Kamery live
prognoza pogody

XV Podhalański Festiwal Orkiestr Dętych (duża galeria)

14 maja 2023 23:38

Tym razem nie w plenerze, a w murach Państwowej Szkoły Muzycznej I i II stopnia im. Fryderyka Chopina w Nowym Targu, odbyła się kolejna, 15. już edycja Podhalańskiego Przeglądu Orkiestr Dętych. W Festiwalu wzięło udział 11 Orkiestr Dętych oraz jeden Big-Band. Pierwsze miejsce przyznano w tym roku Orkiestrze Dętej pod dyrekcją Henryka Kałafuta z Łapsz Niżnych. Zachęcamy do obejrzenia szerokiej fotorelacji Pawła Kosa z tego wydarzenia. 

XV Podhalański Festiwal Orkiestr Dętych (duża galeria)

Festiwal oficjalnie otworzyli przedstawiciele organizatorów: Burmistrz Miasta Nowego Targu Grzegorz Watycha oraz wicestarosta Powiatu Nowotarskiego Bogusław Waksmundzki. Statuetki XV Podhalańskiego Festiwalu Orkiestr Dętych wręczył obu panom Dyrektor Powiatowego Centrum Kultury w Nowym Targu.

Wśród licznie zgromadzonej publiczności znaleźli się przedstawiciele rad powiatowych, gminnych i miejskich z wiceprzewodniczącym Rady Miasta Nowego Targu Janem Łapsą na czele.

W jury festiwalu zasiedli: ppłk Leszek Mieczkowski – dyrygent Orkiestry Reprezentacyjnej Straży Granicznej w Nowym Sączu oraz Sądeckiej Orkiestry Kameralnej. Dokonał wielu prapremier światowych dzieł muzycznych polskich kompozytorów muzyki współczesnej. Współpracując z szerokim ruchem muzycznym na terenie Sądecczyzny z zaangażowaniem włącza się w działalność pedagogiczno – muzyczną. Wykładowca Ogólnopolskiego Studium dla Kapelmistrzów i Tamburmajorów Orkiestr Dętych; dr Waldemar Groń – doktor sztuk muzycznych w dyscyplinie artystycznej – dyrygentura. Absolwent dyrygentury symfoniczno – operowej Krakowskiej Akademii Muzycznej. Współpracuje z orkiestrami symfonicznymi, kameralnymi operowymi oraz dętymi. Prowadzi ożywioną działalność koncertową i pedagogiczną; Ewa Banaś – Specjalista ds. animacji i muzyki w Małopolskim Centrum Kultury SOKÓŁ w Nowym Sączu

Jury, po wysłuchaniu występów 11 Orkiestr Dętych oraz 1 Big- Bandu przyznała następujące miejsca i nagrody:

I miejsce Orkiestra Dęta z Łapsz Niżnych – nagroda pieniężna 2500 zł

II miejsce Orkiestra Dęta OSP z Ochotnicy Dolnej – nagroda pieniężna 1800 zł

III miejsce Orkiestra Dęta OSP w Czarnym Dunajcu – nagroda pieniężna 1500 zł

Równorzędne wyróżnienia i nagrody pieniężne w wysokości 600 zł otrzymują: Orkiestra Dęta OSP w Jabłonce, Orkiestra Dęta w Podwilku, Młodzieżowa Orkiestra Dęta przy OSP w Lipnicy Małej, Orkiestra Dęta Gronków, Orkiestra Dęta z Łapsz Wyżnych, Miejska Orkiestra Dęta z Nowego Targu, Orkiestra Dziecięco – Młodzieżowa im. Dziekana Franciszka Mosa z Nowej Białej.

Nagrodę Specjalną w kategorii Bib-Band otrzymał Big-Band Państwowej Szkoły Muzycznej I i II Stopnia imieniem Fryderyka Chopina z Nowego Targu.

Podziękowania za prezentację artystyczną otrzymała Orkiestra Dęta OSP w Tęgoborzy, która występowała poza konkursem.

Organizatorami XV Festiwalu Orkiestr Dętych byli: Starostwo Powiatu Nowotarskiego, Urząd Miasta Nowy Targ, Powiatowe Centrum Kultury w Nowym Targu, Państwowa Szkoła Muzyczna I i II st. im. Fr. Chopina w Nowym Targu, Małopolskie Centrum Kultury „Sokół” Instytucja Kultury Województwa Małopolskiego.

