Kamery live
prognoza pogody

Miejskie Centrum Kultury otwarte! Za nami gala inauguracyjna [MAMY ZDJĘCIA]

Wyciszenie Włącz dźwięk

Doczekaliśmy się! Niemal dokładnie dwa lata po rozpoczęciu przebudowy, w piątek 19 listopada 2021 r. oddano do użytku nowoczesny gmach Miejskiego Centrum Kultury w Nowym Targu. Z tej okazji o godz. 18 rozpoczęła się uroczysta gala inauguracyjna, po której zaplanowano wielki koncert z udziałem gwiazd. – Dziś otwieramy budynek, który jest i przez lata będzie dumą Nowego Targu — powiedział podczas uroczystego przecięcia wstęgi burmistrz Grzegorz Watycha. 

Otwarty w piątek budynek Miejskiego Centrum Kultury to największa inwestycja realizowana przez nowotarski samorząd w ostatnich latach. Koszt wykonania obiektu ostatecznie zamknął się kwotą 35 mln zł. 

– I wspominając tę kwotę mam wielką satysfakcję, że tylko niewielka część tej sumy pochodzi z naszego miejskiego budżetu – mówi burmistrz Grzegorz Watycha. – Dostaliśmy na budowę ogromne dotacje z różnych źródeł. Muszę za to podziękować wielu osobom. To między innymi radny wojewódzki Jan Piczura czy posłanka Anna Paluch. Wielkie dzięki tym osobom.

– Niedawno obchodziliśmy Święto Niepodległości, którą odzyskaliśmy 103 lat temu — powiedziała posłanka Anna Paluch. – Gdy Polski nie było na mapie, przetrwaliśmy sześć pokoleń zaborów dzięki kulturze, która stanowi o naszej tożsamości. Dlatego gdy zostałam poproszona o pomoc w znalezieniu środków na budowę tego pięknego obiektu, zrobiłam wszystko, co w mojej mocy by te trafiły do Nowego Targu. Kultura jest bardzo ważna. Mam nadzieję, że w tym budynku będą wyrastać kolejne pokolenia utalentowanych nowotarżan. 

 

List do osób zebranych na gali inauguracyjnej działanie nowego budynku Miejskiego Centrum Kultury napisał też Marszałek Województwa Małopolskiego Witold Kozłowski. Odczytał go Jan Piczura, wiceprzewodniczący Sejmiku Województwa Małopolskiego. – Małopolska to miejsce, gdzie tradycja współgra z nowoczesnością. To miejsce otwarte na różne nowości. Dlatego intencją i pragnieniem samorządu wojewódzkiego jest wpieranie lokalnego potencjału każdego regionu Małopolski. Stąd nasze wsparcie w rozbudowę tego pięknego budynku — napisał marszałek Kozłowski. 

Burmistrz Nowego Targu Grzegorz Watycha wręczył pamiątkowe statuetki dla osób zaangażowanych w realizację inwestycji: dla pani poseł Anny Paluch, ministrów Edwarda Siarki i Andrzeja Guta – Mostowego, wykonawców – Stanisława i Roberta Potoczaków, architekta Jarosława Głoska, wiceburmistrza Waldemara Wojtaszka i szefowej Wydziału Inwestycji UM Wilhelminy Schab. Wspomniano też poprzedniego dyrektora MOK, obecnego na sali Bolesława Barę – to w czasach jego dyrektorowania rozpoczęła się wiekopomna inwestycja przebudowy obiektu.

Część oficjalną poprowadzili wspólnie dyrektor MCK Andrzej Lichosyt wraz z żoną Wiktorią Węgrzyn-Lichosyt. 

-Są takie momenty w życiu, kiedy się wie, już w trakcie ich trwania, że zostaną z nami na zawsze, szczególnie, jeśli robi się je po raz pierwszy – witali gości, zachęcając do tego, by w nowej sali widowiskowej “po raz pierwszy” rozbrzmiały oklaski , a nowe mury  “przyzwyczajały się do tego dźwięku”.

W uroczystym przecięciu wstęgi uczestniczyło symboliczne grono – burmistrz Nowego Targu, naczelnik wydziału inwestycji, dyrektor MCK i wykonawca przebudowy. Wcześniej obiekt poświęcił ks. prałat Stanisław Strojek, a zgromadzeni odmówili modlitwę “Ojcze nasz”. 

Po części oficjalnej rozpoczął się koncert inauguracyjny. Uświetnił go koncert muzyki filmowej w wykonaniu Orkiestry Kameralnej Silesian Art Collective pod dyrekcją Krzesimira Dębskiego z udziałem takich solistów jak: Edyta Górniak, Mietek Szcześniak Rafał Szatan czy Ania Byrcyn. 

Materiał filmowy z wydarzenia – wkrótce. 

Za nami pierwszy koncert w Miejskim Centrum Kultury

fot. Maciej Gębacz/os

 

Przemysław Bolechowski 19.11.2021
Komentarze

Napisz komentarz

Komentarze muszą najpierw zostać zaakceptowane przez administratora. Redakcja nowytarg24.tv nie odpowiada za treść komentarzy internautów.

2 komentarze
Mariusz 08:48 20.11.2021

o, potoczak nożyczki umie trzymać, teraz czas usterki poprawiac

Darek 19:36 19.11.2021

To przecinanie wstęgi i wzajemne gratulacje ,za zrobioną robotę ,która leży w ich obowiązkach.

Zobacz również