Kamery live
prognoza pogody

Aktion „Reinhardt” – mechanizm fabryki śmierci na 16 planszach

1 września 2022 16:45
Wyciszenie Włącz dźwięk

NOWY TARG. Akcja „Reinhardt” jest teraz synonimem mordu dokonanego w czasie okupacji na ponad 2 milionach żydowskich obywateli naszego państwa, w tym również Żydach przywożonych do Generalnej Guberni z różnych rejonów Europy. Tę okrutną odsłonę okupacyjnych lat pokazuje IPN-owska wystawa Aktion „Renhardt”, z udziałem miasta zainstalowana przy nowotarskim ratuszu.

Oddziałowe Biuro Edukacji Narodowej i Biuro Badań Historycznych IPN w Lublinie przygotowały tych 16 plansz ze wstrząsającymi, dokumentalnymi zdjęciami z myślą o upamiętnieniu ofiar zbrodniczej akcji.

– Jest to wystawa, która ma opowiedzieć historię tego ludobójstwa, ma pokazać cały mechanizm „fabryki śmierci”, którą dla zgładzenia żydowskich obywateli II Rzeczypospolitej wymyślili Niemcy – mówił przy otwarciu Michał Masłowski, naczelnik Oddziałowego Biura Edukacji Narodowej IPN w Krakowie.

Został też odczytany list prezesa IPN, Karola Nawrockiego, przypominający, jak rodziła się koncepcja „ostatecznego rozwiązania kwestii żydowskiej”, czyli metodycznego wymordowania europejskich Żydów:

(…) Wprawdzie Heydricha wkrótce dosięgła sprawiedliwość – zmarł w wyniku ran odniesionych w zamachu, który przeprowadził w Pradze czeski ruch oporu – lecz jego imię już na zawsze pozostało symbolem bezprecedensowego bestialstwa. Podobnie jak niemiecki obóz Auschwitz-Birkenau stał się dla świata symbolem Holocaustu.

Bełżec, Sobibór, Treblinka, Konzentrations Lager Lublin – to miejsca zagłady ogromnej części społeczności żydowskiej – m.in. z Małopolski, Podkarpacia, Kielecczyzny, Lubelszczyzny, Mazowsza. W brutalny sposób zostało zawłaszczone jej mienie.

Ze względu na dokumentalne i edukacyjne walory wystawy Aktion „Reinhardt” – IPN bardzo ja poleca uwadze zwłaszcza dyrektorów szkół i nauczycieli.

(asz)

    

   

 

Anna Szopińska 01.09.2022
Komentarze

Napisz komentarz

Komentarze muszą najpierw zostać zaakceptowane przez administratora. Redakcja nowytarg24.tv nie odpowiada za treść komentarzy internautów.

Zobacz również