PILNE
Kamery live
prognoza pogody

63 zakażenia w naszym województwie. Niesubordynowani limanowianie

26 marca 2020 19:52

MAŁOPOLSKA. Aktualnie w Małopolsce zakażenie koronawirusem zostało potwierdzone u 63 osób. Policja wspiera służby sanitarne na granicach i apeluje do pozostających w kwarantannie o korzystanie z aplikacji. Przeprowadza też mnóstwo kontroli. Do złamania kwarantanny doszło w Limanowej.

63 zakażenia w naszym województwie. Niesubordynowani limanowianie

Badania laboratoryjne potwierdziły zakażenie koronawirusem SARS-CoV-2 u kolejnych czterech osób. Tym razem są to: starszy mieszkaniec Nowego Sącza, który będzie przebywał w izolacji domowej, dwaj mężczyźni w sile wieku z Krakowa (jeden z nich pozostanie w izolacji domowej, drugi aktualnie przebywa w Specjalistycznym Szpitalu im. S. Żeromskiego w Krakowie), a także mężczyzna w sile wieku z powiatu oświęcimskiego, który przebywa w Szpitalu Uniwersyteckim w Krakowie – informuje biuro prasowe wojewody.

Obostrzenia

W ostatnich dniach wprowadzono kolejne zasady bezpieczeństwa. Do 11. kwietnia br. włącznie nie będzie można się swobodnie przemieszczać poza celami bytowymi, zdrowotnymi, zawodowymi. Obostrzenie nie dotyczy więc:

– dojazdu do pracy

– wolontariatu

– załatwiania spraw niezbędnych do życia codziennego

Ważne! Pieszo przemieszczać się można jedynie w grupie do dwóch osób. Obostrzenie to nie dotyczy rodzin.

Środki publicznego transportu zbiorowego nadal działają. Jednak w autobusie, busie tylko połowa miejsc siedzących może być zajęta. W związku z tymi ograniczeniami nowotarska  policja już od wczoraj zwraca szczególną uwagę na komunikację zbiorową. Policjanci sprawdzają, czy ilość osób zgodnie z nowymi ograniczeniami nie przekracza połowy miejsc siedzących.

Nowe przepisy zakazują także wszelkich zgromadzeń, spotkań, imprez czy zebrań. Będzie można się jednak spotykać z najbliższymi.

Ograniczenia w przemieszczaniu nie dotyczą również osób, które chcą uczestniczyć w wydarzeniach o charakterze religijnym. Tutaj jednak wprowadzono kolejną ważną zasadę. W mszy lub innym obrzędzie religijnym nie będzie mogło uczestniczyć jednocześnie więcej niż 5 osób – wyłączając z tego osoby sprawujące posługę. Policja zachęca więc do uczestnictwa w wydarzeniach religijnych za pośrednictwem telewizji, radia czy Internetu.

Ograniczenia co do liczby osób nie dotyczą zakładów pracy. Należy jednak stosować w nich szczególnie ostre zalecenia Głównego Inspektora Sanitarnego w zakresie zachowania odległości pracowników, środków dezynfekcji.

Mimo wprowadzanych zmian, w mocy pozostają wszystkie dotychczasowe zakazy, czyli ograniczenie w działalności galerii handlowych, działalności gastronomicznej i rozrywkowej. Wciąż także działa obowiązkowa 14-dniowa kwarantanna dla powracających zza granicy.

Co dzień – więcej osób w kwarantannie

Apele o rozsądek najczęściej przynoszą pożądany skutek. Potwierdza to policyjna statystyka. W minioną sobotę policja skontrolowała 5800 osób na kwarantannie domowej w Małopolsce. W tym czasie ponad 260 osób było nieobecnych. W niedzielę na 7500 sprawdzanych ludzi, brakowało 60. W poniedziałek wśród 8500 nie było 45, dzień później wśród 10640 osób 68 nie było obecnych w miejscu izolacji. W środę skontrolowano 12 tys. osób, nie spotkano 60.

Różne są powody nieobecności, większość kontrolowanych była pod innym adresem niż wskazany w karcie lokalizacji. Policji pomagają żołnierze 6. Brygady Desantowo-Szturmowej i Żandarmerii Wojskowej oraz 11. Małopolskiej Brygady Obrony Terytorialnej.

Niezwykle pomocna przy ustalaniu pobytu osób objętych izolacją jest aplikacja „Kwarantanna domowa”, dostępna na wszystkie urządzenia w systemie Android i IOS.

 

Dotychczas na swoich telefonach zainstalowało ją około dwóch tys. osób. Wiemy, że nie wszystkim odpowiada codzienna kontrola przez policjantów w miejscu zamieszkania, stąd gorąca prośba o zastosowanie łatwej w dostępności i obsłudze aplikacji – zwraca się z prośbą do wszystkich, których to dotyczy, młodszy inspektor Sebastian Gleń, rzecznik Komendy Wojewódzkiej Policji w Krakowie.

W Limanowej – złamanie kwarantanny

Niestety nie wszyscy rozumieją powagę sytuacji. W powiecie limanowskim odnotowano dwa poważne naruszenia dyscypliny. Pochodzący z Limanowej mężczyzna na kwarantannie wraz z pięcioma innymi ludźmi, w sąsiedniej miejscowości pracował przy budowie swojego domu. Nieodpowiedzialnie zachował się też pensjonariusz DPS-u, który wyszedł ze szpitala w Limanowej. Mężczyzna był na oddziale w chwili dializowania kobiety, u której stwierdzono zakażenie koronawirusem. 52-latka zatrzymano chwilę później w Rupniowie.

Bywa, że policja pomaga odizolowanym mieszkańcom. Jedna ze sprawdzanych osób potrzebowała jedzenia i picia. Nie mając bliskich i znajomych, czekała na dostawę przewidzianą na kolejny dzień. Policjanci kupili mężczyźnie najpotrzebniejsze produkty w pobliskim sklepie. Następnie w bezpieczny sposób przekazali żywność, pozostawiając ją przy drzwiach mieszkania. – To dla mnie wspaniała postawa i bezcenna pomoc w czasie kwarantanny – napisał obdarowany, dziękując policji za okazaną pomoc.

Niestosujący się do przepisów kwarantanny muszą liczyć się z poważnymi konsekwencjami. O wszystkich ujawnianych przypadkach poinformujemy służby sanitarne. Wobec sprawców rażących naruszeń policjanci skierują wnioski o ukaranie do sądu – przypomina i ostrzega insp. Gleń.

opr. asz

Fot. KWP Kraków

 

 

 

Anna Szopińska 26.03.2020
Komentarze

Napisz komentarz

Komentarze muszą najpierw zostać zaakceptowane przez administratora. Redakcja nowytarg24.tv nie odpowiada za treść komentarzy internautów.

Zobacz również