Organizatorzy składają podziękowania wszystkim członkom orkiestr biorącym udział w XV Festiwalu Orkiestr Dętych, specjalne podziękowania kierując w stronę kapelmistrzów i dyrygentów Big Bandu oraz Orkiestr Dętych: Marty Łapczyńskiej – Big-Band oraz Państwowa Szkoła Muzyczna I i II st. Im. Fr. Chopina w Nowym Targu, Henryka Kałafuta – Łapsze Niżne, Piotra Matusiewicza – Ochotnica Dolna, Piotra Bednarczyka – Czarny Dunajec, Szymona Bobrowskiego – Jabłonka, Marcina Musiaka – Podwilk, Lipnica Mała, Miejska Orkiestra Dęta Nowy Targ, Wojciecha Kwiatka – Gronków, Józefa Gryglaka– Łapsze Wyżne, Emila Cerwasa – Nowa Biała, Romana Gwoździa – Tęgoborze.

Big-Band Państwowej Szkoły Muzycznej I i II Stopnia imieniem Fryderyka Chopina z Nowego Targu. Big-Band działa od roku 2000. Twórczynią i Dyrygentką Big-Bandu jest Pani Marta Łapczyńska, dyrektor Państwowej Szkoły Muzycznej I i II Stopnia imieniem Fryderyka Chopina z Nowego Targu. Zespół prowadzi ożywioną działalność koncertową w środowisku lokalnym. Big-Band zdobywał w przeszłości wiele nagród i wyróżnień z których najważniejszymi są: Udział w Zakopiańskiej Wiośnie Jazzowej w 2004 roku, II nagroda na Powiatowym Przeglądzie Orkiestr Dętych w roku 2011, I nagroda na 34 Małopolskim Festiwalu orkiestr Dętych „Echo Trombity”, II nagrody na 35, 36. Festiwalu „ Echo Trombity w Nowym Sączu”, I nagroda na 4 Festiwalu Big-Bandów i Orkiestr Rozrywkowych w roku 2014 , I nagroda na 37 i 38 Małopolskim Festiwalu Orkiestr Dętych „Echo Trombity” w Nowym Sączu. 

Orkiestra Dęta OSP z Ochotnicy Dolnej powstała w roku 1985. Od samego początku istnienia włącza się w życie gminy zapewniając oprawę muzyczna uroczystością parafialnym i gminnym. Poza występami w swojej gminie orkiestra występuje w wielu miasta naszego kraju jak również poza granicami. Od 1987 orkiestra znajduje się w czołówce małopolskich Orkiestr Dętych. Ważnym wydarzeniem dla Orkiestry było wzięcie udziału w Międzynarodowym Festiwalu Folklorystycznym „Balkan Folk Fest 2012” w Bułgarii. Orkiestra wielokrotnie koncertowała na Słowacji w ramach współpracy transgranicznej. Ponadto wzięła udział w Jubileuszu 250- lecia Parafii pw. Matki Boskiej Częstochowskiej w Łopatyniu na Ukrainie. Orkiestra brała udział w ustanawianiu rekordu Guinessa w ilości muzyków odgrywających Hejnał Mariacki podczas imprezy „Hejnał na 1000 tromb i więcej w Krakowie. Uczestniczyła w Koncercie Jubileuszowym Warszawa 2000 i otrzymała dyplom od Prezesa Zarządu Głównego OSP RP Waldemara Pawlaka za przygotowanie programu i udział w tym koncercie. Orkiestra wzięła udział Międzywojewódzkim Przeglądzie Orkiestr Dętych w Wadowicach zajmując 4. miejsce oraz zdobyła nagrodę Zarządu Wojewódzkiego Związku OSP w Bielsku – Białej. Ponad to wzięła udział w 14 Regionalnym Przeglądzie Orkiestr Dętych w Sandomierzu gdzie zdobyła wyróżnienie i została laureatką Nagrody Burmistrza Miasta Sandomierz. Uczestniczyła w Centralnych Dożynkach na Jasnej Górze. Od 2000 roku uczestniczy w Koncercie Strażacy Ojcu Świętemu Janowi Pawłowi II w Hołdzie na Wadowickim Rynku. Koncertowała również w Poznaniu, Wejherowie, Murowanej Goślinie. Orkiestra w swym dorobku artystycznym posiada trzy płyty „ Na polanie”, Góralska Przygoda” , oraz płytę z kolędami i pastorałkami „ Przylecieli Anieli”. Orkiestrą OSP z Ochotnicy Dolnej Dyryguje Pan Piotr Matusiewicz. 

