PILNE
Kamery live
prognoza pogody

Nowa scena Teatru Plejada w Nowym Targu – już działa. Na pierwszy ogień – “Ostatnia wola papy”

24 listopada 2019 22:55
Wyciszenie Włącz dźwięk

“Ostatnia wola papy” Freda Apke – to spektakl, który w niedzielny wieczór zainaugurował działalność pierwszej w dziejach Nowego Targu, stałej, profesjonalnej sceny teatralnej. W zmienionej nie do poznania, wyposażonej w miękkie, wygodne fotele sali bankietowej restauracji “Ruczaj” dokonano uroczystego otwarcia kameralnej sceny krakowskiego Teatru Plejada. 

To była chwila wyjątkowa i uroczysta. Mimo, że tradycje teatrów amatorskich są w Nowym targu bardzo żywe, a Miejski Ośrodek Kultury intensywnie dbał o zapewnienie mieszkańcom dostępu do krakowskich teatrów, to jednak Stolica Podhala nigdy dotychczas nie miała swojej własnej, profesjonalnej sceny teatralnej. Pomysł, by tę niszę wypełnić, od dłuższego czasu kiełkował w głowie inicjatora całego przedsięwzięcia, założyciela i dyrektora artystycznego istniejącego od blisko ośmiu lat Teatru Plejada – Piotra Męderaka. 

– Zawsze korciło mnie, żeby mieć na Podhalu taką “naszą” scenę – po to, żeby budować tożsamość naszego teatru w danym miejscu – mówił, tuż przed uroczystym otwarciem sceny pochodzący z Orawy Piotr Męderak – To dla nas zaszczyt, że możemy tutaj dzisiaj Państwa gościć na tej scenie kameralnej. Mamy nadzieję, że widzom z Nowego Targu, ale też z całego powiatu nowotarskiego, tatrzańskiego, ze Spisza, Orawy, Podhala, to miejsce przypadnie do gustu jako uzupełnienie oferty kulturalnej Stolicy Podhala; że ta klimatyczna sala kameralna będzie otwarta coraz częściej dla widzów, że to miejsce się przyjmie. Tak naprawdę teatr bez widza nie istnieje i to wy, drodzy Państwo, pokażecie nam, czy jest taka szansa, żeby tutaj się rozwinąć.

 

Zanim wystawiono jednoaktową tragikomedię “Ostatnia wola papy” – osnutą wokół wątku historycznych zaszłości między Niemcami, a Polakami – dokonano uroczystego otwarcia sceny z symbolicznym przecinaniem wstęgi. Już po gorąco oklaskiwanym spektaklu z udziałem odpowiedzialnej również za reżyserię (wraz z Piotrem Męderakiem) Katarzyny Galicy, Marka Wolnego i Wojciecha Michno, wszystkich gości inauguracyjnego przedstawienia zaproszono na bankiet do sali kominkowej. 

Teatr Plejada powstał w Krakowie prawie osiem lat temu, przez jakiś czas miał swoją scenę w Zakopanem, gra spektakle w różnych częściach Polski, a jego zespół tworzą artyści i twórcy związani przede wszystkim z Podhalem, Krakowem, Śląskiem i Zagłębiem.

-Jest to nobilitacja dla miasta, jeśli posiada swój teatr, który na stałe gra, ma próby, tworzy nowe spektakle. Przybliża to teatr dla publiczności, która nie musi już jechać do większego miasta. Taki nawet mniejszy, kameralny teatr lokalny jest bardzo potrzebny, twórczy, kreatywny i ożywczy dla całego środowiska kulturalnego w danym miejscu. Kibicuję, trzymam kciuki, aby ten teatr zaskarbił sobie stałą publiczność wiernych widzów, którzy będą na wszystkie premiery tłumnie przychodzić – mówił jeden z gości premierowego przedstawienia, burmistrz Nowego Targu Grzegorz Watycha. 

-To bardzo dobry pomysł. Nie możemy być gorsi od Zakopanego, tam istnieje od lat Teatr Witkacego, czas na Nowy Targ – mówił przewodniczący miejskiej Komisji Kultury i Oświaty, radny Leszek Pustówka.

Sam budynek, w którym mieści się restauracja “Ruczaj”, ma bogate tradycje artystyczne. Przed laty, to właśnie tutaj działał dom kultury NZPS “Podhale”, gdzie funkcjonowało kino, wystawiano sztuki teatralne. Także później, już po otwarciu w nim restauracji, goszczono tu kabarety, koncerty, wernisaże. Właściciele restauracji nie kryją radości z tego, że mogą brać udział w tak ważnym dla miasta przedsięwzięciu. 

-Jest to wielka radość i zaszczyt, że my możemy tutaj jako właściciele budynku w tym brać udział. Jestem bardzo wdzięczna,  że tak się stało – mówi Jolanta Łapsa – Sala zrobiła na mnie ogromne wrażenie. Mimo, że oglądałam to etapami, to jednak jak weszłam i zobaczyłam końcowy efekt to naprawdę…coś pięknego!  Ludzie, którzy wybierają się do teatru, są gotowi pojechać do Krakowa, nawet gdzieś dalej, żeby daną sztukę zobaczyć. Teatr Plejada cieszy się tutaj już popularnością, ludzie ten teatr znają, jest remont w MOK-u, więc myślę, że są to takie sprzyjające okoliczności, że może się to udać. Ja będę trzymać kciuki i na pewno ze swojej strony, ze strony rodziny, dołożymy wszelkich starań, żeby tutaj ta współpraca się dobrze układała. 

“Ostatnią wolę papy” będzie można zobaczyć ponownie 30. listopada. Natomiast dzień wcześniej, 29. listopada – farsa Prywatna klinika. W grudniu – Mayday i Mayday 2. A 12.  stycznia – spektakl noworoczny z lampką szampana Okno na parlament. Przed spektaklami, w przerwach i po przedstawieniach, widzowie mogą skorzystać z oferty restauracji.

Materiał filmowy z wydarzenia – w środowym “Przeglądzie Tygodniowym”. 

/os

Stolica Podhala – już ze stałym teatrem

os 24.11.2019
Komentarze

Napisz komentarz

Komentarze muszą najpierw zostać zaakceptowane przez administratora. Redakcja nowytarg24.tv nie odpowiada za treść komentarzy internautów.

Zobacz również