Kamery live
prognoza pogody

Małopolskie konsultacje medyczne z chińskimi lekarzami

23 kwietnia 2020 17:18

Z inicjatywy Województwa Małopolskiego zorganizowana została specjalna telekonferencja z lekarzami i ekspertami z chińskiej prowincji Jiangsu – regionu partnerskiego Małopolski, gdzie nie występują już nowe zachorowania na COVID-19. Zebranie poświęcono metodom zwalczania koronawirusa. W wideokonferencji wzięli udział m.in. lekarze specjaliści z siedmiu małopolskich szpitali.

Małopolskie konsultacje medyczne z chińskimi lekarzami
 
Uczestnikami wideokonferencji byli medycy z Krakowskiego Szpitala Specjalistycznego im. Jana Pawła II, Szpitala Specjalistycznego im. J. Śniadeckiego w Nowym Sączu, Szpitala Specjalistycznego im. L. Rydygiera w Krakowie, Szpitala Wojewódzkiego im. św. Łukasza w Tarnowie, Szpitala Specjalistycznego im. J. Dietla w Krakowie, Szpitala Specjalistycznego im. dr. J. Babińskiego w Krakowie oraz Szpitala Miejskiego im. G. Narutowicza w Krakowie. Ze strony chińskiej w telekonferencji uczestniczyli przedstawiciele Publicznego Szpitala w Jiangsu, Komisji Zdrowia Jiangsu oraz Biura Współpracy Międzynarodowej Jiangsu.

Głównym celem telekonferencji była wymiana doświadczeń w kwestii walki z koronawirusem. Jak podkreśla jednak Dorota Sobczyk, zastępca dyrektora ds. lecznictwa Krakowskiego Szpitala Specjalistycznego im. Jana Pawła II, która moderowała dyskusję po stronie polskiej, w rozmowach dużo uwagi poświęcono także temu, jak należy zachowywać się i dbać o siebie po pandemii, by zabezpieczyć się przed jej nawrotem.

– W Polsce metody ograniczające rozprzestrzenianie się epidemii są już zaawansowane. Podczas telekonferencji strona chińska wielokrotnie podkreślała znaczenie zasad bezpieczeństwa, które u nas już obowiązują, czyli noszenia masek i odpowiedniej higieny rąk, więc te nowe nawyki będą musiały zostać z nami na dłużej – wyjaśnia Dorota Sobczyk.

Jednym z poruszonych tematów było również zastosowanie osocza ozdrowieńców w leczeniu osób chorych na COVID-19.

– Chińczycy nie mają z tym wielkiego doświadczenia, ponieważ to rozwiązanie pojawiło się stosunkowo niedawno, kiedy oni właściwie przestali mieć problem z epidemią. Podają jednak rzeczywiście ciekawe dane. Mówią, że dochodzi do przełomowej poprawy u osób w krytycznym stanie. Ale uczciwie zaznaczają przy tym, że nie są w stanie stwierdzić ze stuprocentową pewnością, że to tylko i wyłącznie zasługa podanego osocza, a nie kumulacja wszystkich pozostałych metod leczenia, które są u tych pacjentów stosowane – zaznacza Dorota Sobczyk.

Ogromne znaczenie tego rodzaju konsultacji medycznych w kontekście walki z epidemią podkreśla wicemarszałek Łukasz Smółka.

– Robimy co w naszej mocy, by jak najszybciej ograniczyć rozprzestrzenianie się koronawirusa. Z jednej strony do walki z epidemią zaangażowaliśmy już ogromne środki finansowe w ramach Małopolskiej Tarczy Antykryzysowej. Z drugiej – jesteśmy w stałym kontakcie z lekarzami i ekspertami, by sprawnie zbierać informacje i reagować na potrzeby tych, którzy znajdują się na pierwszej linii walki z chorobą. Konsultacje z chińskimi lekarzami i ekspertami to niezwykle istotne źródło informacji. Ich doświadczenia są bezcenne, ponieważ udało im się doprowadzić do sytuacji, w której w Prowincji nie występują już nowe zachorowania na COVID-19– wyjaśnia wicemarszałek.

Telekonferencja została zorganizowana z inicjatywy Województwa Małopolskiego, dzięki staraniom Zespołu Współpracy Międzynarodowej, przy współpracy z Departamentem Rodziny, Zdrowia i Spraw Społecznych.

źródło: UMWM/malopolska.pl

os 23.04.2020
Komentarze

Napisz komentarz

Komentarze muszą najpierw zostać zaakceptowane przez administratora. Redakcja nowytarg24.tv nie odpowiada za treść komentarzy internautów.

Zobacz również