Kamery live
prognoza pogody

XIV Podhalański Festiwal Orkiestr Dętych

W Parku Miejskim im. Adama Mickiewicza w Nowym Targu odbył się dziś XIV Podhalański Festiwal Orkiestr Dętych. Wzięło w nim udział siedem orkiestr dętych oraz jeden big-band. W repertuarze wykonawców znalazły się utwory marszowe, patriotyczne, muzyka rozrywkowa, filmowa oraz klasyczna. Występy podziwiała licznie zgromadzona publiczność. Pierwsze miejsce i nagroda pieniężna w wysokości 1200 zł trafiły do Orkiestry Dętej z Łapsz Niżnych. Podhalański Festiwal był jedną z siedmiu eliminacji powiatowych – odbywających się w różnych miejscowościach Małopolski – do Małopolskiego Festiwalu Orkiestr Dętych Echo Trombity w Nowym Sączu. 

XIV Podhalański Festiwal Orkiestr Dętych

Organizatorem wydarzenia jest Powiatowe Centrum Kultury w Nowym Targu, Urząd Miasta Nowy Targ oraz Starostwo Powiatowe w Nowym Targu. Ważną rolę organizacyjną pełni także Małopolskie Centrum Kultury “Sokół” z Nowego Sącza – festiwal stanowi bowiem eliminacje (obejmujące powiaty nowotarski i tatrzański) w ramach Małopolskiego Festiwalu Orkiestr Dętych ECHO TROMBITY, który jest dorocznym spotkaniem konkursowym najlepszych orkiestr dętych z całego Województwa Małopolskiego. 

Wśród uczestników nie zabrakło grup z Nowego Targu – Miejskiej Orkiestry Dętej pod batutą Marcina Musiaka oraz Big Bandu pod dyrekcją Marty Łapczyńskiej. Festiwal poprowadził Marcin Kudasik z Powiatowego Centrum Kultury w Nowym Targu. 

W otwarciu wydarzenia w altanie Parku Miejskiego w Nowym Targu uczestniczyli przedstawiciele lokalnych samorządów – Burmistrz Miasta Nowy Targ Grzegorz Watycha wraz z Panią Józefą Guziak – Wiceprzewodniczącą Rady Powiatu Nowotarskiego, Janem Łapsą – Wiceprzewodniczącym Rady Miasta Nowy Targ oraz Adamem Jurkiem – Radnym Rady Powiatu Nowotarskiego.

Licznie zgromadzona publiczność oklaskiwała występujące orkiestry dęte, w repertuarze których znalazły się utwory marszowe, patriotyczne, muzyka rozrywkowa, muzyka filmowa oraz klasyczna. 

Komisja w składzie: ppłk dr hab. Stanisław Strączek, ppłk Leszek Mieczkowski oraz kpt. Stefan Żuk po wysłuchaniu 7 orkiestr oraz 1 big – bandu przyznała następujące miejsca i nagrody pieniężne:

1. miejsce – Orkiestra Dęta Łapsze Niżne- 1200 zł

2. miejsce – Orkiestra Dęta OSP Ochotnica Dolna – 900 zł oraz Orkiestra Dęta Łapsze Wyżne – 900 zł

3. miejsce – Miejska Orkiestra Dęta z Nowego Targu – 800 zł

Wyróżnienia otrzymały: Orkiestra Dęta OSP z Krościenka n. D. – 500 zł, Orkiestra Dęta OSP z Lipnicy Małej – 500 zł, Orkiestra Dęta OSP w Czarnym Dunajcu – 500 zł, Big Band Państwowej Szkoły Muzycznej I i II st. im. Fryderyka Chopina w Nowym Targu – 700 zł

Do finału 44. Małopolskiego Festiwalu Orkiestr Dętych ECHO TROMBITY w Nowym Sączu zakwalifikowano następujące orkiestry: Orkiestra Dęta Łapsze Niżne, Orkiestra Dęta OSP Ochotnica Dolna, Orkiestra Dęta Łapsze Wyżne, Miejska Orkiestra Dęta z Nowego Targu, Orkiestra Dęta OSP z Krościenka n. D, Orkiestra Dęta OSP w Czarnym Dunajcu oraz Big Band Państwowej Szkoły Muzycznej I i II st. im. Fryderyka Chopina w Nowym Targu, 

Warto przypomnieć, że Małopolski Festiwal Orkiestr Dętych ECHO TROMBITY jest dorocznym spotkaniem konkursowym najlepszych orkiestr dętych Województwa Małopolskiego i jedną z najbardziej prestiżowych i największych cyklicznych imprez amatorskiego ruchu muzycznego, o bardzo długiej tradycji. Głównym celem Festiwalu jest promocja i podniesienie poziomu artystycznego amatorskich orkiestr dętych poprzez umożliwienie im prezentacji aktualnych osiągnięć, stworzenie okazji do konfrontacji i wymiany doświadczeń, doskonalenie warsztatu muzycznego, inspirowanie do poszukiwań repertuarowych.

Występy konkursowe w Nowym Targu oceniało jury w składzie:

ppłk dr hab. Stanisław Strączek – absolwent Akademii Muzycznej w Warszawie. Przez 24 lata związany z Orkiestrą Reprezentacyjną Straży Granicznej w Nowym Sączu, w której od 2001 do 2018 roku pełnił stanowisko Naczelnika Wydziału i I-go kapelmistrza. Obecnie wykładowca Akademii Muzycznej w Krakowie oraz Ogólnopolskiego Studium dla Kapelmistrzów i Tamburmajorów Orkiestr Dętych przy MCK SOKÓŁ. W 2007 roku założył Szkołę Muzyczną I stopnia w Łącku gdzie pełni funkcję dyrektora.

ppłk Leszek Mieczkowski – dyrygent Orkiestry Reprezentacyjnej Straży Granicznej w Nowym Sączu oraz Sądeckiej Orkiestry Symfonicznej. Dokonał wielu prapremier światowych dzieł muzycznych polskich kompozytorów muzyki współczesnej. Współpracując z szerokim ruchem muzycznym na terenie Sądecczyzny z zaangażowaniem włącza się w działalność pedagogiczno – muzyczną. Wykładowca Ogólnopolskiego Studium dla Kapelmistrzów i Tamburmajorów Orkiestr Dętych.

kpt. rezerwy Stefan Żuk – były tamburmajor i kapelmistrz Orkiestry Reprezentacyjnej WOP i Straży Granicznej w Nowym Sączu, wieloletni Nauczyciel Państwowej Szkoły Muzycznej I i II stopnia, wykładowca Ogólnopolskiego Studium dla Kapelmistrzów i Tamburmajorów Orkiestr Dętych. Autor wydanego w 2015 Poradnika dla Tamburmajorów i Kapelmistrzów.

fot. Maciej Gębacz

os 22.05.2022
Komentarze

Napisz komentarz

Komentarze muszą najpierw zostać zaakceptowane przez administratora. Redakcja nowytarg24.tv nie odpowiada za treść komentarzy internautów.

1 komentarz
trebacz 06:38 23.05.2022

a gdzie wyniki

Zobacz również