Kamery live
prognoza pogody

Kontenery pod estakadą na SOR – do bezpiecznej segregacji pacjentów

9 kwietnia 2020 17:28
Wyciszenie Włącz dźwięk

NOWY TARG. Pod estakadą Podhalańskiego Szpitala stanęły dwa kontenery wypożyczone z krakowskiej firmy. Zgodnie z obowiązkiem narzuconym przez wojewodę, odbywać się tu będzie segregacja pacjentów, którzy trafiają na izbę przyjęć SOR. Za kilka dni przy Szpitalu stanie strażacki namiot.

 

 

– Biorąc pod uwagę sytuację epidemiczną i jej rozwój, działania podjęliśmy już dwa tygodnie temu, zwracając się do Wojewódzkiego Sztabu Antykryzysowego o wystawienie namiotu strażackiego, gdzie moglibyśmy prowadzić pretriage – mówi dr Bartosz Mrózek, ordynator SOR w Nowym Targu. – Ponieważ nie było wtedy zgody na takie postawienie namiotu, postaraliśmy się o wypożyczenie dwóch kontenerów, w których będzie dokonywana wstępna segregacja pacjentów, żeby jak najbardziej oddalić od SOR-u potencjalne źródło zakażenia. W tych kontenerach możemy zrobić pełny triage, pełną izolację pacjentów, w zależności od potrzeb.

Do tej pory segregacja pacjentów odbywała się na oddziale ratunkowym, podzielonym na część „brudną” i „czystą”. Rozporządzenie wojewody z 6. kwietnia nałożyło jednak na 38 małopolskich szpitali obowiązek bezpiecznej segregacji i separacji osób z objawami choroby COVID-19 od innych osób przebywających na izbach przyjęć lub SOR-ach, by zmniejszyć ryzyko zakażeń w szpitalach.

Do nowotarskiego SOR-u, niestety również trafiają pacjenci z ostrym zapaleniem płuc niewiadomego pochodzenia.

– Na pewno ta ilość przypadków ostatnio się zwiększyła – przyznaje szef SOR-u. – Głównym problemem nie jest to, że trafiają pacjenci „objawowi”, ale że trafiają „bezobjawowi”, którzy są zakażeni, i mogą zakażać osoby „z kontaktu” oraz personel medyczny. Dlatego zwracam się z wielką prośbą do pacjentów o niezatajanie jakiegokolwiek kontaktu z chorym oraz swoich objawów. My przyjmiemy wszystkich i pomożemy wszystkim, tylko w troszkę innych procedurach. W procedurach, które są bezpieczne dla nas jako medyków.   

W poświąteczny wtorek przy szpitalu ma stanąć strażacki namiot. Warunki do prowadzenia triage’u w kontenerach są jednak bardziej komfortowe. 

(asz)

Fot. pk, asz, biuro prasowe wojewody

 

 

Anna Szopińska 09.04.2020
Komentarze

Napisz komentarz

Komentarze muszą najpierw zostać zaakceptowane przez administratora. Redakcja nowytarg24.tv nie odpowiada za treść komentarzy internautów.

Zobacz również