Kamery live
prognoza pogody

Miejska Hala Lodowa – z galerią olimpijczyków

29 października 2020 22:03
Wyciszenie Włącz dźwięk

To galeria unikatowa w skali całego kraju, będąca wyrazem hołdu dla wszystkich 38 hokeistów – olimpijczyków pochodzących z Nowego Targu. Nie ma drugiego miasta, w którym jest ich tak dużo w stosunku do ogólnej liczby mieszkańców. Poza pięknym upamiętnieniem sportowców, unijny mikroprojekt “W blasku olimpijskiego znicza” znacząco wpłynął na poprawę estetyki i funkcjonalności obiektu Miejskiej Hali Lodowej. 

Galerię tworzy 38 plansz-kolaży z wizerunkami olimpijczyków-hokeistów. Wkrótce powstanie jeszcze jedna, poświęcona olimpijczykom ze Słowacji. Projekt realizowany był bowiem ze środków z Unii Europejskiej w ramach transgranicznej współpracy. Aby galeria mogła powstać, konieczne było zastąpienie starych, nieszczelnych już okien specjalnymi płytami, co dociepliło obiekt, ale też znacząco poprawiło jego wygląd. Głównym celem projektu pozostaje jednak upamiętnienie nowotarskich hokeistów – uczestników olimpiad. 

-W końcu zostaliśmy docenieni, że te nasze wizerunki są – mówi Gabriel Samolej, trzykrotny olimpijczyk, hokeista, trener –  Mamy kontakt ze sobą i wszyscy mówią, że bardzo fajna sprawa. Mam nadzieję, że kibice to docenią. Wiadomo, długie lata były przepychanki odnośnie tego, czy ma powstać pomnik olimpijczyka, czy jakieś upamiętnienie byłych zawodników, którzy praktycznie większość swojego młodego życia poświęcili uprawianiu hokeja na lodzie, a to naprawdę jest dużo wyrzeczeń, jeżeli człowiek chce osiągnąć taki cel, jak uczestnictwo w igrzyskach. 

Plansze ułożone są chronologicznie od najstarszej olimpiady z 1956 roku w Cortina d’Ampezzo aż  po rok 1992 i Albertville – ostatnie z zimowych igrzysk z udziałem hokeistów ze Stolicy Podhala. 

-Jestem bardzo dumny i szczęśliwy z tego powodu. To było takie moje małe marzenie, żeby uczcić tych ludzi. Pomysł na to powstał dość dawno temu, w 2012 roku, jednak wtedy nie było funduszy, by go zrealizować. Teraz, dzięki pozyskaniu dofinansowania przez Miejskie Centrum Sportu i Rekreacji w końcu się udało – mówi pomysłodawca galerii i twórca grafik, Gabriel Wolski – Mam nadzieję, że to młode pokolenie hokeistów będzie dorównywało kiedyś tym hokeistom, którzy są na obrazach. 

Poza galerią, w ramach projektu udało się też wyremontować pomieszczenie byłej siłowni, gdzie znajdzie się ogólnodostępna sala ekspozycyjna poświęcona historii klubu. 

-Zastanawiamy się z Klubem Olimpijczyka, jak by miało wyglądać jej funkcjonowania. Ona będzie bardziej dostępna dla ogółu, niż sala tradycji, która jest dzisiaj, tak że liczymy na to, że przełoży się to na dostępność i na to, że mieszkańcy, kibice, dzieci będą mogły w szybki sposób poznać historię klubu, która jest bardzo bogata i często nawet nie wiemy o tym jak bardzo – mówi dyrektor MCSiR Krzysztof Łapsa. 

Planowane są także tzw. działania miękkie, tj. uroczyste otwarcie galerii, czy spotkanie z olimpijczykami ze Śląska – odwiecznymi rywalami “Szarotek”.  Wysokość  dofinansowania na realizację całego projektu wyniosła ponad 52 tys. euro. 

Trwa wymiana okien w Miejskiej Hali Lodowej

Trwa remont w Miejskiej Hali Lodowej

os 29.10.2020
Komentarze

Napisz komentarz

Komentarze muszą najpierw zostać zaakceptowane przez administratora. Redakcja nowytarg24.tv nie odpowiada za treść komentarzy internautów.

Zobacz również