Orkiestra Dęta Ochotniczej Straży Pożarnej w Czarnym Dunajcu  powstała w 1927 roku. Jej pierwszy występ miał miejsce w 1931 roku. Na przestrzeni lat działalności orkiestra z Czarnego Dunajca brała udział w przeglądach orkiestr dętych na których zdobywał wysokie miejsca. Orkiestra może pochwalić się I miejscem na III Podhalańskim Festiwalu Orkiestr Dętych czy 2 miejscem na Festiwalu Orkiestr Dętych Echo Trombity w Nowym Sączu. Na co dzień orkiestra występuje na wszelkich uroczystościach strażackich, kościelnych i świeckich organizowanych w gminie Czarny Dunajec oraz całej Polsce. Od roku 2014 kapelmistrzem Orkiestr Dętej OSP w Czarnym Dunajcu jest Piotr Bednarczyk. 

Orkiestra dęta w Łapszach Wyżnych założona została przez mieszkańców wsi przy pomocy księdza Malinaja, pochodzącego z rodziny Faltynów a wykształconego na Węgrzech. Instytucją patronującą Orkiestry Dętej z Łapsz Wyżnych jest Parafia św. Piotra i Pawła w Łapszach Wyżnych. Orkiestra powstała w roku 1882 dzięki inicjatywie Walentego i Marii Malinaj oraz ksiedza dziekana Jana Palenciara. Ksiądz Malinaj nauczył członków orkiestry nut i był pierwszym kapelmistrzem do roku 1890. W 1890 roku kapelmistrzostwo przejmuje Tomasz Gryglak (pseudonim Księzok) i kieruje orkiestrą do roku 1930. Po nim kapelmistrzem zostaje jego syn Gerwazy Gryglak i jest kapelmistrzem do roku 1970. Od 1970 do 1990 roku kapelmistrzem jest Dominik Gryglak. Po Dominiku Gryglaku kapelmistrzostwo obejmuje Mieczysław Sołtys, który pełnił te funkcję do 2007 roku. W długoletniej historii orkiestry obecny kapelmistrz Józef Gryglak jest 7 kapelmistrzem orkiestry z Łapsz Wyżnych. W roku ubiegłym świętowała 140- lecie, które hucznie obchodziła w swojej miejscowości. Na przestrzeni wielu lat działalności orkiestra zdobywała wiele nagród i wyróżnień. Ostatni to II miejsce na XIV Podhalańskim Festiwalu Orkiestr Dętych w Nowym Targu. Orkiestra brała udział w licznych przeglądach orkiestr dętych, gdzie zdobywała czołowe miejsca. I tak, w 1972 roku na przeglądzie powiatowych orkiestr dętych w Nowym Targu zajęła 2 miejsce. W 1973 roku na przeglądzie powiatowych orkiestr dętych w Czarnym Dunajcu zajęła 1. miejsce. W tym samym roku w eliminacjach do przeglądu wojewódzkiego w Kasinie zajęła 2 miejsce. W 1978 roku na przeglądzie orkiestr dętych w Proszowicach k/Krakowa zajęła 2 miejsce. W 1980 roku na przeglądzie orkiestr dętych w Nowym Sączu zajęła 3 miejsce. Orkiestra bierze czynny udział w uroczystościach kościelnych jak i wiejskich, gdzie przyciąga licznych widzów. Orkiestra bierze udział w corocznych podhalańskich przeglądach orkiestr dętych oraz koncertuje na różnych imprezach plenerowych. 

Orkiestra Dęta z Łapsz Niżnych powstała w 1898 roku. W tym roku obchodzi jubileusz 125 lecia istnienia. Pierwszy zapis oraz zdjęcie orkiestry pochodzi z roku 1902. W roku 1965 orkiestra zajęła III miejsce na Ogólnopolskim Przeglądzie Orkiestr Dętych. Orkiestra Dęta z Łapsz Niżnych działa bez przerwy od daty jej założenia. Swoją grą uświetnia imprezy świeckie, gminne oraz uroczystości kościelne i żałobne. Co roku uczestniczy w Powiatowej Paradzie Orkiestr Dętych. W roku 2003 była jej gospodarzem, wtedy obchodziła Jubileusz 100 – lecia istnienia. Czterokrotnie orkiestra uczestniczyła gościnnie w Paradzie Orkiestr Dętych Województwa Pomorskiego w Zblewie oraz Kaszubskim Festiwalu Orkiestr Dętych w Gniewinie i Czymanowie gdzie prezentowała utwory o charakterze regionalnym. Zarówno w przeszłości jak i dziś członkami zespołu są głównie amatorzy, których największą pasją jest muzyka. W 2012 roku na Festiwalu Orkiestr Dętych w Szczawnicy Orkiestra z Łapsz Niżnych została wybrana najlepszą w Powiecie Nowotarskim i Tatrzańskim reprezentowała nasz region na Festiwalu „Ech Trombity” w Nowym Sączu. W marcu 2019 roku orkiestra miała zaszczyt wystąpić na ogólnopolskiej antenie radia RFM FM z utworem muzyki filmowej : Piraci z Karaibów. Zarówno w przeszłości jak i dzisiaj członkami zespołu są osoby których największa pasją jest muzyka. Dyrygentem Orkiestry jest Henryk Kałafut. 

