PILNE

Zespół “Góralsko Brać” świętował 5. urodziny

Choć obchodzi dopiero pięciolecie istnienia, jest o nim głośno w całej Polsce. Zespół regionalny “Góralsko Brać” świętował urodziny w Gminnym Ośrodku Kultury w Łopusznej. Były podziękowania, prezenty i życzenia na przyszłość, a wśród gości jubileuszu znaleźli się nie tylko przedstawiciele lokalnych władz, ale także burmistrz Tarnogrodu – miejsca, w którym zespół Mateusz Buły przed miesiącem zdobył nagrodę Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego podczas 36. Ogólnopolskiego Sejmiku Teatrów Wsi Polskiej za spektakl “Syćko się wraco”. 

Zespół

Podczas jubileuszowego wieczoru nie brakło potężnej dawki góralskiego tańca, śpiewu i muzyki. Krótko przypomniano historię zespołu oraz najważniejsze osiągnięcia. Zanim na scenę pospieszyły delegacje z życzeniami i prezentami, zespół zaprezentował słynny, wielokrotnie nagradzany spektakl “Syćko się wraco”. -Cobyście nie mówili, żeście nie widzieli – brzmiała zapowiedź. 

Przypadające na 2019 rok pięciolecie działalności zespołu – który aktualnie skupia 80 członków w wieku od 18 do około 40 lat, pochodzących łącznie z 19 okolicznych wsi i z Nowego Targu – zbiegło się w czasie z największym sukcesem, jaki do tej pory udało się osiągnąć, właśnie dzięki tej sztuce. Spektakl “Syćko się wraco” miał swoją premierę w lutym i był ciepło przyjęty przez łopuszniańską publiczność. Potem szturmem zdobywał kolejne sceny i przeglądy teatralne, otrzymując nominacje do konkursów coraz wyższych szczebli.

I miejsce na 7. Małopolskim Spotkaniu Teatrów Amatorskich w Jabłonce w marcu br. to rekomendacja do udziału w 34. Międzywojewódzkim Sejmiku Wiejskich Zespołów Teatralnych w Bukowinie Tatrzańskiej w lipcu br. Występ w bukowiańskim Domu Ludowym to nominacja do 36. Ogólnopolskiego Sejmiku Teatrów Wsi Polskiej w Tarnogrodzie, a dzięki otrzymanej tam w październiku nagrodzie Ministra Kultury za wybitne dokonania artystyczne, “Góralsko Brać” miała okazję wystąpić na deskach Teatru Polskiego w Warszawie, w ramach VI Festiwalu Teatrów Wiejskich ZWYKI. 

-To najlepszy spektakl ludowy, jaki został w tym roku zrealizowany w Polsce. Jak to mówi dziś młodzież, rozwaliliście system zarówno w Tarnogrodzie, jak i w Warszawie – mówił, składając życzenia, burmistrz Tarnogrodu, Paweł Dec.

-Dziękuję wam, że wam się chce, że znajdujecie czas na to, aby się spotykać – mówił, wręczając prezent wójt gminy Nowy Targ Jan Smarduch.

Życzenia składały liczne delegacje zaproszonych na jubileusz zespołów regionalnych z całej okolicy. Symboliczne upominki i podziękowania składał też sam zespół – trafiły one na ręce tych osób, które na co dzień wspierają jego działalność: sołtysa Łopusznej, dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury, szefa remizy OSP, gdzie odbywają się próby. Szczególne podziękowania skierowano na ręce “ciotki Gosi” – osoby która jako pierwsza zachęciła do tego, by zespół wyszedł z sali prób i pokazał się światu. 

Materiał filmowy z wydarzenia – w najnowszym wydaniu programu “Na skrzyżowaniu sztuk” – już w środę. Zapraszamy!

/os

os 01.12.2019
Komentarze

Napisz komentarz

Komentarze muszą najpierw zostać zaakceptowane przez administratora. Redakcja nowytarg24.tv nie odpowiada za treść komentarzy internautów.

2 komentarze
Pucola Stanisław 16:08 03.12.2019

Przepiykne zdjyncia, skoda ze nie znom nikogo downo syckich Łopusnianow znol zek pozdrawiam

JR 10:21 01.12.2019

Gratulujemy !

Zobacz również