Kamery live
prognoza pogody

“Zagrojcie dudzicki …”

14 lipca 2020 11:15

Powiatowe Centrum Kultury w Nowy Targu od maja realizuje projekt  “Zagrojcie dudzicki …” dofinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury w ramach PROGRAMU “Kultura ludowa i tradycyjna”. W ramach projektu odbywają się zajęcia, podczas których uczestnicy uczą się budować dudy podhalańskie zwane również po prostu: kozą.

-Celem projektu jest przede wszystkim ożywienie i popularyzacja zanikającej już dziedziny rękodzieła ludowego, jaką jest wykonywanie tradycyjnych podhalańskich instrumentów pasterskich. Obecnie kilka osób na Podhalu zajmuje się wykonywaniem instrumentów pasterskich a wiele z tych instrumentów można zobaczyć jedynie w muzeum. Przywracając archaiczne instrumenty sięgamy do rodowodu góralskiej – pasterskiej kultury – tłumaczy Tadeusz Watycha, dyrektor Powiatowego Centrum Kultury i koordynator projektu.

Projekt ma za zadanie chronić, przywracać i promować unikatowe dziedzictwo kulturowe regionu. Uczestnicy zajęć oprócz nauki budowy instrumentów będą mogli nauczyć się od Mistrza podstaw gry na tych instrumentach.

Promocją efektów realizacji zadania będzie wystawa zorganizowana na zakończenie zajęć oraz film dokumentujący całość  projektu.

Zajęcia prowadzi Andrzej Budz – budowniczy instrumentów pasterskich, muzykant góralski, lutnik, przewodnik tatrzański. Instruktor tańca, śpiewu i muzyki góralskiej w zespołach w Nowym Targu, Dębnie Podhalańskim, Maniowach, Kluszkowcach. Laureat wielu festiwali i konkursów muzyki ludowej w kategorii instrumentów pasterskich: w roku 2017 Laureat Złotej Baszty na Ogólnopolskim Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu nad Wisłą, 2016 zwycięzca Konkursu Muzyk Podhalańskich im. Tomasza Skupnia w Nowym Targu, 2018 pierwsze miejsce podczas 46. Festiwalu Górali Polskich w Żywcu, 2018 pierwsze miejsce na Sabałowych Bajaniach w Bukowinie Tatrzańskiej, zdobywca Złotego Serca Żywieckiego w kategorii solistów multiinstrumentalistów w roku 2019.

mat. nadesłane

os 14.07.2020
Komentarze

Napisz komentarz

Komentarze muszą najpierw zostać zaakceptowane przez administratora. Redakcja nowytarg24.tv nie odpowiada za treść komentarzy internautów.

Zobacz również