Miejska Orkiestra Dęta z Nowego Targu odrodziła się w lutym 2013 roku dzięki młodemu kapelmistrzowi Marcinowi Musiakowi. Na dzień dzisiejszy orkiestra liczy ponad 30 osób stale rozwija umiejętności i rozszerza repertuar do którego zalicza się nie tylko typowe utwory dla Orkiestr Dętych takie jak marsze ale także utwory patriotyczne, rozrywkowe, muzykę klasyczna , biesiadną oraz pieśni kościelne a także kolędy. Do największych sukcesów nowotarskiej Orkiestry Dętej zalicza się zdobycie I miejsca na zeszłorocznym Podhalańskim Festiwalu Orkiestr Dętych w Szczawnicy, który był eliminacją do „Echa Trombity” w Nowym Sączu na którym Orkiestra zdobyła II miejsce. W roku 2013 czyli gdy Orkiestra działała zaledwie kilka miesięcy podczas Szczawnickiego Festiwalu zdobyła II miejsce a na Nowosądeckim „Echo Trombity wyróżnienie. Orkiestra prężnie współpracuje z organizacjami samorządowymi i pozarządowymi, nowotarskimi parafiami i innymi organizacjami , firmami oraz osobami prywatnymi. Czynnie uczestniczy w różnych formach działalności kulturalnej, religijnej i patriotycznej stanowiąc muzyczną wizytówkę Stolicy Podhala nie tylko w Nowym Targu ale również na terenie Powiatu Nowotarskiego i poza jego granicami. Dyrygentem Orkiestry jest Marcin Musiak. 

Młodzieżowa Orkiestra Dęta przy OSP w Lipnicy Małej powstała w 1989 roku. Jej założycielami byli: Alfons Adamczyk, Zygmunt Białoń i ksiądz kanonik Władysław Droździk. Pierwszym kapelmistrzem był Pan Emil Łuka organista parafii Lipnica Mała. Od 1990 nauczycielem, dyrygentem, kompozytorem i aranżerem Orkiestry był Pan Miroslav Duszan Rybar. W 2009 roku Orkiestra obchodziła swoje 20 lecie powstania. W czasie długoletniej działalności Orkiestry wymieniły się cztery generacje muzyków. Kierownikiem Orkiestry jest Pan Albin Szlachta, który jest członkiem Orkiestry od początku jej powstania. Obecny piąty już skład orkiestry dzisiaj działający to orkiestra młodzieżowa. Żaden z członków Orkiestry nie ukończył szkoły muzycznej a gry na instrumentach dętych wyuczył ich kapelmistrz Miroslav Duszan Rybar. W roku 2010 na stanowisku dyrygenta nastąpiła zmiana. Obecnie kapelmistrzem Orkiestry jest Pan Marcin Musiak z Nowego Targu. Orkiestra brała udział we wszystkich Przeglądach Orkiestr Dętych w Jabłonce i Paradach Orkiestr Dętych organizowanych przez Starostwo Nowotarskie. Orkiestra często zajmowała czołowe miejsca na przeglądach i konkursach Orkiestr dętych. W 1991 roku występując w Wojewódzkim Przeglądzie Orkiestr Dętych w Nowym Sączu zajęła III miejsce. Była sześciokrotnie zapraszana na Festiwale organizowane przez naszych południowych sąsiadów na Słowacji. W 2007 roku wzięła udział w I Podhalańskim Festiwalu Orkiestr Dętych w Nowym Targu gdzie zajęła II miejsce. W kolejnych latach zajmowała III miejsca. 

Orkiestra Dęta w Podwilku została reaktywowana w sierpniu 2019 roku. Bierze czynny udział w parafialnych uroczystościach kościelnych oarz uczestniczy w gminnych wydarzeniach. Między innymi uświetniła obchody 100 – lecia przyłączenia Orawy do Polki pod patronatem prezydenta RP oraz brała udział w XXXI Przeglądzie Orkiestr Dętych w roku 2022 w Jabłonce. Dyrygentem orkiestry jest Marcin Musiak. 

