Kamery live
prognoza pogody

Na stulecie zwycięstwa – archiwalia z Muzeum Wojska Polskiego

16 sierpnia 2020 10:41

NOWY TARG. Aby nowotarskie obchody jubileuszu polskiej wiktorii miały też mocny dokumentalny akcent, do Muzeum Drukarstwa została sprowadzona z Muzeum Wojska Polskiego w Warszawie wystawa „Bitwa Warszawska. Stulecie zwycięstwa”.

Na stulecie zwycięstwa – archiwalia z Muzeum Wojska Polskiego

Jej otwarcie, z udziałem władz miasta i przedstawiciela „Podhalanki”, poprzedziło uroczystości w kościele św. Katarzyny i na rynku. 

Ekspozycję złożoną z archiwalnych zdjęć z 1920 roku, przypominającą najważniejsze fakty i postaci związane z historią wojny polsko-bolszewickiej, przyczyny, przebieg militarnych działań oraz skutki triumfu polskich sił nad bolszewicką nawałą, ale także unikatowe zabytki i pamiątki – najlepiej oglądać raczej indywidualnie, w skupieniu, gdyż wystawowa przestrzeń Muzeum jest bardzo szczupła, a ten materiał dokumentalny – cenny i unikatowy.

Otwarciu towarzyszył wyjątkowo wdzięczny i wzruszający mini-koncert kultowych pieśni z tego heroicznego okresu, w wykonaniu Alicji Sokołowskiej (śpiew) i Pawła Tylki (piano). Z powodu warunków lokalowych zorganizowany na zewnątrz.

Towarzyszyło też przypomnienie, jaką cześć dla żołnierzy wojny polsko-bolszewickiej, bohaterów bitwy warszawskiej i śmiertelnie postrzelonego podczas działań frontowych ks. Ignacego Skorupki żywił urodzony w 1920 r. św. Jan Paweł II. 

(asz)

 

 

 

 

 

 

 

Anna Szopińska 16.08.2020
Komentarze

Napisz komentarz

Komentarze muszą najpierw zostać zaakceptowane przez administratora. Redakcja nowytarg24.tv nie odpowiada za treść komentarzy internautów.

Zobacz również