Kamery live
prognoza pogody

Decyzją premiera – zamknięte granice, galerie handlowe, restauracje

13 marca 2020 21:19

Zamknięcie galerii handlowych, wszystkich restauracji, kawiarni, barów, pubów i kasyn oraz innych punktów rozrywkowych czy gastronomicznych – to nowe rozporządzenia premiera Mateusza Morawieckiego obowiązujące na terenie całego kraju. Polska zamyka także granice dla cudzoziemców, natomiast wracający do kraju obywatele Polski zostaną po przyjeździe skierowani na 14-dniową kwarantannę. Kolejny wprowadzony właśnie zakaz dotyczy zgromadzeń powyżej 50 osób. Dotyczą one instytucji publicznych, samorządowych, marszów i uroczystości religijnych. W Polsce wprowadzono stan zagrożenia epidemicznego. 

Decyzją premiera - zamknięte granice, galerie handlowe, restauracje

Podczas wieczornej konferencji prasowej premiera Mateusza Morawieckiego wydano następujące rozporządzenia:

zamknięcie granic dla cudzoziemców na razie na najbliższe 10 dni (z możliwością przedłużenia). Są odstępstwa od tej reguły np. w sytuacji, gdy cudzoziemiec pracuje w Polsce. Wówczas zostanie objęty 14-dniową kwarantanną podobnie, jak wracający z zagranicy Polacy. Utrzymane zostaną czartery, którymi Polacy będą mogli wrócić do kraju.

zamknięcie galerii handlowych – zwykłe sklepy i punkty usługowe nadal będą funkcjonowały bez zmian, a w galeriach będą mogły pozostać otwarte sklepy spożywcze, drogerie, pralnie i apteki

zakaz zgromadzeń powyżej 50 osób Dotyczą one instytucji publicznych, samorządowych, marszów i uroczystości religijnych, czyli mszy świętych. Oznacza to, że Msze św. będą mogły się odbyć, o ile będzie przebywało na nich maksymalnie 50 osób – wierni będą musieli być liczeni

zamknięcie wszystkich restauracji, kawiarni, barów, pubów, klubów, innych miejsc rozrywki czy punktów gastronomicznych – dotyczy najbliższych 14 dni z możliwością przedłużenia. Możliwe jest prowadzenie przez restauracje sprzedaży dań z dowozem do domu

Ruch samolotowy, kolejowy i autobusowy wewnątrz kraju pozostaje bez zmian, podobnie jak transport towarów na granicach.

Ministerstwo zdrowia przestawiło dzienny raport ws. koronawirusa w Polsce. Potwierdzono zakażenie u 68 osób, a jedna z nich zmarła. W szpitalach przebywa 521 osób z podejrzeniem zakażenia koronawirusem, a objętych kwarantanną jest 3151 kolejnych. Ponad 17 tysięcy Polaków jest objętych nadzorem epidemiologicznym.

11 marca Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) ogłosiła stan pandemii. W Polsce wprowadzony został dzisiaj stan zagrożenia epidemicznego zgodnie z ustawą o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi.

To oznacza, że w kolejnych rozporządzeniach minister zdrowia może wprowadzić np.:

  1. czasowe ograniczenie określonego sposobu przemieszczania się,
  2. czasowe ograniczenie lub zakaz obrotu i używania określonych przedmiotów lub produktów spożywczych,
  3. czasowe ograniczenie funkcjonowania określonych instytucji lub zakładów pracy,
  4. zakaz organizowania widowisk i innych zgromadzeń ludności,
  5. obowiązek wykonania określonych zabiegów sanitarnych, jeżeli wykonanie ich wiąże się z funkcjonowaniem określonych obiektów produkcyjnych, usługowych, handlowych lub innych obiektów,
  6. nakaz udostępnienia nieruchomości, lokali, terenów i dostarczenia środków transportu do działań przeciwepidemicznych przewidzianych planami przeciwepidemicznymi.

W art. 47 ustawy o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi mówi o tym, że pracownicy podmiotów leczniczych, osoby wykonujące zawody medyczne oraz osoby, z którymi podpisano umowy na wykonywanie świadczeń zdrowotnych, mogą być skierowani do pracy przy zwalczaniu epidemii. Do pracy przy zwalczaniu epidemii mogą być skierowane także inne osoby, jeżeli ich skierowanie jest uzasadnione aktualnymi potrzebami podmiotów kierujących zwalczaniem epidemii.

– Dzięki temu będziemy mogli, zgodnie z prawem, skierować personel medyczny do pracy w jednostkach, które są istotne do przeciwdziałania szerzeniu się epidemii – mówi prof. Łukasz Szumowski, minister zdrowia. 

Stan zagrożenia epidemicznego ogłasza i odwołuje minister zdrowia w porozumieniu z szefem MSWiA na wniosek Głównego Inspektora Sanitarnego.

źródło: Ministerstwo Zdrowia

 

 

os 13.03.2020
Komentarze

Napisz komentarz

Komentarze muszą najpierw zostać zaakceptowane przez administratora. Redakcja nowytarg24.tv nie odpowiada za treść komentarzy internautów.

Zobacz również