Kamery live
prognoza pogody

Nowa „zakopianka” – zgodnie z zapowiedziami

Wyciszenie Włącz dźwięk

RDZAWKA – NOWY TARG. Budowa ponad 16-kilometrowego odcinka nowej „zakopianki” na odcinku Rdzawka – Nowy Targ, zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami inwestora, ma szanse rozpocząć się w maju. Wojewoda czeka jeszcze tylko na zakończenie oceny oddziaływania inwestycji na środowisko. Wtedy wyda zezwolenie na realizację inwestycji drogowej. 

Wniosek o wydanie decyzji ZRID Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad skierowała do wojewody we wrześniu ubiegłego roku, uzupełniając go jeszcze w grudniu i w styczniu. Od tej pory prowadzona jest ponowna ocena oddziaływania na środowisko (poprzednia po latach bezskutecznego oczekiwania na decyzje o finansowaniu straciła ważność).  Konsultacje społeczne mają trwać jeszcze do końca kwietnia, do tego trzeba dodać dwutygodniowy czas oczekiwania, aż  ewentualne uwagi nadejdą  pocztą. Kiedy procedura oceny oddziaływania zostanie zakończona, Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska w Krakowie wyda postanowienie uzgadniające realizację projektowanego przedsięwzięcia. Następny ruch wykona wojewoda, wydając decyzję o zezwoleniu na realizację inwestycji drogowej. Jest ona przewidywana na drugą połowę maja.

Wielu właścicieli gruntów przewidywanych do przejęcia na mocy spec-ustawy, niecierpliwi się, czekając na wyceny i odszkodowania. Tej procedury nie da się jednak wszcząć przez uzyskaniem decyzji ZRID, gdyż dopiero ona wskaże działki lub ich części niezbędne pod budowę nowej szosy pod Tatry. Nazwa jest oczywiście umowna, ponieważ wiadomo, że nowa „zakopianka” klasy „główna przyspieszona” zakończy swój bieg w stolicy Podhala. W stronę Zakopanego ruch będzie rozprowadzany siecią dróg lokalnych.

Wydanie przez wojewodę decyzji ZRID uprawni rzeczoznawcę do wejścia w teren i dokonania wyceny działek według ich wartości rynkowej. Jak przypomina pani rzecznik krakowskiego Oddziału Generalnej Dyrekcji, Iwona Mikrut-Purchla, do inwestora będzie należało sporządzenie i przedstawienie właścicielom dokumentów. Oni natomiast mogą się albo zgodzić na zaproponowaną wycenę, albo dochodzić swoich racji przed sądem. Skierowanie roszczeń na drogę sądową nie wstrzymuje jednak inwestycji.

Przypomnijmy, że ostatni odcinek nowej „zakopianki” ma być drogą dwujezdniową, dwupasową, dwukierunkową, o szerokości  22 metrów, z co najmniej pięciometrowym pasem dzielącym.  

Zakres inwestycji obejmuje między innymi budowę 4 węzłów drogowych: „Obidowa”, „Klikuszowa”, „Nowy Targ Zachód” i „Nowy Targ Południe”; budowę nowych skrzyżowań, wielu obiektów inżynierskich, ekranów, odwodnienia, chodników i ścieżek rowerowych, przejść dla zwierząt, kanałów technologicznych itd. Do tego dochodzi przebudowa koryta Raby. Wycinka drzew już została przeprowadzona.

Wybranym w przetargu wykonawcą jest firma INTERCOR z Zawiercia. Data oddania ostatniego odcinka drogi ekspresowej – to koniec października 2023 roku.

Tutaj wizualizacja:

 

 

Anna Szopińska 23.04.2020
Komentarze

Napisz komentarz

Komentarze muszą najpierw zostać zaakceptowane przez administratora. Redakcja nowytarg24.tv nie odpowiada za treść komentarzy internautów.

3 komentarze
robert gromala 11:42 25.04.2020

jak zwykle same zakręty

Tadeusz Ciesla 03:01 24.04.2020

Dlaczego nie robicie drogi dwu pasmowej do Zakopanego odrazu moze benda karawany konne z Nowego Targu Kcecie zeby po wsiach bylo wiecej smiertelnych wypadkuw

robert gromala 11:45 25.04.2020

pod Gubałówką wybudować parking na 5 tysi miejsc, przewiercić tunel dla pieszych pod górą i po kłopocie

Zobacz również