Kamery live
prognoza pogody

Dziś w Nowym Targu – przesiewowe badania dla nauczycieli

Około 460 nauczycieli i pracowników szkół z terenu powiatu nowotarskiego zgłosiło się do dobrowolnych, przesiewowych badań, które zorganizowano dziś na terenie Szkoły Podstawowej nr 11 w Nowym Targu. Badaniami zostały objęte osoby mające styczność z dziećmi z klas 1-3 – czyli tych, które z początkiem przyszłego tygodnia wracają do stacjonarnego trybu nauczania. 

Dziś w Nowym Targu - przesiewowe badania dla nauczycieli

Pobieranie wymazów rozpoczęło się około godziny 10 rano i ma potrwać w sumie około 6 godzin. Wyniki badań będą znane po 72 godzinach, ich przebieg nadzoruje Państwowy Powiatowy Inspektorat Sanitarny w Nowym Targu, a są one realizowane przy udziale personelu dwóch karetek wymazowych z Krakowa. Średnio na godzinę wymazywanych jest około 80 osób. 

-Na tę chwilę jest to jednorazowa akcja, żebyśmy zorientowali się, jak wygląda sytuacja w powiecie nowotarskim jeśli chodzi o zachorowanie bezobjawowe. Jeżeli okaże się, że bardzo duży procent jest osób, które są chore, będziemy wtedy zastanawiać się, rekomendować, aby nauczycieli innych klas także wymazywać – mówi Jolanta Bakalarz, Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Nowym Targu.

460 nauczycieli, pracowników pedagogicznych i pracowników pomocniczych mających kontakt z dziećmi z klas 1-3 to około 40% ogółu tego personelu z terenu powiatu nowotarskiego. 

-W dzisiejszych wymazach biorą udział tylko i wyłącznie osoby, które nie mają żadnych objawów. Nie są wymazywani nauczyciele, którzy przechodzili tę chorobę, tzw. ozdrowieńcy, którzy mają określoną ilość przeciwciał i, zdaniem epidemiologów, są bezpieczni. Wiadomo, że środowiska szkolne to są takie środowiska, gdzie dochodzi do zakażeń. Ta akcja spowoduje, że zarówno nauczyciele, jak i dzieci razem z rodzicami powinni się czuć bezpiecznie – mówi dyrektor nowotarskiego Sanepidu. Dodaje, że na razie nie ma określonego terminu szczepienia nauczycieli. Wszystko jest zależne od tego, ile szczepionek trafi do Polski. 

Akcja została  zorganizowana w budynku Szkoły Podstawowej nr 11 w Nowym Targu, dzięki uprzejmości dyrektora placówki, Roberta Furcy, dzięki czemu osoby przybyłe na badania nie są zmuszone do oczekiwania w kolejce na mrozie. W wielu miejscach w Polsce takie badania przeprowadzane są w rozstawionych pod szpitalami namiotach. 

os 12.01.2021
Komentarze

Napisz komentarz

Komentarze muszą najpierw zostać zaakceptowane przez administratora. Redakcja nowytarg24.tv nie odpowiada za treść komentarzy internautów.

1 komentarz
Janina Jagieła 12:37 13.01.2021

Testy na przeciwciała miałyby sens

Zobacz również