Historia piaskiem malowana i koncert muzyki klezmerskiej w MCK
“Ślady na piasku. Pamięci tych, którzy żyli z nami” – pod tym tytułem w ostatnim dniu sierpnia odbyła się kolejna odsłona nowotarskich obchodów 80. Rocznicy Zagłady Żydowskich Mieszkańców Podhala. Dzień po oficjalnych uroczystościach, w Miejskim Centrum Kultury miały miejsce wydarzenia artystyczne, nawiązujące tematycznie do tragicznej rocznicy, dostarczając emocji i estetycznych wrażeń, które niewątpliwie pozostaną w pamięci na długo.
Organizacja środowych obchodów była możliwa dzięki udanej współpracy miasta i powiatu, Miejskiego i Powiatowego Centrum Kultury, Instytutu Pamięci Narodowej oraz Zespołu Regionalnego “Śwarni”. Pierwszym punktem programu było otwarcie plenerowej wystawy na temat akcji “Reinhardt” na nowotarskim rynku. Kolejne miały miejsce już w Miejskim Centrum Kultury. Wydarzenie poprowadził Marcin Kudasik, prezes stowarzyszenia Zespół Regionalny “Śwarni”:
– Marek Edelman powiedział: “Trzeba znać historię. Bo kiedy pozna się przeszłość, można zapobiec, żeby takie rzeczy się nie powtórzyły”. Musimy zrozumieć i na zawsze zapamiętać, że częścią historii tego miasta są i zawsze będą Żydzi – dawni mieszkańcy, obywatele Podhala i jego stolicy, miasta Nowego Targu. Ci którzy tu się urodzili, tutaj żyli, mieszkali, kształcili się, zakładali rodziny, pracowali, często piastując ważne dla społeczeństwa funkcje. Ludzie prześladowani i zamordowani tylko za to, że byli Żydami – mówił we wprowadzeniu Marcin Kudasik.
Niezwykle przejmującą historię żydowskich mieszkańców Nowego Targu “opowiedziała”, malując piaskiem artystka Magdalena Suszek Bąk – animatorka, malarka z doktoratem krakowskiej ASP, laureatka wielu nagród i wyróżnień, która sztuką animacji w piasku, ale też soli i świetle zajmuje się od 2013 roku.
Trudno o wybór bardziej odpowiedniej techniki dla przywołania świata, którego już nie ma i wskrzeszenia pamięci o tych, którzy kiedyś żyli wśród nas. Tworzone “na żywo”, ulotne, piaskowe malunki pojawiały się, przenikały, zacierały i znikały, ukazując kolejne karty straszliwej historii. Temu szczególnemu pokazowi animacji piaskiem – gdzie wzruszenie przeplatało się z autentycznym podziwem nad umiejętnościami i warsztatem malarskim artystki – towarzyszył program słowno-muzyczny. Wiersze żydowskich poetów zaprezentowali Wanda Szado – Kudasikowa, Renata Lipkowska, Zofia Pawlikowska, Sylwia Kwak i Marcin Kudasik, a za muzyczne opracowanie odpowiadał Szymon Kudasik.
Trzeba dodać, że Magdalena Suszek Bąk ma na swoim koncie występy przed szerokim gronem publiczności w różnych częściach świata – Polsce, Europie, Azji. Wystąpiła z pokazem animacji piaskiem m.in. dla królowej Bahrajnu, czy papieża Franciszka podczas Światowych Dni Młodzieży na krakowskich Błoniach, współpracowała także z Orkiestrą Centrum Sztuki Mościce, Filharmonią Karpacką w Rzeszowie, Muzeum Pałacu Królewskiego w Wilanowie, czy Telewizją Polską (koncert telewizyjny “Idźmy naprzód z nadzieją” z okazji Dnia Papieskiego).
Drugą częścią programu zaplanowanego w środowy wieczór w Miejskim Centrum Kultury w Nowym Targu był koncert muzyki klezmerskiej – Magda Brudzińska Klezmer Trio, w składzie: Magda Brudzińska (śpiew, altówka), Jacek Kopiec (akordeon) oraz Piotr Południak (kontrabas). Trio uznawane jest za jeden z najlepszych europejskich zespołów wykonujących wokalno-instrumentalną muzykę klezmerską. Prezentowana twórczość bazuje na tradycji – gdzie inspirację stanowią tradycyjne pieśni i melodie diaspory aszkenazyjskiej, muzyka romska i bałkańska – ale pozostawia też miejsce dla nowoczesności, włączając elementy jazzu, popu, czy muzyki klasycznej.
Komentarze