Orkiestra Dęta Gronków W roku 1935 zaczęła się tworzyć Orkiestra Dęta Gronków. Chęć młodych chłopców do nauki gry na instrumentach dętych spowodowała, że Orkiestra przed II wojną światową skupiała ponad 20 młodzieńców. Lata powojenne to okres kompletowania instrumentów, które jak się okazało były w bardzo złym stanie technicznym. Muzycy w tym też okresie wyjeżdżają do Miasta, aby uświetnić swą grą Święta 1 Majowe oraz występują w przeróżnych ważnych okazjach oraz defiladach. Do Orkiestry dołączają kolejni chłopcy, chętnie przychodząc na próby, które z braku odpowiedniego miejsca odbywały się w domu Kapelmistrza Jana Gąsienicy-Śliwy. Mija ćwierć wieku od założenia Orkiestry i następuje kolejny zryw napływu muzyków, który trwa do lat 80. Na początku lat 70 rozpoczyna się granie przez cały maj na wieży naszego kościoła pieśni Maryjnych . Trzeba wspomnieć , że ta tradycja przetrwała do dzisiaj. Orkiestra swą grą uświetniała od początku istnienia wszystkie uroczystości w parafii, oraz prymicje księży i śluby sióstr zakonnych. Nasza Orkiestra grywała również na pogrzebach oraz weselach nie tylko w Gronkowie. Po śmierci swojego kapelmistrza w 1996 r. obowiązki kierownika przejmuje syn Józef Gąsienica ,który następnie w 2000roku przekazuje kierownictwo Marianowi Pudziszowi. Dyrygenturę prowadził w tym czasie Andrzej Bryja – Jurecek. Po 2005 roku dyrygentem zostaje Józef Pańszczyk, który pełni tę funkcje przez ponad 10 lat. Za jego kadencji do Orkiestry dołącza ponad 15 młodych chłopaków i dziewczyn. W tym tez czasie Orkiestra bierze udział w licznych przeglądach gminnych min. w Szczawnicy, Szaflarach, Maniowach, Nowym Targu i innych, zdobywając różne miejsca oraz wyróżnienia. Od roku 2016 obowiązki dyrygenta przejmuje Wojciech Kwiatek, natomiast kierownikiem od roku 2019 zostaje Michał Gąsienica. Z inicjatywy dyrygenta zmienia się całkowicie rodzaj granej do tej pory muzyki, na muzykę typowo amerykańską czy filmową, przez co do Orkiestry napłynęło sporo młodzieży nie tylko z Gronkowa. Na tę chwile Orkiestra składa się z ponad 30 muzyków. Orkiestra jest wspomagana finansowo przez GOK w Łopusznej oraz Radę Sołecką.

Orkiestra Dęta OSP w Jabłonce powstała w roku 1990 w Jabłonce z inicjatywy ówczesnego prezesa Antoniego Karlaka. W 1998 roku została przejęta przez OSP w Jabłonce pod której patronatem działa do dnia dzisiejszego. Kierownikiem Orkiestry jest Eugeniusz Andrasiak a kapelmistrzem Szymon Bobrowski. Orkiestra bierze udział w uroczystościach strażackich, regionalnych oraz na przeglądach orkiestr dętych na Orawie i Słowacji. Orkiestra Dęta OSP w Jabłonce pod dyrekcja Szymona Bobrowskiego.

Orkiestra Dziecięco – Młodzieżowa im. Dziekana Franciszka Mosa z Nowej Białej Instytucją patronująca orkiestrze jest Towarzystwo Słowaków w Polsce. Dokładna data powstania Orkiestry nie jest znana. Wiadomo , ze działała długo przed rokiem 1920. W tym to właśnie roku została po przerwie reaktywowana. Młodych orkiestrantów szkoli się w Nowej Białej od 1968 roku. Obecny skład Orkiestry to młody skład uczący się orkiestrowego grania zaledwie od roku 2020. Dyrygentem Orkiestry jest Emil Cerwas.

tekst: Powiatowe Centrum Kultury w Nowym Targu

fot. Paweł Kos

os 14.05.2023
Komentarze

Napisz komentarz

Komentarze muszą najpierw zostać zaakceptowane przez administratora. Redakcja nowytarg24.tv nie odpowiada za treść komentarzy internautów.

Zobacz również