Kamery live
prognoza pogody

Złota Ciupaga na 50. MFFZG – ogromny sukces zespołu Młode Podhale z Nowego Targu!

26 sierpnia 2018 09:47

Działający przy Podhalańskiej Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej w Nowym Targu, Uczelniany Zespół Regionalny “Młode Podhale” zdobył Złotą Ciupagę w kategorii zespołów prezentujących folklor w formie autentycznej na 50. Międzynarodowym Festiwalu Folkloru Ziem Górskich. Sukces w prestiżowym konkursie jubileuszowej edycji festiwalu, zespół zapewnił sobie dzięki prezentacji dawnych zwyczajów i obrzędów zielonoświątkowych na Podhalu. Dla nas to jakaś bajka, to co się dzieje – mówi  kierownik zespołu, Paulina Peciak.

Złota Ciupaga na 50. MFFZG - ogromny sukces zespołu Młode Podhale z Nowego Targu!
Zespół na festiwalowej scenie wystąpił 21. sierpnia 2018 r. w kategorii I: tradycyjnej, prezentując program pt. „Zielone Świątki”, w którym przedstawione zostały wiosenne zwyczaje i obrzędy związane z obchodami święta Zesłania Ducha Świętego. Jury – argumentując przyznanie nagrody – podkreślało, że zespół wykonał je bezbłędnie.
 
-Jak wrażenia? Ciężko to określić bo jeszcze to do nas nie do końca dociera. Dla nas to jakaś bajka, to co się dzieje – mówi Paulina Peciak – obok Daniela Szewczyka, jeden z kierowników zespołu –  Już po Festiwalu Folkloru Górali Polskich w Żywcu, gdzie dostaliśmy Złote Żywieckie Serce i jednocześnie kwalifikację na 50. MFFZG wiedzieliśmy, że nasz program się podoba i ma dużo wartości etnograficznych i artystycznych. Festiwal w Zakopanem to jednak bardzo duże wyzwanie, międzynarodowe jury i ta scena budzą respekt. To nasz drugi udział w MFFZG, ale pierwszy w konkursie. W 2011 roku byliśmy gospodarzami tego festiwalu. Jeżeli chodzi o kwalifikację to, jak to się mówi: do trzech razy sztuka. Byliśmy trzy razy w Żywcu i za trzecim razem dostaliśmy się do Zakopanego.
 
 
Opis zwycięskiego, zaprezentowanego przez zespół podczas 50. MFFZG programu znajdziemy na stronie uczelni:

Pierwsza scena rozpoczyna się od wyjścia z uroczystej sumy w kościele, po której mężczyźni wybierają się na pola i łąki, by pokropić je wodą święconą i uchronić plony od złego deszczu, wiatru i mrozów. W drugiej odsłonie akcja przenosi się na polanę, gdzie dzień wcześniej kawalerzy złożyli watrę z suchych gałęzi i drzewa. Zgodnie z wierzeniami watrę rozpalano z wielką dbałością, gdyż ogień z niej pochodzący miał moc oczyszczającą i życiodajną. Następnie od watry chłopcy odpalają tzw. puski – sakiewki z młodej kory drzewa wypełnione żywicą. Z zapalonymi puskami biegną na polne drogi i wierchy, aby oświecić ogniem zieleniejące się zagony i odpędzić złe moce i żywioły. Później na polanę schodzą się gaździny z dziewczętami, zaczyna się wspólna zabawa okraszana góralską muzyką, zalotnym tańcem solowym i wspólnym śpiewem. Zabawy przy ogniu często trwały do białego rana. Tym razem jednak spotkanie przy watrze rozpędza grzmot i burza. Biesiadnicy uciekają do wsi z wyjątkiem jednego gazdy. On zadba o to, aby zgasić ogień i zebrać popiół.

Prestiżowa nagroda jest cenna tym bardziej, że właśnie w tym roku festiwal obchodził swoje “Złote Gody”, a jego jubileusz zbiegł się jednocześnie z 100. Rocznicą Odzyskania Niepodległości. Międzynarodowy Festiwal Folkloru Ziem Górskich cieszy się ogromnym uznaniem i prestiżem w kraju i na świecie. Honorowy patronat nad festiwalem objął prezydent Andrzej Duda wraz z żoną, Agatą Kornhauser-Dudą. 

Pozostałymi laureatami festiwalu i zdobywcami Złotych Ciupag zostały zespoły: “Mazantini” z Ciudad Real w Hiszpanii (w kategorii zespołów prezentujących folklor w formie artystycznie opracowanej) oraz Anatolian Folklor Foundation ze stolicy Turcji (w kategorii zespołów stylizowanych).

/os

fot. PPWSZ w Nowym Targu, Młode Podhale/Facebook oraz arch. nowytarg24.tv 

źródło:  www.ppwsz.edu.pl/

os 26.08.2018
Komentarze

Napisz komentarz

Komentarze muszą najpierw zostać zaakceptowane przez administratora. Redakcja nowytarg24.tv nie odpowiada za treść komentarzy internautów.

Zobacz również