Kamery live
prognoza pogody

200 zakażeń w Małopolsce. Działalność oddziału wewnętrznego szpitala w Limanowej – zawieszona

1 kwietnia 2020 13:40

MAŁOPOLSKA. Jak informuje biuro prasowe wojewody – badania laboratoryjne potwierdziły zakażenie koronawirusem SARS-CoV-2 u kolejnych osób i od początku epidemii jest to już w naszym województwie grupa 200-osobowa. Dominują wśród nich mieszkańcy Krakowa oraz powiatów wielickiego i krakowskiego. Najwięcej przypadków odnotowuje się w przedziale wiekowym 40 – 60 lat.

 

200 zakażeń w Małopolsce. Działalność oddziału wewnętrznego szpitala w Limanowej – zawieszona

Jeden z najnowszych potwierdzonych przypadków to jednak młody mężczyzna z powiatu wielickiego, co kolejny raz dowodzi, że zagrożenie dotyczy wszystkich generacji. Aktualnie 3 osoby są hospitalizowane, a 5 przebywa w izolacji.

Szpital powiatowy im. Miłosierdzia Bożego w Limanowej nie jest placówką zakaźną, jednak w nocą z 30. na 31. marca, na jego oddziale wewnętrznym, zmarła 87-letnia mieszkanka powiatu limanowskiego zakażona koronawirusem – po udarze mózgu, obciążona wieloma chorobami współistniejącymi. Jej zgon na razie nie został uwzględniony w oficjalnych raportach ministerstwa zdrowia.  

Na stronie internetowej limanowskiej placówki pojawił się przejmujący komunikat:

Działalność Oddziału Wewnętrznego jest w chwili obecnej nadal zawieszona. Pacjenci oraz personel Szpitala zostali poddani ponownie testom. U dwojga pacjentów stwierdzono pozytywny wynik badania (zarażenie); osoby te zostaną w najbliższym czasie przekazane do leczenia w Szpitalu Uniwersyteckim w Krakowie. Pozostali pacjenci oddziału (z negatywnymi wynikami) pozostaną na oddziale. Szpital nie będzie natomiast przyjmował na ten oddział nowych pacjentów. Są to działania podejmowane zgodnie z procedurami przyjętymi przez Głównego Inspektora Sanitarnego i zmierzają do potwierdzenia, że Szpital może dalej funkcjonować.

 Szpital Powiatowy w Limanowej nie jest placówką, w której leczeni są pacjenci,
u których stwierdzono zarażenie koronawirusem. Takie osoby są leczone na oddziałach zakaźnych oraz w  specjalnie utworzonych szpitalach jednoimiennych (zajmujących się wyłącznie osobami, u których stwierdzono zarażenie). Zadaniem limanowskiego szpitala jak i innych placówek, które nie zostały wskazane do leczenie osób zarażonych jest zapewnienie bezpieczeństwa medycznego dla osób cierpiących na inne choroby niż zarażenie koronawirusem.

Nie możemy dopuścić do sytuacji, w której działalność Szpitala zostanie całkowicie zawieszona z uwagi na ujawnione pojedyncze przypadki zarażeń koronawirusem. Gdzie bowiem wtedy trafialiby pacjenci z terenu Powiatu Limanowskiego, którzy wymagają hospitalizacji z innych przyczyn (zapalenie wyrostka, poród, złamanie nogi, itd., itd.).? Ci pacjenci są równie ważni, bo w wielu przypadkach chodzi również nie tylko o ich zdrowie, lecz także i o życie.

Dlatego w przypadku pierwszej pacjentki u której stwierdzono zarażenie niezwłocznie po potwierdzeniu koronawirusa została ono przekazana do Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie jako szpitala jednoimiennego (przeznaczonego wyłącznie dla pacjentów z koronawirusem). Co do osób, które miały kontakt z pacjentką Szpital postępował zgodnie z procedurami, do stosowania których został zobowiązany przez Głównego Inspektora Sanitarnego. Spośród przebywających w Oddziale 23 pacjentów wypisano 14, po uzgodnieniu z Sanepidem. Od tego momentu to Sanepid prowadzi już wobec tych osób dalsze działania, w tym decyduje o tym, w którym miejscu mają oni przebywać.

 Zwracamy się z apelem do wszystkich mieszkańców – nie lekceważmy zagrożenia koronawirusem. Jeśli Państwo myślicie, że to Was nie dotyczy, że to sprawa Szpitala, służb, generalnie innych, nie Was, to jesteście w błędzie. Każdy, powtarzamy każdy, może się zarazić i co więcej może to zarażenie przenosić dalej, nawet o tym nie wiedząc. To dlatego zostały wprowadzone ograniczenia w życiu społecznym. Nie ma łatwych rozwiązań, choć wielu tzw. „internetowych mędrców” ujawnia je codziennie w swoich postach, uważając, że oni wszystko wiedzą najlepiej. Frustrację można zrozumieć, ale nie należy dopuścić, żeby zaczęła dominować w życiu społecznym.

Pamiętajmy – podmiotem który koordynuje działania wszystkich służb na terenie Powiatu, od gmin, poprzez Szpital i Starostwo Powiatowe jest Inspekcja Sanitarna (Sanepid). Każdy z nas, jako obywatel, każda firma i każda instytucja ma obowiązek dostosować się do decyzji wydawanych przez tą instytucją. Najkrócej rzecz ujmując – w czasie epidemii wszystkim z czym ona się wiąże rządzi Sanepid. Dlatego jeżeli chcemy się dowiedzieć co robić, bo w rodzinie, w sąsiedztwie są chorzy i nie wiemy jak się zachować, kontaktujemy się z Sanepidem. W ten sposób pomagając sobie pomagamy też lekarzom i pielęgniarkom, bo jeśli oni zostaną pacjentami to kto się zajmie nami (przecież koronawirus to nie jedyna choroba która może się przytrafić nam i naszym bliskim).

Dbajmy o siebie, uważajmy i przede wszystkim ograniczmy kontakty. Widzimy, że każdego dnia wzrasta liczba osób zarażonych i zmarłych. Miejmy świadomość, że to na każdym z nas ciąży odpowiedzialność – nie na lekarzach, nie na Szpitalu, nie na wójcie czy staroście. Na Tobie!!!. I Tobie i Tobie.

Warto zadbać o nasze życie – mamy je tylko jedno.

Fot. strona internetowa Szpitala Powiatowego w Limanowej

(asz)

 

 

 

 

Anna Szopińska 01.04.2020
Komentarze

Napisz komentarz

Komentarze muszą najpierw zostać zaakceptowane przez administratora. Redakcja nowytarg24.tv nie odpowiada za treść komentarzy internautów.

Zobacz również