Kamery live
prognoza pogody

Historia piaskiem malowana i koncert muzyki klezmerskiej w MCK

2 września 2022 11:28
Wyciszenie Włącz dźwięk

“Ślady na piasku. Pamięci tych, którzy żyli z nami” – pod tym tytułem w ostatnim dniu sierpnia odbyła się kolejna odsłona nowotarskich obchodów 80. Rocznicy Zagłady Żydowskich Mieszkańców Podhala. Dzień po oficjalnych uroczystościach, w Miejskim Centrum Kultury miały miejsce wydarzenia artystyczne, nawiązujące tematycznie do tragicznej rocznicy, dostarczając emocji i estetycznych wrażeń, które niewątpliwie pozostaną  w pamięci na długo. 

 

Organizacja środowych obchodów była możliwa dzięki udanej współpracy miasta i powiatu, Miejskiego i Powiatowego Centrum Kultury, Instytutu Pamięci Narodowej oraz Zespołu Regionalnego “Śwarni”. Pierwszym punktem programu było otwarcie plenerowej wystawy na temat akcji “Reinhardt” na nowotarskim rynku. Kolejne miały miejsce już w Miejskim Centrum Kultury. Wydarzenie poprowadził Marcin Kudasik, prezes stowarzyszenia Zespół Regionalny “Śwarni”: 

– Marek Edelman powiedział: “Trzeba znać historię. Bo kiedy pozna się przeszłość, można zapobiec, żeby takie rzeczy się nie powtórzyły”. Musimy zrozumieć i na zawsze zapamiętać, że częścią historii tego miasta są i zawsze będą Żydzi – dawni mieszkańcy, obywatele Podhala i jego stolicy, miasta Nowego Targu. Ci którzy tu się urodzili, tutaj żyli, mieszkali, kształcili się, zakładali rodziny, pracowali, często piastując ważne dla społeczeństwa funkcje. Ludzie prześladowani i zamordowani tylko za to, że byli Żydami – mówił we wprowadzeniu Marcin Kudasik

Niezwykle przejmującą historię żydowskich mieszkańców Nowego Targu “opowiedziała”, malując piaskiem artystka Magdalena Suszek Bąk – animatorka, malarka z doktoratem krakowskiej ASP, laureatka wielu nagród i wyróżnień, która sztuką animacji w piasku, ale też soli i świetle zajmuje się od 2013 roku. 

Trudno o wybór bardziej odpowiedniej techniki dla przywołania świata, którego już nie ma i wskrzeszenia pamięci o tych, którzy kiedyś żyli wśród nas. Tworzone “na żywo”, ulotne, piaskowe malunki pojawiały się, przenikały, zacierały i znikały, ukazując kolejne karty straszliwej historii. Temu szczególnemu pokazowi animacji piaskiem – gdzie wzruszenie  przeplatało się z  autentycznym podziwem nad umiejętnościami i warsztatem malarskim artystki – towarzyszył program słowno-muzyczny. Wiersze żydowskich poetów zaprezentowali Wanda Szado – Kudasikowa, Renata Lipkowska, Zofia Pawlikowska, Sylwia Kwak i Marcin Kudasik, a za muzyczne opracowanie odpowiadał Szymon Kudasik. 

Trzeba dodać, że Magdalena Suszek Bąk ma na swoim koncie występy przed szerokim gronem publiczności w różnych częściach świata – Polsce, Europie, Azji. Wystąpiła z pokazem animacji piaskiem m.in. dla królowej Bahrajnu, czy papieża Franciszka podczas Światowych Dni Młodzieży na krakowskich Błoniach, współpracowała także z Orkiestrą Centrum Sztuki Mościce, Filharmonią Karpacką w Rzeszowie, Muzeum Pałacu Królewskiego w Wilanowie, czy Telewizją Polską (koncert telewizyjny “Idźmy naprzód z nadzieją” z okazji Dnia Papieskiego).

Drugą  częścią programu zaplanowanego w środowy wieczór w Miejskim Centrum Kultury w Nowym Targu był koncert muzyki klezmerskiej – Magda Brudzińska Klezmer Trio, w składzie: Magda Brudzińska (śpiew, altówka), Jacek Kopiec (akordeon) oraz Piotr Południak (kontrabas). Trio uznawane jest za jeden z najlepszych europejskich zespołów wykonujących wokalno-instrumentalną muzykę klezmerską. Prezentowana twórczość bazuje na tradycji – gdzie inspirację stanowią tradycyjne pieśni i melodie diaspory aszkenazyjskiej, muzyka romska i bałkańska – ale pozostawia też miejsce dla nowoczesności, włączając elementy jazzu, popu, czy muzyki klasycznej. 

 

os 02.09.2022
Komentarze

Napisz komentarz

Komentarze muszą najpierw zostać zaakceptowane przez administratora. Redakcja nowytarg24.tv nie odpowiada za treść komentarzy internautów.

Zobacz również