wieczór i tętniący życiem rynek w tle, dodał świętowaniu uroku i wyjątkowej atmosfery. 

-Jest to wielki dzień, który powinniśmy czcić, świętować, chociaż w naszej tradycji nie ukuł się jako święto narodowe, święto, które my akurat tutaj na Podhalu wspominamy. Bardziej świętujemy Wniebowzięcie Najświętszej Marii Panny, z racji bliskiego położenia sanktuarium maryjnego w Ludźmierzu. Dlatego w przeddzień tego święta zgromadziliśmy się tutaj, by uroczyście świętować i wspomnieć stulecie Bitwy Warszawskiej – rozpoczął swoje przemówienie burmistrz Nowego Targu Grzegorz Watycha. 

Wielokrotnie wspominano wczoraj o ogromnej roli, jaką Bitwa Warszawska odegrała w historii nie tylko Polski, ale Europy i świata. Nie bez powodu zaliczana jest do czołówki bitew, które zmieniły losy świata. Przypominano, że Polska, która musiała stanąć do wielkiej walki świeżo po odzyskaniu niepodległości, była “tylko” jednym z celów na drodze do zdobycia całej Europy. 

-Wspominamy to wielkie wydarzenie, które wzbudziło uznanie i podziw w całej Europie. Jesteśmy z tego dumni i dzięki temu możemy też dzisiaj radować się i świętować. Również  wielu historyków jest przekonanych, że dzisiejsza Europa jest zasługą tego, że postawiliśmy tamę tej właśnie komunistycznej zarazie, która miała rozlać się na całą Europę. Wspominajmy tych bohaterów, oddajmy im cześć, którą jesteśmy im winni. Wzorem naszych ojców spotykajmy się, rozmawiajmy i rozmyślajmy o tych wielkich czynach, do których byli zdolni – mówił pod ratuszem Grzegorz Watycha. 

Burmistrz przy okazji przypomniał też, dlaczego patriotyczne uroczystości obchodzone są właśnie w tym miejscu – pod murem miejskiego ratusza. 

Na stulecie zwycięstwa – archiwalia z Muzeum Wojska Polskiego

-Spotykamy się tutaj przed budynkiem nowotarskiego ratusza, w którego ścianie frontowej nasi ojcowie umieścili tablicę upamiętniającą odzyskanie niepodległości. Tablica ta jest wyrazem szacunku i wdzięczności dla tych, którzy dla ojczyzny, jej wolności i niepodległości nie szczędzili sił, pracy, a nawet złożyli największą ofiarę ze swojego życia. Dlatego zawsze z okazji świąt narodowych spotykamy się tutaj, składamy kwiaty przy tej tablicy i również w setną rocznicę Bitwy Warszawskiej nie mogliśmy pominąć tego miejsca, by tak jak nasi ojcowie oddać cześć i hołd tym, którzy stanęli do walki z bolszewicką Rosją, utrzymując tym samym niepodległość naszej ojczyzny. Świadomość i waga tej wielkiej sprawy była  sto lat temu bardzo podniosła i zjednoczyła cały naród – do tego stopnia, że podzielone społeczeństwo powołało jeden rząd pod przywództwem Wincentego Witosa. Jakże do tej jedności, do tej energii wszyscy tęsknimy.

Podczas uroczystości, burmistrz zacytował też rozkaz sztabu generalnego, generała Tadeusza Rozwadowskiego, który dokładnie sto lat temu został odczytany wszystkim żołnierzom przed przystąpieniem do boju. Jest jednym z dowodów na to, że naczelne dowództwo miało wysoką  świadomość tego, jak ważną rolę Polska ma do odegrania. 

“Bitwa, dziś rozpoczęta pod Warszawą i Modlinem decydować będzie o losach dalszych całej Polski! Albo rozbijemy zupełnie dzicz bolszewicką i udaremnimy tym samym zamach sowiecki na niepodległość Ojczyzny i byt Narodu, albo ciężka niedola i nowe jarzmo czeka nas wszystkich bez wyjątku. Pomni tradycji rycerskich polskich stanęli dziś wszyscy chłopi, robotnicy i cała inteligencja do walki tej na śmierć i życie. Pomni hasła odwiecznego, Bóg i Ojczyzna, natężymy też w tych dniach najbliższych wszystkie nasze siły, by zgnieść doszczętnie przewrotnego wroga, dybiącego na naszą zagładę. Zaprzysiągł on zgubę Polski, a łaknie zdobycia i rabunku Warszawy. Ale my stolicy nie damy, Polskę od nich oswobodzimy i zgotujemy tej czerwonej hordzie takie przyjęcie, żeby nic z niej nie zostało. Niech wszyscy wiedzą, że zwyciężyć musimy !”

Po części oficjalnej, przedstawiciele władz i stowarzyszeń wspólnie z mieszkańcami i w towarzystwie Miejskiej Orkiestry Dętej pod batutą kapelmistrza Marcina Musiaka odśpiewali szereg pieśni żołnierskich. 

os 15.08.2020
Komentarze

Napisz komentarz

Komentarze muszą najpierw zostać zaakceptowane przez administratora. Redakcja nowytarg24.tv nie odpowiada za treść komentarzy internautów.

Zobacz również